PROGRAM Bułgarskiego Instytutu Kultury na styczeń 2014

9 stycznia 2014 (czwartek), godz. 18.00

BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY

Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

PANORAMA FILMÓW ANDREJA AŁTYPARMAKOWA

IN MEMORIAM

Dnia 9 stycznia bułgarski reżyser Andrej Ałtyparmakow miał obchodzić swoje 65-te urodziny. Niestety odszedł od nas za wcześnie.  

Urodzony w roku 1949 w Sofii, Andrej Ałtyparmakow ukończył w 1972 roku Wyższą Szkołę Filmową w Moskwie na wydziale reżyserskim. Jest autorem ponad 70 filmów dokumentalnych i  laureatem wielu nagród krajowych i zagranicznych.

W swoich filmach Ałtyparmakow stworzył wierne obrazy bohaterów i czasu, w którym żyli i działali. Szczególną uwagę poświęcił działalności Apostoła Wolności Wasyla Lewskiego.

Twórczość Andreja Ałtyparmakowa zostawiła głęboki ślad w bułgarskiej kinematografii i kulturze narodowej.

Pokaz bułgarskiego filmu dokumentalnego

„GÓRNICY”

Scenariusz: Penczo Bozadżiew

Reżyseria: Andrej Ałtyparmakow
Zdjęcia: Kirił
Bozadżiew

 

Film opowiada o życie i pracę górników w bułgarskich kopalniach. Codzienna męka, ciężka praca. Czy coś się zmieniło? Czy coś się zmieni? Nie ma odpowiedzi na te pytania. Odważni i zdrowi mężczyźni przyjęli swój los i walczą o chleb.   

Film wyświetlany jest w bułgarskiej wersji językowej.

 

24 stycznia 2014 (piątek), godz. 18.00

ZPAP OKRĘG TORUŃSKI

GALERIA „NA PIĘTRZE”

ul. Ducha Św. 8/10

OTWARCIE WYSTAWY

RUSE – TORUŃ: MIEJSCE SPOTKANIA – TORUŃ

Jerzy Brzuskiewicz, Dariusz Delik, Lech Wolski, Michał Rygielski,

Ireneusz Kopacz, Joanna Dąbkiewicz-Luścińska, Marek Basiul, Tomasz Pietrzyk,

Polska

Tania Paseva, Vasilka Moneva, Georgi Pasev, Viara Guneva, Nikolay Buzov,

Zlatka Stoykova, Valentin Georgiei, Krasimira Kirilova

Bułgaria

Każdy z autorów występuję ze swoimi własnymi pomysłami. Uczestnicy swobodnie korzystają z przeróżnych technik malarskich.

Jerzy Brzuskiewicz Urodził się w Lingen-Ems (Niemcy). W latach 1964-1970 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Bierze udział w niektórych wystawach, konkursach i plenerach. Ma na swoim koncie 44 wystawy indywidualne.

Dariusz Delik jest absolwentem Wydziału  Sztuk  Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika  w Toruniu. Studia na kierunku artystyczno-pedagogicznych ukończył w 1987 roku. Dyplom w zakresie specjalności malarstwo sztalugowe zrealizował pod opieką  prof. Janusza Kaczmarskiego. Od 2012 roku – doktor sztuk plastycznych w zakresie sztuk pięknych. Jest aktywnym artystą plastykiem, od 1996 roku członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, biorącym  udział w życiu artystycznym nie tylko regionu kujawsko-pomorskiego, Dyrektor Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu.

Lech Wolski urodzony w Kursku koło Międzyrzecza Wielkopolskiego. Studia artystyczne ukończył  na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom z malarstwa  uzyskał w pracowni prof. Mieczysława Wiśniewskiego w 1974 roku. Obecnie jest profesorem zwyczajnym w Zakładzie Malarstwa  Instytutu Artystycznego na  Wydziale Sztuk Pięknych UMK.

Michał Rygielski jest urodzony w Gdańsku. Studia ukończył w 1993 r. na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom magistra sztuki w Zakładzie Grafiki w Pracowni prof. Józefa Słobosza. Tytuł doktora sztuk plastycznych w dyscyplinie grafika na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w roku 2003.

Ireneusz Kopacz  jest urodzony w Jaśle. Studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Lecha Wolskiego w 1996 roku. Od 1997 roku pracownik naukowo dydaktyczny w Zakładzie Malarstwa Instytutu Artystycznego Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.

Joanna Dąbkiewicz-Luścińska urodzona w Koninie. Studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom z malarstwa uzyskała w pracowni profesora Wojciecha Sadleya w 1994 roku. Zajmuje się malarstwem sztalugowym i rysunkiem. Jest członkiem Zarządu Okręgu Toruńskiego Związku Polskich Artystów Plastyków.

Marek Basiul Urodzony w Giżycku. Studia ukończył na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni wypukłodruku pod kierunkiem prof. Ryszarda Krzywki w 1987 roku, Zajmuje się pracą twórczą i dydaktyczną na macierzystej uczelni. Jest doktorem habilitowanym.

Tomasz Pietrzyk W latach 2000-2005 odbywał studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie otrzymał dyplom w pracowni prof. Lecha Wolskiego z malarstwa i malarstwa w architekturze u prof. Krzysztofa Pituły. Jest doktorem w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie sztuki piękne. Uprawia malarstwo, do którego jako podobrazia wykorzystuje blachę.

Tania Paseva W roku 1984 ukończyła Państwowej Szkoły Sztuk Pięknych w Kazanłyku, a w roku 1996 została absolwentką kierunku malarstwa na Uniwersytecie „Św. Św. Cyryl i Metody” w Wielkim Tyrnowie pod opieką Prof. Nikołaja Rusczukliewa. Tworzy w obszarze malarstwa i instalacji.

Vasilka Moneva W roku 1966 ukończyła Państwowej Szkoły Sztuk Pięknych w Sofii ze specjalizacją w obrębie projektowania wyglądu i stylu przestrzeni. Odbyła staż artystyczny w Paryżu w roku 1977. Tworzy w obszarze malarstwa. Interesuje się naturą martwą i wnętrzem.

Georgi Pasev W roku 1984 ukończył Państwowej Szkoły Sztuk Pięknych w Kazanłyku, a w roku 1996 malarstwo na Uniwersytecie „Św. Św. Cyryl i Metody” w Wielkim Tyrnowie pod opieką Prof. Nikołaja Rusczukliewa. Tworzy w obszarze malarstwa, rzeźby i instalacji.

Viara Guneva W roku 1987 ukończyła Państwowej Szkoły Sztuk Pięknych w Sofii. Jest absolwentką Uniwersytetu „Św. Św. Cyryl i Metody” w Wielkim Tyrnowie. Studiowała rzeźbę pod popieką Prof. Kosty Dinewa. Tworzy w obszarze malarstwa, instalacji i prezentacji artystycznej.

Nikolay Buzov W roku 1979 ukończył Państwowej Szkoły Sztuk Pięknych w Kazanłyku. Tworzy w obszarze malarstwa i kreacji mody.

Zlatka Stoykova Ukończyła malarstwo na Uniwersytecie „Św. Św. Cyryl i Metody” w Wielkim Tyrnowie pod opieką Prof. Janakiego Manasyewa. Tworzy w obszarze malarstwa, designu graficznego i instalacji.

Valentin Georgiev W roku 1995 ukończył malarstwo na Uniwersytecie „Św. Św. Cyryl i Metody” w Wielkim Tyrnowie pod opieką Prof. Nikołaja Rusczukliewa. Trorzy w obszarze malarstwa i karykatury

Krasimira Kirilova W roku 1986 ukończyła Państwowej Szkoły Sztuk Pięknych w mieście Sliwen. Jest absolwentką Uniwersytetu „Św. Św. Cyryl i Metody” w Wielkim Tyrnowie. Studiowała malarstwo pod opieką prof. Mikołaja Rusczukliewa. Tworzy w obszarze malarstwa, tekstylni i tkaniny artystycznej. 

 

26 stycznia 2014 (niedziela), godz. 11.00

BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY

Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

KONCERT

KRASSIMIRY ZELIAZKOVEJ – JONES

SKRZYPCE

SIBYLLE OTT-KOHM

FORTEPIAN

Krassimira  Zeliazkova – Jones urodziła się w Bułgarii. Ukończyła Państwową Akademię Muzyczną w Sofii w klasie profesor Dory Ivanovej.  Później doskonaliła swoje umiejętności pod kierunkiem światowej sławy wirtuozów skrzypiec takich jak Franco Gulli, Igor Bezrodni czy Karen Arutunyan, który był pierwszym asystentem słynnego Leonida Kogana. Do jej doświadczeń zawodowych należą występy w orkiestrach symfonicznych i kameralnych oraz solowe występy w krajach takich jak Bułgaria, Egipt, Niemcy, Rosja, Francja, Belgia, Holandia, Hiszpania, Bośnia czy Turcja pod batutą sławnych dyrygentów takich jak Pavel Kogan czy Yoel Levi. W latach 1998-2000 koncertowała jako drugi koncertmistrz Moskiewskiej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej a następnie w Belgii, gdzie występowała jako koncertmistrz wielu orkiestr kameralnych. W latach 2003-2008 Krassimira Zeliazkova mieszkała w Ankarze gdzie pracowała jako free lance w Orkiestrze Symfonicznej Bilknet oraz prowadziła działalność pedagogiczną. Przez 3 lata również działała w Szkole Muzycznej i Baletowej Akcan w Ankarze. Brała czynny udział w  różnych projektach muzyki kameralnej oraz Broadway musical. Za solowe występy z muzyczną grupą teatralną „Stage on the Run” w latach 2005-2008 otrzymała międzynarodową nagrodę „Best Instrumentalist”. W latach 2009-2012 Krassimira  Zeliazkova mieszkała w Warszawie, gdzie rozwinęła aktywną działalność pedagogiczną oraz koncertową. Obecnie mieszka i pracuje w Berlinie.

Sibylle Ott-Kohm studiowała w latach 1972/77 w Richard Strauss Konserwatorium w Monachium w klasie prof.  Gernot Sieber. Następnie udoskonalała swoją wiedzę w Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie u prof. Broddack i prof. Hellwig. Uczestniczyła w zajęciach mistrzowskich prof. Seidlhofera w Wiedniu i kompozytora G. Kurtag w Berlinie.

Po ukończeniu studia rozpoczęła działalność dydaktyczną w Szkole Muzycznej Charlottenburg-Wilmersdorf. Oprócz tego Sibylle Ott-Kohm regularnie bierze udział w koncertach i rozwija swoją karierę solową. W 1993 i 1994 roku pracowała z G. Kurtága podczas „Játekok-workshop”, miała również prezentacje w Berlinie, Wiedniu i Hadze. W 2004 i 2005 roku uczestniczyła w Festiwalu Mendelssohna w Lipsku. Od 2006 roku pracuje regularnie ze skrzypkiem David Klammer. Koncerty w Berlinie z piosenkarką Kathrin Fryburg wzbogaciły jej repertuar. Od jesieni 2013 pracuje razem z bułgarskim skrzypkiem Karassimira Jeliazkova-Jones.

W programie koncertu: Joseph Haydn, Robert Schumann, Eduard Grieg, Bohuslav Martinu, Jan Sibelius, Arcangello Corelli, Gabriel Faure, Edward Elgar, Mieczyslaw Karlowicz, Petar Christoskov, Dmitri Schostakowitsch, Pablo de Sarasate.

BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY ZASTRZEGA SOBIE PRAWO  DO DOKONYWANIA ZMIAN W PROGRAMIE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *