Program na październik 2009

  • 5 października 2009 r. (poniedziałek), godz. 18.00, Bułgarski  Instytut Kultury, Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa 

 

Otwarcie wystawy grafiki i rysunku ZAKREŚL WŁAŚCIWĄ ODPOWIEDŹ

Prezentacja prac 19 polskich artystów-plastyków –  Barbara Szubińska, Leszek Robaszkiewicz, Krzysztof Sosnowski, Iwona Cur, Maria Sosnowska, Magdalena Cybulska, Kalina Możdżyńska, Błażej Worsztynowicz, Michał Żabko-Potopowicz, Dorota Szczepanowska, Anna Krawczyk, Michał Wojciechowski, Piotr Jędruszczak, Irena Grabarczyk, Radek Zaremba, Marcin Nowak, Anna Światłowska, Agata Budny-Ciszewska i Wojciech Dzierzbicki. 

Każdy z prezentowanych plastyków tworzy w swoim stylu, ale łączy ich zamiłowanie do technik tradycyjnych. Stąd wystawa, na której znajdują się prace wykonane w technikach grafiki warsztatowej takich jak – litografia, sitodruk, akwaforta, akwatinta, linoryt a także rysunek.

 

  • 8 października 2009 r. (czwartek), godz. 18.00, Bułgarski Instytut Kultury, Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

 

Film dokumentalny „Obrońca z urzędu” reżyseria Andreja Ałtyparmakowa

Film poświęcony Ilii Canowowi, bratu znanego polityka bułgarskiego Najczo Canowa.

Poliglota Ilija Canow jest pierwszym bułgarskim adwokatem, jeszcze przed wyzwoleniem Bułgarii z niewoli tureckiej. Jako obrońcy bojowników oddziału Hristo Botewa przed tureckim sądem, udało mu się uzyskać zmianę wyroku z kary śmierci na więzienie. Bohater filmu był ministrem spraw zagranicznych podczas zjednoczenia Bułgarii w r. 1885, a potem jako pełnomocnik rządu bułgarskiego prowadził udane negocjacje w Stambule. 

„Według Ilii Canowa adwokatura nie jest pracą. Stanowisko ministra, wysłannika dyplomatycznego, członka Zgromadzenia Narodowego, urzędnika w Ministerstwie Sprawiedliwości – to nie jest pracą, a powołaniem społecznym, raczej obowiązkiem, który winien spełnić dla dobra Bułgarii”, mówi reżyser filmu Andrej Ałtyparmakow.

 

  • 13 października 2009 r. (wtorek), godz. 18.00, Bułgarski  Instytut Kultury, Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa 

 

Przedstawienie książki Iriny Gorban „Folklor oraz folklorystyka diaspory bułgarskiej w Ukrainie” – studium naukowe, poświęcony dziedzictwu naukowemu ukraińskich naukowców, którzy zajmowali się badaniem folkloru bułgarskiego. Wykład autorki pt. „Badanie kultury folklornej bułgarskiej diaspory w Ukrainie”.

Irina Gorban ukończyła Uniwersytet we Lwowie im. Iwana Franko w roku 1988, a w roku 1999 obroniła  doktorat na wydziale Wiedzy o sztuce, folklorystyce i etnologii im. Maksyma Rylskiego w Państwowej Akademii Nauk Ukrainy. Od roku 1988 pracuje w Muzeum etnograficznym i przemysłu artystycznego we Lwowie. Wykłada język bułgarski na Uniwersytecie Lwowskim  im. Iwana Franko. Obecnie jest docentem katedry Filologii Słowiańskiej. 

 

  • 15 października 2009 r. (czwartek), godz. 18.00, Bułgarski  Instytut Kultury, Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

 

Film dokumentalny JEDEN WYSTRZAŁ w reżyserii Wasyła Barkowa

Film o losie pisarza Miszo Hadżyjskiego (1916-1944), który w czasie II Wojny Światowej stał na czele 2000 Bułgarów w drodze z Tawrii (Ukraina) do Bułgarii. Popełnił samobójstwo, aby nie popaść w ręce katów. Opowieść o Bułgarach rozsianych daleko od Ojczyzny. 

Pokaz filmu „Jeden wystrzał” związany jest z Dniem Bułgarów besarabskich – 29 października. W tym dniu roku 1838 w Bolgradzie (Besarabia )odbyło się poświęcanie cerkwi, odbudowanej przez bułgarskich przesiedleńców .

 

  • 23, 24 października 2009 r. (piątek, sobota), godz.19.00, Teatr Narodowy (sala Bogusławskiego), Pl.Teatrany 1,Warszawa

W ramach  SPOTKANIA TEATRÓW NARODOWYCH 2009 r. Teatr Narodowy im. Iwana Wazowa w Sofii przedstawi spektakl

DON JUAN 

Molière

reżyseria – Aleksander Morfow

 

Obsada:

Darin Angelow, Dejan Angelow, Filip Awramow, Zachari Bacharow, Sław Bistrow, Uljana Czan, Rusi Czanew, Dejan Donkow, Teodora Duchownikowa, Walentin Ganew, Lidia Indżowa, Waleri Jordanow, Marta Kondowa, Żoreta Nikołowa, Ana Papadopulu, Plamen Peew, Julian Wergow, Reni Wrangowa

 

Kim jest dziś Don Juan? Na czym polega wyzwanie, rzucane przez niego światu? Czy jeszcze może się obawiać Posągu Komandora? Głośny reżyser bułgarski Aleksander Morfow, autor filmów i znanych w Polsce przedstawień szekspirowskich, szuka w arcydziele Moliera odpowiedzi na te pytania.

Spektakl grany w języku bułgarskim z napisami w języku polskim.

 

  • 26-29 października 2009 r., Dom Literatury, Krakowskie Przedmieście 87/89

 

FESTIWAL POEZJI SŁOWIAŃSKIEJ

26 października (poniedziałek) – Otwarcie sesji pt. Słowianie bliscy i dalecy. Wystąpienia przedstawicieli z Rosji, Białorusi, Bułgarii, Ukrainy, Czech. Słowacji i Polski. Poezję słowiańską przedstawi  Aleksander Nawrocki – redaktor naczelny miesięcznika „Poezja dzisiaj”, laureat głównej nagrody Międzynarodowego Festiwalu Poetów Słowiańskich w Warnie 2008 r. 

Ze strony bułgarskiej gościem będzie poetka  Ełka Njagołowa, która w zeszłym roku otrzymała „Białego anioła” –  nagrodę za poezję, przyznaną przez Stowarzyszenie Poetów w Związku Pisarzy Polskich.

Impreza zorganizowana jest wspólnie przez miesięcznik „Poezja dzisiaj”, Bułgarski Instytut Kultury,  Słowacki Instytut Kultury, Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury oraz wójta gminy Kadzidło Dariusza Łukaszewskiego.

Więcej informacji pod tel. 022/620 25 20.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *