Program na grudzień 2009

  • 8 grudnia 2009 r. (wtorek), godz. 18.00-21.00, Bułgarski Instytut Kultury, Al.Ujazdowskie 33/35, Warszawa

Spotkanie z okazji ŚWIĘTA STUDENTÓW BUŁGARSKICH – Dzień św. Klimenta Ochrydzkiego

 

Zapraszamy studentów bułgarskich, studentów polskich, uczących się języka bułgarskiego, oraz studentów bułgarskiego pochodzenia, mieszkających na stałe w Polsce.

 

 

  • 9 grudnia 2009 r. (środa), godz. 12.00, Akademickie Centrum Kultury „Chatka Żaka”, ul. Radziszewskiego 16, Lublin

 

Otwarcie wystawy fotograficznej  ZŁOTE KARTY BUŁGARSKIEGO ŚREDNIOWIECZA autorstwa prof. Aksinii Dżurowej, prof. Iwana Marazowa i fotografika Iwo Hadżimiszewa.

 

Wystawa ukazuje kulturę bułgarską w okresie od VII do XIX wieku. Wystawa prezentuje zarówno najwcześniejsze zabytki pogańskiej Bułgarii oraz ludności chrześcijańskiej, jak również rękopisy, architekturę, sztukę ikonograficzną i freski, emblematyczne dla pierwszego słowiańskiego piśmiennictwa, które włączają Słowian do wielkiej rodziny cywilizacji bizantyjskiej, przyczyniając się zarówno do jej oryginalności, jak i różnorodności w ciągu wieków.

 

 

 

  • 12 grudnia 2009 r. (sobota), godz. 12.00, Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych, ul. Wojska Polskiego 43, Łomża

 

Otwarcie wystawy grafiki IWANA NINOWA , MARII DUCHTEWEJ oraz IRMY WODEWEJ

 

 

Iwan Ninow bierze udział w prawie wszystkich wystawach artystycznych w kraju od roku 1970 oraz w reprezentacyjnych wystawach grafiki bułgarskiej za granicą: USA, Francja, Norwegia, Niemcy, Argentyna.

Uczestniczył w kilkunastu międzynarodowych biennale oraz triennale grafiki, m.in. w Krakowie (1972, 1978, 1991) i Łodzi (1996). Twórczość Ninowa była niejednokrotnie nagradzana, a jego prace znajdują się w kolekcjach publicznych i prywatnych w Bułgarii, Francji, Japonii, Niemczech, Polsce i na Węgrzech. Urodzony w1946 roku we wsi Cenowo, koło Warny. Mieszka i pracuje w Sofii.

 

 

Urodzona w Kazanłyku, MARIA DUCHTEWA jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Sofii ze specjalizacją na Wydziale Grafiki u prof. Ewtima Tomowa. Artystka brała udział w prestiżowych wystawach grafiki w Portugalii, Hiszpanii, na Węgrzech, w Polsce, Holandii, Chinach, a także w wielu wystawach zbiorczych jak Biennale Grafiki w Baden-Baden (1983), Triennale portretu – Radom (1990), Biennale Grafiki – Maastricht (1993), Biennale Grafiki – Belgrad (1996) i in. Miała wiele wystaw indywidualnych m. in. w Tunezji , w Bułgarskich Instytutach Kultury w Bratysławie i w Warszawie, w Galerii „Soraya” w Szczecinie, w „Art Cafe” w Wiedniu.

 

Urodzona w Sofii , IRMA WODEWA ukończyła Liceum Plastyczne oraz Akademię Sztuk Pięknych w Sofii na Wydziale „Aranżacja przestrzeni dla dzieci”. Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych, jak Międzynarodowa wystawa grafiki „Mini Print” (2009), Galeria „Lesedra” (2008,2009), „5 lat Galeria Art Aleja” (2008), Galeria „Astri” (2006, 2007, 2008), Centrum Sztuki Współczesnej – Szumen (2006). W roku 2008 odbyła się jej pierwsza indywidualna wystawa malarstwa w Galerii „Festa” w Sofii. Tworzy w dziedzinie projektowania przestrzeni dziecięcej, dziecięcych ilustracji, malarstwa, grafiki i rzeźby.

Jej prace są własnością wielu kolekcji prywatnych w Bułgarii , Polsce, Norwegii, Szwajcarii, Austrii, Rosji, Niemczech, Stanach Zjednoczonych.

 

Wystawa została zorganizowana przez Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych w Łomży, Galerii „Żivkowa” oraz Bułgarski Instytut Kultury.

 

 

  • 15 grudnia 2009 r.(wtorek), godz. 19.00, Bułgarski Instytut Kultury, Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

 

Uroczysty koncert świąteczny w wykonaniu wybitnego pianisty IWANA JANYKOWA

 

Iwan Janykow ukończył szkołę muzyczną im. Lubomira Pipkowa w Sofii oraz Mannes College of Music w Nowym Jorku. Uczestniczył w klasach mistrzowskich u znanych profesorów takich jak Michele Campanella, Vera Gornostoeva (Konserwatorium Moskiewskie), Pascal Devoyon (Konserwatorium Paryskie) oraz u Juliana Martina (Julliard School – New York). Brał udział jako wykonawca kameralista również w klasach mistrzowskich znanego kwartetu smyczkowego z Tokio i Pinchasa Zuchermana.

Iwan Janykow jest laureatem Artists International Series w Nowym Jorku w roku 2001 oraz laureatem konkursów Lucile Mehaffy i Germania w Stanach Zjednoczonych. Koncertuje na całym świecie m.in. we Francji, Włoszech, na Węgrzech, w Japonii, Korei Północnej, Australii, Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz wielokrotnie w Stanach Zjednoczonych.

Artysta jest współzałożycielem oraz dyrektorem muzycznym festiwalu Siena Belcanto we Włoszech.

 

 

  • 17 grudnia 2009 r. (czwartek), godz. 18.00, Bułgarski Instytut Kultury, Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

 

Otwarcie wystawy fotografii pt.

„Piękno Bułgarii”

autorstwa ANGEŁA NENOWA

 

Angeł Nenow jest fotografem i operatorem filmowym. Wykłada fotografię i sztukę operatorską w Młodzieżowym Domu Kultury w Warnie. Obecnie jest prezesem Klubu Fotograficznego „Warna”.

Jest członkiem Stowarzyszenia Fotografików Bułgarskich. Angeł Nenow zajmuje czołowe miejsce na liście TOP 100 fotografów photo-forum.net. Ma na swym koncie 12 wystaw indywidualnych. Jest autorem wielu filmów dokumentalnych, animowanych i eksperymentalnych. Zdobywca licznych wyróżnień na konkursach i festiwalach filmowych w Bułgarii i za granicą.

 

 

  • 19 grudnia 2009 (sobota), godz. 16.00-18.30, Bułgarski Instytut Kultury, Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

 

PROGRAM ŚWIĄTECZNY

uczniów z bułgarskiej szkoły im. Dory Gabe przy Ambasadzie Republiki Bułgarii w Warszawie. Dzieci zaprezentują krótki występ składający się z wierszy, tańców i piosenek świątecznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *