PROGRAM Bułgarskiego Instytutu Kultury na czerwiec 2013

6 czerwca 2013 (czwartek), godz. 18.00

BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY

Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

OTWARCIE WYSTAWY

KOLEKCJA AMATERAS

przestawioną przez

DANIELĘ TODOROWĄ

Art Studio AMATERAS zostało założone w roku 2009 przez Danielę Todorową i Todora Todorowa. Jest to fundacja, która realizuje projekty kulturalne i skupia swoją działalność na wymianie międzynarodowej artystów. Organizuje wystawy, sympozja i wykłady na temat malarstwa w Bułgarii i poza jej granicami.

Jeden z podstawowych projektów AMATERAS’U rozpoczętych w maju 2009 roku jest Sofia Paper Art Fest. To unikalne święto papieru i sztuki z nim związanej stanowi jedną z podstaw kandydatury Sofii na kulturalną stolicę Europy w roku 2019.

W Galerii Bułgarskiego Instytutu Kultury Daniela Todorowa przedstawi pięcioroczny dorobek Festiwalu Papieru w Sofii. Kolekcja obejmuje prace ponad 40 autorów z Bułgarii i z całego świata: http://amateras.eu/?page=4&lang=bg&id=192

Daniela Todorowa studiowała w Narodowej Akademii Sztuk pięknych w Sofii. Wzięła udział w ponad 60 wystawach w Bułgarii, Finlandii, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Holandii, Austrii, Wielkiej Brytanii. Jest członkiem Związku Bułgarskich Artystów Plastyków. Zajmuje się szeroko pojętym malarstwem, grafiką, sztuką papieru.

9 czerwca 2013 (niedziela), godz. 18.00

DOM DARMSTADT CENTRUM KULTURALNO OŚWIATOWE

Stary rynek 8, Płock

KONCERT

ANGELI TOSHEVEJ

FORTEPIAN

Angela Tosheva zaliczana jest do najbardziej znanych bułgarskich pianistów. Ukończyła studia w Państwowej Akademii Muzycznej w Sofii w 1984 roku pod kierunkiem profesorów: Mary Petkowej, Bogumiła Styrszenowa oraz Lili Atanasowej. Do 1991 roku pracowała jako pedagog, by następnie poświęcić się  wyłącznie działalności koncertowej. W tym samym roku obroniła pracę doktorską na temat muzyki kameralnej. Jest inicjatorką ważnych muzycznych i kulturalnych projektów w Bułgarii i za granicą.

W 2003 roku razem z kompozytorem Michaiłem Goleminowem założyła The Orange Factory Psychoacoustic Arts, w skład którego wchodziła: szkoła muzyczna, eksperymentalne Studio Multimedialne i wydawnictwo muzyczne. Organizowała dużo koncertów, festiwali, konkursów kompozytorskich. Wydawała książki dotyczące gry na fortepianie. Nagrała dziesięć płyt z muzyką Béli Bartóka, Aleksandra Skriabina, Claude’a Debussy’ego i  György Ligetiego (2004, 2005).

Ta wybitna bułgarska pianistka jest laureatką pierwszego miejsca w konkursie „Liszt – Bartók” odbywającym się w Sofii (1988) oraz czwartej nagrody w konkursie A. Casagrande w Terni/Włochy (1984). W lutym 2013 roku nagrała DVD z preludiami Claude’a Debussy’ego.

W programie koncertu utwory Domenico Scarlattiego, Fryderyka Chopina, Franza Schuberta.

http://angelatosheva.com/

 

11 czerwca 2013 (wtorek), godz. 19.00

BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY

Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

KONCERT

ANGELI TOSHEVEJ

FORTEPIAN

Koncert jest zorganizowany przez Bułgarski Instytut Kultury i Słowacki Instytut Kultury z okazji 1150. Rocznicy Piśmiennictwa Słowiańskiego oraz  Misji Wielkomorawskiej Św. Św. Cyryla i Metodego

W latach 1982 – 1996 Angela Tosheva aktywnie uczestniczyła w mistrzowskich kursach muzycznych György Ligetiego, Pétera Solymosa oraz György Cziffry.

W roku 2006 organizowała uroczystości związane z 125 rocznicą urodzin Béli Bartóka. W ramach tego przedsięwzięcia wykonała III Koncert Fortepianowy Bartóka wraz z Filharmonią Sofijską. Pod kierunkiem Angeli Toshevej odbyły się również związane z rocznicą konkursy muzyczne i konferencja naukowa. Dzięki staraniom pianistki została wydana książka, a Bułgarskie Radio Narodowe emitowało sześć audycji na temat twórczości Béli Bartóka.

W roku Chopinowskim została laureatką nagrody Ministra Kultury Rzeczypospolitej Polskiej, a w 2011 r. otrzymała jeszcze raz nagrodę tego samego Ministra za upowszechnianiem muzyki i wiedzy na temat Chopina.

W roku Franciszka Liszta koncertowała w Polsce, Bułgarii, na Węgrzech i na Słowacji z programem składającym się z utworów tego węgierskiego kompozytora, wykonując między innymi Sonatę h-Moll.

W programie koncertu utwory Evgeny’ego Irshai, Vladimíra Godára, Michaiła Goleminowa i inni

14 czerwca 2013 (piątek), godz. 18.00

Biblioteka Publiczna w Ursusie

ul. Plutonu Torpedy 47 Warszawa-Ursus

WIECZÓR POŚWIĘCONY WYSTAWIE

BLASK LITER – PIĘKNO I ZNACZENIE CYRYLICY

Ekspozycja będzie dostępna w Bibliotece Publicznej w Ursusie przy ul. Plutonu Torpedy 47 (Warszawa-Ursus) w dniach 7-21 czerwca 2013 r., a uroczystość z nią związana odbędzie się w piątek 14 czerwca 2013 r. o godz. 18.00 pod tym samym adresem.

W związku z okrągłą rocznicą powstania piśmiennictwa słowiańskiego Fundacja „Elena i Iwan Dujczew” we współpracy z  Państwowym Instytutem Kultury Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Bułgarii zainicjowała i przygotowała wystawę „Blask liter – piękno i znaczenie Cyrylicy” (The Ligth of Letters). Ekspozycja składa się z 24 plansz, a komentarze są w języku angielskim.

Utworzenie alfabetu słowiańskiego w IX wieku ma kluczowe znaczenie dla rozwoju kultury europejskiej. Szerokiemu rozpowszechnieniu chrześcijaństwa na terytoriach zamieszkanych przez różne grupy etniczne podczas Wielkiej Wędrówki Ludów towarzyszy  proces kształtowania własnej tożsamości Słowian. Ich odrębność narodowa i kulturowa jest dodatkowo utrwalana przez możliwość zapisywania Słowa Bożego we własnym języku i przez powstanie oryginalnych utworów literackich na podstawie szeroko pojętego piśmiennictwa chrześcijańskiego. Proces powstania alfabetu słowiańskiego i rozwój literatury wiążą się z Bułgarią, która wówczas jest kolebką słowiańskiej duchowości. Chrześcijańska literatura, która powstała w średniowieczu w Bułgarii w późniejszym czasie została przyjęta i rozwinięta przez Serbów i Rosjan. Tym samym wsparła proces umacniania pozycji prawosławia jako faktor istotnego elementu rozwoju cywilizacyjnego Europy. Wystawa „Blask liter – piękno i znaczenie Cyrylicy” przedstawia najcenniejsze, zdobione bułgarskie średniowieczne rękopisy w okresie Х-ХVІІІ wieku.

16 czerwca 2013 (niedziela), godz. 12.00-21.00

OSIEDLE POWIŚLE

Warszawa

CZYTAMY GDZIE INDZIEJ

POWIŚLE CZYTA GDZIE INDZIEJ

Piąta odsłona projektu „Czytamy gdzie indziej” jest znakomitą okazją do letniego spaceru po osiedlu Powiśle i wspólnego odkrywania literatury. Pomysłodawcy i organizatorzy wydarzenia – Instytuty Kultury zrzeszone w EUNIC Warszawa oraz Studio Teatralne Koło – włączyli do akcji okolicznych mieszkańców, właścicieli kawiarni i punktów usługowych oraz pracowników rzadziej odwiedzanych miejsc. W nietypowych dla lektury przestrzeniach, spotkać będzie można postaci, wykreowane przez aktorów warszawskich scen teatralnych, które wprowadzą nas w różnorodny świat współczesnej literatury europejskiej.

W tej edycji Bułgarski Instytut Kultury zaprezentuje książkę „Psy spadają” Alka Popova, tłum. Maria Malicka, wyd. MUZA SA, Warszawa 2009.

27 czerwca 2013 (czwartek), godz. 18.00

BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY

Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

OTWARCIE WYSTAWY

GEORGIEGO PETROWA

BUŁGARIA W TYM CO RZECZYWISTE I POZA NIM

Georgi Petrov  jest urodzony w 1978 roku w Dobricz Bułgaria. Ma za sobą 35 wystaw, realizowanych w Europie i w Stanach Zjednoczonych. Obrazy bułgarskiego malarza znajdują się w zbiorach kolekcjonerów ze Słowenii, Austrii, Niemiec i Stanów Zjednoczonych. Georgi Petrow jest autorem i założycielem pierwszej w Bułgarii strony na facebooku, poświęconej malarstwa: http://www.facebook.com/georgipetrov.eu. Inicjatywa jest prowokująca i jednocześnie odnosi wielki sukces. Liczba osób, które lubią stronę obecnie jest ponad 20 000.

Obrazy Georgiego Petrowa zawierają dużo nagromadzonej przez doświadczenie życiowe mądrości. Stwarzają poczucie opanowanej emocji, skupiają się na prawdziwe rzeczy z ludzkiego istnienia. Niezależnie od tego czy artysta maluje pejzaże, czy po prostu kilka kwiatków od jego płótna zawsze promenuje magiczne światło. Obrazy nie paradują abstrakcyjnością. W nich czas jest dopasowany do potrzeb odbiorcy, rzeczywistość jest rozpoznawalna i tym samym opowiada następną historię.   

28 czerwca (piątek), godz. 18.00

GALERIA SORAYA

ul. Zygmunta Starego 3a, Szczecin

 OTWARCIE WYSTAWY

 KRYSTJU TODOROVA – KECA

CUDOWNY ŚWIAT KECA W RYSUNKACH

Krystju Todorov-Keca urodził się 8 czerwca 1959 r. w Burgas. W 1978 r. ukończył Liceum Plastyczne w Kazanłyku, a w roku 1985 – Wydział Malarstwa na Uniwersytecie Św. Cyryla i Metodego w Wielkim Tyrnowie. Pracuje w dziedzinie malarstwa, jego dzieła są wystawiane w Bułgarii, Belgii, Niemczech,   Francji,       Austrii. Uczestniczy w wystawach grupowych w kraju i za granicą. Mieszka i pracuje w rodzinnym Burgas.

Twórczość Krystju Todorova  fascynuje miłośników rysunku. W jego obrazach królują barwy. Keca jest związany z morzem, dla niego morze to Przyroda, i Prawda, morze jest w nim, głęboko w jego sercu… i w obrazach. Morze jest tłem wszystkich jego kompozycji w niezliczonej ilości kolorów i przejawów zmysłowości.
W tym swego rodzaju malarskim świecie poruszają się, oddychają i żyją bohaterowie malarza. Jednorodne środowisko, przepełnione szczerością i czułością. Koloryt jest miękki, poetycki. Wspaniały grafik i malarz.
Jego Płótna posiadają szczególną liryczność i romantyzm. Obrazy przedstawiające Arlekiny, sylwetki kobiet, rybaków, ryby, zwierzęta, domy i drzewa, łączą się z wyjątkową ekspresywnością i subtelną groteską.
Kolejny krąg tematyczny, to mity i legendy – poetycki świat, który pochłania w pełni. Niezapomniane wrażanie pozostawiają również pejzaże starych domów. Bajeczna atmosfera czegoś co minęło, czegoś w rodzaju snu… i znów morze! Ogromne, prawdziwe – Morze, które Keca kocha aż do bólu.

Osobom, które wypożyczyły książki z biblioteki Instytutu Bułgarskiego uprzejmie przypominamy o konieczności zwrotu w najbliższym czasie. Prosimy o nie zatrzymywanie wypożyczonych książek dłużej niż 1 miesiąc.

BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY ZASTRZEGA SOBIE PRAWO DO DOKONYWANIA ZMIAN W PROGRAMIE!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *