Program na maj 2012

 

  • 7 – 8 maja 2012 (poniedziałek-wtorek), KLUBOKAWIARNIA „GŁOŚNA”, ul. Św. Marcin 30, Poznań

W ramach Dni kultury bułgarskiej w Poznaniu, zorganizowane przez  Zakład Literatur Południowosłowiańskich, Zakład Języków Południowosłowiańskich Instytutu Filologii Słowiańskiej oraz Koło Naukowe Slawistów Bułgarski Instytut Kultury zaprezentuje dokumentalne filmy Europolis (reż. Konstantin Bonew, Bułgaria/Austria 2009, 80 min. – dnia 7 maja, godz. 21.00) i Korytarz nr 8 (reż. Boris Despodow, Bułgaria 2008, 74 min. – dnia 8 maja, godz. 20.30) Na dni kultury bułgarskiej składają się cykl wykładów o tematyce bułgarskiej, spotkanie ze znanym bułgarskim pisarzem Alek Popow, warsztaty śpiewu a także projekcje bułgarskiego kina.

  • 8 – 9 maja 2012 (wtorek-środa), WYDZIAŁ HUMANISTYCZNY UNIWERSYTETU, „MARII CURIE-SKŁODOWSKIEJ”, Plac Marii Curie-Skłodowskiej 4, Lublin

DNI KULTURY BAŁKAŃSKIEJ

W RAMACH PROJEKTU UMCS DLA RYNKU PRACY I GOSPODARKI OPARTEJ NA WIEDZY

Celem przedsięwzięcia jest zaprezentowanie podstawowych elementów szeroko rozumianej kultury bałkańskiej, uwidocznienie jej bogactwa, pokazanie jej rozmaitego oblicza, spotkanie z jej przedstawicielami. W programie przewidziane są prezentacje, wykonania zespołów muzycznych, warsztaty folklorystyczne, pokazy filmów, wystawy, spotkania z twórcami literatury, dyskusje.

Przedsięwzięciu towarzyszyć będzie wystawa 

CYRYLICA – NOWY ALFABET UNII EUROPEJSKIEJ

Wystawa składa się z plakatów, które interpretują graficzny potencjał cyrylicy. Autorami wystawy są: Kiriła Gogowa, Miłki Pejkowej, Iwana Kiosewa, Ołgi Jonczewej, Wasyła Jonczewa, Władisława Paskalewa, Todora Wardżijewa, Stefana Gruewa, Razwigora Kolewa, Krasymira Andreewa i studentów z wydziału Książki i Grafiki użytkowej z Narodowej Akademii Sztuk Pięknych w Sofii. Wernisaż wystawy odbędzie się 8 maja godz. 11.45 w foyer wydziału humanistycznego UMCS.

  • 10 – 11 maja 2012 (czwartek-piątek), godz. 14.00, KOLEGIUM LICENCJACKIE UNIWERSYTETU, „MARII CURIE-SKŁODOWSKIEJ”, ul. Piłsudskiego 24, Biała Podlaska

VIII MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA NAUKOWA Z CYKLU „CYRYL I METODY W JĘZYKU I KULTURZE SŁOWIAN”

W ramach obchodów Dni Św. Cyryla i Św. Metodego w Podlaski Centrum Kultury Prawosławnej zostanie otwarta VIII Międzynarodowa Konferencja Naukowa z cyklu „Cyryl i Metody w języku i kulturze Słowian”, tradycyjnie organizowana jest przez Zakład Językoznawstwa Słowiańskiego Instytutu Filologii Słowiańskiej UMSC w Lublinie, Kolegium Licencjackie UMCS w Białej Podlaskiej. Konferencja zrzesza wybitnych naukowców zarówno z uniwersytetów krajowych jak i zagranicznych.

Imprezą towarzyszącą konferencji będzie otwarcie w kolegium licencjackim UMCS w Białej Podlaskiej  wystawy fotograficznej:

Bułgaria moja miłość. Bałkański kraj oczami polskich fotografów,

autorstwa Mirosława Osipa i Piotra Ostrowskiego.

  • 10 – 13 maja 2012 (czwartek-piątek), PAŁAC KULTURY I NAUKI W WARSZAWIE, Stoisko A116

WARSZAWSKIE TARGI KSIĄŻKI

3 edycja Warszawskich Targi Książki odbędzie się w dniach 10-13 maja w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. W Targach weźmie udział kilkuset wystawców z Polski i 19 krajów: Australii, Armenii, Azerbejdżanu, Belgii, Bułgarii, Chin, Czech, Francji, Hiszpanii, Indii, Izraela, Niemiec, Norwegii, Rumunii, Rosji, Szwecji, Turcji, Ukrainy i Wielkiej Brytanii.

W stoiskach wydawców oraz na specjalnie w tym celu zaaranżowanej „Kanapie Literackiej” będzie można spotkać ponad 400 autorów.

Na targach odbędzie się 600 wydarzeń towarzyszących skierowanych zarówno specjalistów branży wydawniczej wśród których są:  autorzy, wydawcy, poligrafowie, księgarze, bibliotekarze ci, którzy książkę promują i o niej piszą. Przede wszystkim zaś do czytelników – zarówno młodych, jak
i dojrzałych miłośników słowa drukowanego.

Na tegorocznych targach  Bułgarski Instytut Kultury  zaprezentuje na swoim stoisku (nr stoiska A116) Dzieła przetłumaczone i wydane w ostatnich latach na język polski. Wśród prezentowanych publikacji można będzie znaleźć dzieła bułgarskich pisarzy, takich jak: Angel Wagenstein, Georgi Gospodinov, Alek Popov, jak również przewodniki po Bułgarii, ksiązki historyczne, a także nagrania z bułgarską muzyką.

Więcej informacji na: http://www.targi-ksiazki.waw.pl/

  • 12 maja 2012 (sobota), Płock, Stary rynek

XIV PIKNIK EUROPEJSKI

Piknik Europejski jest dorocznym świętem mieszkańców Płocka i gości z miast partnerskich w tym bułgarskiego Plewen. Na Starym Rynku Płocka na mieszkańców Płocka oraz przybyłych gości czeka będzie wiele przygotowanych atrakcji: koncerty, wystawy, prezentacje państw europejskich w tym także Bułgarii przygotowanych przez uczniów płockich szkół. Gwiazdą wieczoru będzie polska grupa Blue Cafe.

  • 19 maja 2012 (sobota), godz. 19.00 – 01.00, BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY, Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

IX NOC MUZEÓW W WARSZAWIE

W tym roku Nocy Muzeów w Warszawie będzie patronować Bolesław Prus określany jako najbardziej warszawski pisarz – autor "Lalki" w powieści uwiecznił XIX-wieczną Warszawę. W roku 2012 przypada stulecie jego śmierci. 

Do udziału w obchodach 9 Nocy Muzeów w Warszawie zgłosiły się 204 placówki – nie tylko muzea ale jak co roku dołączyły galerie, domy kultury, biblioteki, kościoły, puby, kawiarnie, które przygotowują wystawy lub inne wydarzenia kulturalne specjalnie na tą niezwykłą noc.

Przyłączając się do Nocy Muzeów po raz piąty Bułgarski Instytut Kultury przygotował:

Wystawę o Bogumiłach – ruchu religijnym powstałym na terenach Bułgarii w X wieku autorstwa Wiolety Griviszka-Tanevej.

filmy o kulturze i przyrodzie Bułgarii, zawierający

Jagodyna – magia gór  (godz.21.00)

Cud w Sozopolu, Bułgaria, Kultura, Wakacje, Morskie bogactwo

Więcej informacji na: http://noc-muzeow.pl/index.php/noc-muzeow/wojewodztwo-mazowieckie/warszawa/2430-9-noc-muzeow-w-warszawie-noc-muzeow-2012

  • 21 maja 2012 (poniedziałek), godz. 19.00, PAŁAC POTOCKICH UW, SALA BALOWA, Ul. Krakowskie Przedmieście 32, Warszawa

UROCZYSTY KONCERT Z OKAZJI 24 MAJA – DNIA ŚW. CYRYLA I METODEGO- ŚWIĘTA OŚWIATY, KULTURY BUŁGARSKIEJ I PIŚMIENNICTWA SŁOWIAŃSKIEGO

w wykonaniu

RADIONOV DUO

Yossif Radionov, urodził się w Sofii, w której również ukończył Państwową Akademię Muzyczną pod okiem profesora Vladimira Avramova. Przez pewien czas występował w Filharmonii w Sofii w najbardziej prominentnej orkiestrze w Bułgarii. Jego koncerty odbywają się już prawie od trzech dekad na całym świecie, pojawiał się w Europie, Japonii, Stanach Zjednoczonych, Turcji, Ameryce Łacińskiej czy też Republice Południowej Afryki. W 1972 roku zdobył pierwszą nagrodę w konkursie „Svetoslav Oberetenov” a w roku 1993 zdobył złoty medal w Pierwszym Międzynarodowym Konkursie i Festiwalu Muzyki Kameralnej w Osace. Równolegle z tradycyjnym repertuarem, w którym można znaleźć wiele solowych i kameralnych utworów na skrzypce i altówkę jego repertuar zawiera także skomponowane dla niego utwory autorstwa znanych bułgarskich kompozytorów. Profesor Radionov nagrał wiele kompozycji dla narodowego radia i telewizji, londyńskiego BBC oraz dla innych rozgłośni w Europie i Ameryce Łacińskiej. Co więcej dużo jego muzyki zostało wydanej zarówno na płytach winylowych, kasetach jak i na płytach CD. Muzyka profesora Radionova ujrzała światło dzienne w wydawnictwach takich jak Balkanton, Yomiuri Telecasting Corporation, Pentagon Classics.

Pianistka Zornitsa Radionov, MA of the Bulgarian State Academy of Music, była studentką u profesora Lilly Atanassova. Jest zwyciężczynią konkursu “Pancho Vladigerova” z 1995 roku, została również uznana najlepszą pianistką podczas Trzeciego Koncertu Fortepianowego im. Pancho Vladigerova. Jej repertuar składa się z kompozycji takich wirtuozów jak Chopin, Czajkowski, Brahms czy Ravel. Pani Radionov nagrywała między innymi dla narodowego radia, a jej grę usłyszeć można na wielu albumach z muzyką Bułgarską i Niemiecką.

Duet Państwa Radionov ma bardzo napięty harmonogram zarówno koncertowy jak i nagraniowy. Wspólnie wydali trzy albumy z rozmaitym repertuarem oraz zagrali między innymi na scenach w Bułgarii, Hiszpanii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Niemczech oraz Turcji.

W programie: Fr. Schubert, N. Paganini, H. Wieniawski, G. Zlatev, Dora Draganova, P. Vladigerov i inni.

Podczas uroczystości Osobom zasłużonym dla rozwoju i upowszechniania kultury bułgarskiej za granicą zostaną wręczone doroczne dyplomy uznania Ministerstwa Kultury Republiki Bułgarii.

Impreza zorganizowana we współpracy ze STUDIUM EUROPY WSCHODNIEJ UW

  • 25 – 27 maja 2012 (piątek-niedziela), CENTRUM SZTUKI IMPART, ul. Mazowiecka 17, Wrocław

DNI KULTURY BUŁGARSKIEJ – WROCŁAW / DOLNY ŚLĄSK 2012

Z OKAZJI ŚWIĘTA OŚWIATY, KULTURY I

PIŚMIENNICTWA BUŁGARII

W ramach obchodów dni Kultury Bułgarskiej w  Centrum Sztuki IMPART zostanie zaprezentowana wystawa  CYRYLICA – NOWY ALFABET UNII EUROPEJSKIEJ, składająca się z plakatów interpretujących graficzny potencjał cyrylicy.

Utworzenie w drugiej połowie IX wieku słowiańskiego alfabetu jest naturalnym rezultatem polityki włączenia narodów słowiańskich w krąg chrześcijaństwa, prowadzonej przez bizantyjską i rzymską dyplomację. Dogmat trójjęzyczności, okazał się w europejskich państwach słowiańskich niemożliwy do zastosowania. Kościół konstantynopolitański był pierwszym, który zaakceptował odprawianie chrześcijańskich nabożeństw także w języku słowiańskim. Wysoko rozwinięta kultura doprowadziły do misji sołuńskich braci Metodego i Konstantyna Filozofa – Cyryla polegającej na stworzeniu słowiańskiego pisma oraz alfabetu.

Przygotowany zostanie pokaz filmów dokumentalnych

"POLSKIE ŚLADY W BUŁGARII" (2007, 25 min.)

Reżyseria Bożydar Sławow,

Film historyczny przybliżający losy polaków w Bułgarii. Opowiada m.in. o królu Władysławie Warneńczyku, udziale Polaków w Wojnie Rosyjsko-Tureckiej, czy o losie powstańców po Wiośnie Ludów.

„PRZEZ SOFIĘ DO WOLNOŚCI” (2008, 30 min.)

Scenariusz i realizacja: Barbara Rogalska  
Mało znana karta historii polsko-bułgarskich losów w czasie II Wojny Światowej. Dyplomaci z Ambasady Bułgarii w Warszawie utworzyli w 1939 r. konspiracyjną grupę, tzw. Grupę „B”. Grupa przewoziła nielegalne dokumenty, zdjęcia oraz pieniądze na trasie Sofia – Bukareszt – Berlin – Warszawa. Dzięki nim świat mógł po raz pierwszy zobaczyć wstrząsające zdjęcia z okupowanej Warszawy.

„EGZARCHA STEFAN” (1998, 15 min.)

Reżyseria: Krzysztof Lang i Bożydar Sławow

Film dokumentalny poświęcony pamięci Egzarchy  Stefana – człowieka, który sięgnął wyżyn Bułgarskiej Cerkwi Prawosławnej, wystąpił otwarcie przeciw Hitlerowi oraz uratował Żydów bułgarskich od pewnej śmierci.

"MAGIA RODOPÓW" (1998, 6 min.)

Reżyseria: Krzysztof Lang,

Film muzyczny ukazuje piękno Rodopów (góry zrębowe w Bułgarii) na tle przepięknej muzyki rodopskiej.

pokaz filmów turystycznych:

KOD WIECZNOŚCI  (reż. Georgi Tornev)

ODKRYJ NA NOWO BUŁGARIĘ (produkcja Biura podróży Hispaniola)

W dniach 25 – 27 maja w Centrum Sztuki Impart odbywa się przegląd „Po IFF przed IFF” – przypomnieie najciekawszych wydarzeń z I edycji festiwalu interdyscyplinarnego IFF i zapowiedź II edycji  IFF. Więcej informacji na http://impart.art.pl/

 

BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY ZASTRZEGA SOBIE PRAWO DO DOKONYWANIA ZMIAN W PROGRAMIE!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *