Program na styczeń 2012

  • NEW WAVE PHOTOGRAPHY, 13 STYCZNIA – 4 LUTEGO 2012, PAWILON WYSPIAŃSKIEGO, KRAKÒW

New Wave Photography zorganizowana przez United Creativity to jedyna w tym rodzaju wystawa przedstawiająca wschodzące talenty współczesnej fotografii z regionu Europy Środkowo-wschodniej. Zaprezentowanych zostanie ponad czterdzieści starannie wyselekcjonowanych prac z dziedziny fotografii kreatywnej. Bułgaria będzie reprezentowana przez  Lilyanę Karadjovą i Svetoslava Ivanova.

Lilyana Karadjova jest fotografem oraz dziennikarką żyjącą w Sofii. W roku 2011 ukończyła studia Fotografii na Akademii Sztuk Pięknych a w roku 2007 otrzymała dyplom Filozofii Uniwersytetu w Sofii. Zajmuje się głòwnie portretami oraz konceptualną i eksperymentalną fotografią. Lilyana jest dziennikarką w gazecie Novinar. Pisze ròwnież dla bułgarskich magazynòw L'Europeo, Amica, oraz Art and Critique.  Uczestniczyła w szeregu wystaw grupowych w Bułgarii i Stanach Zjednoczonych. Swoje prace pokazała ròwnież na indywidualnych wystawach w Sofii i Plovdiv.

Svetoslav Ivanov urodził się w 1974. Żyje i pracuje w Varnie w Bułgarii. Fotografia była jego pasją już od połowy lat 80-tych. Od tego czasu rozwija swoje umiejętności cyfrowego retuszu i manipulacji.
„Wybrzeże jest symbolem początku i końca, miejscem gdzie zapominamy o niektórych marzeniach i gdzie znajdujemy inne. Moja seria The Coast of Lost Thoughts jest wyrażeniem utraconych marzeń o podròżach, nieograniczonej wiedzy, wartości czasu i domowego ciepła. Ostatecznie jest ona ròwnież ucieczką przed śmiercią.” – opowiada o swoim projekcie artysta.

Podczas New Wave Photography pokazane zostaną ròwnież prace młodych fotografików ze Słowacji, z Polski, Czech, Rumunii oraz Węgier. W lutym wystawa zostanie przeniesiona do Crypt Gallery w Londynie.
Partnerami wystawy są Miasto Krakòw oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Wernisaż: 12 stycznia godz. 19:00

Więcej informacji na: www.unitedcreativity.org

 

  • 14 – 15 stycznia 2012 (sobota-niedziela), Poznań i Połajewo

XII Międzynarodowe Spotkanie Kolędników – Dudziarzy w Poznaniu i Połajewie

PATRONAT HONOROWY: Marek Woźniak Marszałek Województwa Wielkopolskiego

Bułgarskie tradycje kolędowania przedstawi zespół „Koledari” z Państwowej szkoły sztuk folklorystycznych w Szirokiej Łyce. Kierownik artystyczny Stoimen Dobrev

PROGRAM:
10.30 – Msza Pasterska,
11.30 – Kolędowanie pod Tryptykiem „Pokłon Pasterzy” /1572/
12.00 – Korowód przez Połajewa
14.00 – Koncert Galowy /sala GOK/

Organizatorzy: Gminny Ośrodek kultury w Połajewie, Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu, z udziałem Stowarzyszenia Muzyków Ludowych w Zbąszyniu.
Współorganizatorzy: Bułgarski Instytut Kultury, firma Bul-Eco

Imprezy towarzyszące:
wystawa fotograficzna oraz projekcja multimedialna „WIGILIA I NOWY ROK W BUŁGARII” Elżbieta i Peter Branekovi/ Warszawa, prezentacja i degustacja potraw „BAŁKAŃSKIE SMAKI” Kolio Tzanev, BUL- ECO / Poznań

Wielkopolska stanowi jeden z nielicznych regionów w Europie, który na swoim terenie posiada aż 5 (z 8 w skali całego kraju), funkcjonujących jeszcze po dziś dzień, odmian dud.  Znakiem czasu jest Region Kozła, z pierwszą kapelą koźlarską w Dąbrówce (1927 r.),  najstarszym konkursem dudziarsko-koźlarskim w Kopanicy (od 1937 r.), jedyną w kraju  szkołą muzyczną z klasą instrumentów ludowych w Zbąszyniu (od 1957 r.), Turniejem Dudziarzy Wielkopolskich w Kościanie (od 1970 r.) czy Biesiadą Koźlarską w Zbąszyniu (od 1974 r.).

 

  • 18 stycznia 2011 (środa), godz. 18.00, BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY, Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

BUŁGARSKIE KOLĘDY
Koncert muzyki ludowej

w wykonaniu uczniów z Państwowej szkoły sztuki folklorystycznej w Szirokiej Łyce. Kierownik artystyczny – Stoimen Dobrev.

 

  • 21 stycznia 2012 (sobota) godz. 11.00, PAŁAC POTOCKICH Uniwersytetu Warszawskiego, Sala Balowa, ul. Krakowskie Przedmieście 32

NOWOROCZNY KONCERT MUZYKI KLASYCZNEJ

w wykonaniu

Krasimira Żelazkowa (skrzypce)
Galina Apostolova (fortepian)

W programie: Tzvetan Tzvetanov, Witold Lutosławski, Franz Liszt, Karol Szymanowski, Pancho Vladigerov.

Krasimira Żelazkowa – uczennica gry na skrzypcach w Szkole Muzycznej w Warnie. Jest absolwentką Państwowej Akademii Muzycznej w Sofii. Specjalizację uzyskała w Belgii pod kierunkiem Karen Arutunyan, jak również  Igora Bezrodniego, Franco Gulli oraz Yoel Levi. Występowała w wielu orkiestrach w krajach takich jak: Bułgaria, Egipt, Niemcy, Rosja, Francja, Belgia, Holandia, Hiszpania czy Turcja. Koncertowała jako drugi koncertmistrz Moskiewskiej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą Pavla Kogana. W ciągu ostatnich 5 lat mieszkała  w Ankarze, w Turcji, gdzie wykładała i pracowała jako wykonawca stylu wolnego. Laureatka międzynarodowej nagrody "Best Instrumentalist" (Niemcy, 2006). Od roku 2009 mieszka i pracuje w Warszawie.

Galina Apostolova rozpoczęła naukę gry na fortepianie w rodzinnym Burgas,wykształcenie zdobyła w państwowej Akademii Muzycznej gdzie kształciła się pod okiem słynnej pani  profesora Ljuby Obretenovej. Laureatka licznych konkursów, naucza gry na fortepianie i śpiewu, a także pracowała jako akompaniator w Akademii Muzycznej. Jest bardzo aktywnie działającą pianistką z napiętym harmonogramem koncertowym w różnych formacjach – zarówno kameralnych jak i w orkiestrach, z którymi gra w kraju jak i na świecie. Była pierwszym wykonawcą wielu bułgarskich utworów muzyki współczesnej, nagrywa dla radia i telewizji, regularnie bierze udział w międzynarodowych festiwalach muzycznych u boku uznanych muzyków międzynarodowych. Galina Spostolova ma bardzo szeroki repertuar, gra utwory kompozytorów począwszy od wczesnego baroku, przez klasycyzm, romantyzm aż do XX i XXI wieku.

Impreza zorganizowana we współpracy ze STUDIUM EUROPY WSCHODNIEJ UW

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *