PROGRAM Bułgarskiego Instytutu Kultury na czerwiec 2014

3 czerwca 2014 (wtorek), godz. 18.00

BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY

Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

OTWARCIE WYSTAWY

I LOVE WARWARA

przedstawiona przez

JANA NIKSIŃSKIEGO

Wystawa ta będzie zawierać obrazy, fotografie, filmy i teksty artystów, których zainspirował pobyt w Warwarze (małej wiosce bułgarskiej nad południowym wybrzeżem Morza Czarnego). Jan Niksiński jeździł tam z żoną od 1976 roku z małymi przerwami i przez te lata nie udało mu się odkryć żadnej alternatywy do tego miejsca w sensie artystycznych inspiracji i wypoczynku. Zawsze spotykał tam wyjątkowo ciekawych ludzi i część z nich zaprosił do udziału w tej wystawie – będą to Jörg Abel (fotografie i filmy), Andrzej Bielawski (obrazy), Jolanta Niksińska (fotografie), Teresa Starzec (obrazy), Tadeusz Sobolewski (fotografie i teksty). Inicjator ekspozycji przedstawi na tej wystawie swoje obrazy, rysunki i fotografie, które powstały na bazie jego wielokrotnych wyjazdów do Warwary.

Więcej informacji na: https://www.facebook.com/ilove.warwara

5 czerwca 2014 (czwartek), godz. 18.00

PIWNICA POD BARANAMI

ul. Św. Tomasza 26, Kraków
 

KONCERT AKUSTYCZNY

TOCZKA BG

W ostatnich trzech latach formacja bułgarska TOCZKA BG zdobyła dużą popularność w dziedzinie poezji śpiewanej. W swoim repertuarze grupa ma ponad 50 piosenek poświęconych odwiecznej tematyce miłości, wybaczenia, powiązania z naturą oraz poszukiwań duchowości współczesnego człowieka. Poeci czerpią inspirację z kultury miasta.

Członkowie TOCZKI BG to Todor Yankulov, Krasimir Parvanov, Plamen Sivov i Zornitza Popova. Uważają oni, że piosenka może być przygodą – powrotem do tego, co zostało utracone w czasach brzmienia elektronicznego i komputerów, a mianowicie do żywego dźwięku prawdziwych instrumentów i poezji, w której każde słowo jest ważne.    

Więcej informacji na: http://www.tochkabg.com/ , https://www.facebook.com/tochkabg

7 czerwca 2014 (sobota), godz. 17.30

BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY

Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

UROCZYSTE WRĘCZENIE DYPLOMÓW

Z okazji Święta Oświaty, Kultury Bułgarskiej i Piśmiennictwa Słowiańskiego Ministerstwo Kultury Republiki Bułgarii przyznało coroczne wyróżnienia trzem polskim intelektualistom za zasługi w promowaniu kultury bułgarskiej za granicą. Wręczenie dyplomów odbędzie się w Galerii Bułgarskiego Instytutu Kultury. Zapraszamy serdecznie wszystkich chętnych, w szczególności wspólnotę bułgarską.

7 czerwca 2014 (sobota), godz. 18.00

BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY

Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

KONCERT AKUSTYCZNY

TOCZKA BG

Toczka BG została założona w 2011 roku i wydała już trzy płyty („Nowe miejskie piosenki”, „Przedsionek” i „Akwarela”). Formacja wykonuje piosenki autorskie (napisane przez członków grupy) przy akompaniamencie gitar akustycznych. Ich muzyka wypełnia istotną lukę we współczesnej bułgarskiej kulturze muzycznej – piosenki, stworzone według wysokich poetyckich  kryteriów. Połączenie czterech głosów i trzech gitar akustycznych wraz z inspirującą obecnością artystów na scenie powoduję, że każdy koncert TOCKI BG zmienia się w prawdziwy spektakl-przygodę.
Więcej informacji na: http://www.tochkabg.com/ , https://www.facebook.com/tochkabg .

Przed koncertem odbędzie się krótka prezentacja nowej książki dr. Jerzego Hatłasa „Bułgarzy w Besarabii 200 lat historii”.

Jerzy Hatłas (ur. 1958), absolwent historii oraz archeologii UAM, doktor historii. Od 1984 roku pracownik BU UAM. Stypendysta fundacji „Centro Incontri e Studii Europei” (Włochy) oraz trzykrotnie stypendysta fundacji „Janineum” (Austria). Uczestnik International Summer School „Balans between East and West” (Macedonia). Autor 2 książek oraz około 100 artykułów z zakresu historii starożytnej, archeologii śródziemnomorskiej, politologii oraz bibliotekoznawstwa. Przeważająca część dorobku ukazała się poza Polską (Bułgaria, Czechy, Grecja, Hiszpania, Mołdawia, Rumunia, Ukraina, Wielka Brytania). Od kilku lat zainteresowania badawcze autora koncentrują się wokół problematyki besarabskiej.

7 czerwca 2014 (sobota), godz. 14.00–21.00

OSIEDLE ŻOLIBORZ

Warszawa

CZYTAMY GDZIE INDZIEJ

ŻOLIBORSKIE KLIMATY Z DOMIESZKĄ ORIENTU

Siódma edycja akcji „Czytamy gdzie indziej” odbędzie się pod hasłem „Żoliborskie klimaty z domieszką orientu”. Zapraszamy do Warszawy na literacki spacer w pierwszą sobotę czerwca.

Grupki znajomych, rodziny lub samotnie spacerujący miłośnicy dobrej książki zaglądający do nietypowych zakamarków miasta w poszukiwaniu literackiej przygody to znak rozpoznawczy akcji „Czytamy gdzie indziej”. W pierwszą sobotę czerwca projekt zawita na Żoliborzu.

7 czerwca Żoliborz stanie się naturalnym planem akcji „Czytamy gdzie indziej”. Siódma edycja popularnego spaceru literackiego organizowanego przez EUNIC Warszawa i Stowarzyszenie Art. Animacje rozegra się m.in. w prywatnych mieszkaniach i pracowniach artystycznych, sklepie jeździeckim i szkole jogi. 

W tej edycji Bułgarski Instytut Kultury zaprezentuje opowiadanie „Ciasto” Ałbeny Stambołowej, tłum. Hanny Karpińskiej. Miejsce: Sklep z tkaninami (Sklep ELKA, ul. Krasińskiego 25). Czytanie rozpocznie się o godz. 14.00.

13 czerwca 2013 (piątek), godz. 18.00

DOM KULTURY W KAŁUSZYNIE

ul. Warszawska 45, Kałuszyn 

DNI BUŁGARII W KAŁUSZYNIE

W Kałuszyńskim Domu Kultury odbędzie się wydarzenie, mające na celu przybliżenie mieszkańcom miasta bułgarskiej kultury.

W programie wieczoru znajdzie się projekcja filmów „Magia Rodopów” i „Polskie ślady w Bułgarii” oraz występ dziecięcego zespołu „Fleciki” z nowym programem bułgarskich i polskich pieśni i tańców. 

Na zakończenie zagra grupa Balkan Sevdah obchodząca w tym roku dziesięciolecie działalności muzycznej poświęconej szeroko rozumianej muzyce bałkańskiej w tym oczywiście, bułgarskiej.

Współorganizatorem przedsięwzięcia jest Marcin Zadronecki. Od dwóch lat prowadzi on warsztaty muzyczne z zespołem „Fleciki” z Kałuszyna. Dzieci tej formacji uczą się pieśni, melodii i tańców bułgarskich i polskich. Młodzi muzycy osiągnęli już taki poziom wykonawczy, że postanowili udać się na wyprawę muzyczną do Bułgarii we wrześniu tego roku. Przed wyjazdem pragną zaprezentować muzyczny spektakl przed rodzimą publicznością, a po powrocie z Bułgarii chcieliby porównać reakcje widzów w obu krajach.

W Kałuszyńskim Domu Kultury będzie przedstawiona część wystawy Ireny Gałuszki „Bułgarskie Klimaty”.

„Przy pomocy obiektywu aparatu fotograficznego Irena Gałuszka  patrzy na świat i ludzi. Poprzez zatrzymane w kadrze chwile, dokumentuje też swoją wrażliwość, spostrzegawczość, emocje, piękno i brzydotę tego co nas otacza, momenty zadumy i refleksji, to co ważne dla niej, a zazwyczaj niezauważane przez innych.” Bogdan Biskup

26 czerwca 2014 (czwartek), godz. 18.00

BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY

Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

OTWARCIE WYSTAWY

10 LAT BUŁGARII W NATO

Wystawa jest zrealizowana we współpracy między Państwowym Instytutem Kultury Bułgarskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Narodową Akademią Sztuk Pięknych w Sofii.

Ekspozycja zawiera postery wybrane w konkursie dla studentów i doktorantów kierunków „Plakat i komunikacja wizualna”, „Książka i grafika” oraz „Design reklamowy”

Konkurs wyłonił dwóch laureatów: Georgi Pavlova i Plameny Donchevej,  doktorantami w Zakładzie „Plakat i komunikacja wizualna”. Pozostali artyści, który zaprezentują swoje prace w wystawie to studenci: Atanas Giev, Daniela Draganova, Nikolay Petrushenko, Lora Hubanova i Yana Yanova.

Oprócz plakatów studentów Narodowej Akademii Sztuk Pięknych ekspozycja zawiera dzieła znanych profesorów i pedagogów uczelni artystycznej w Sofii: Todora Vardjieva, Ivana Gazdova, Bozjidara Yonova, Georgi Yankova, Nikolaya Mladenova, Iliyi Grudka, Stoyana Decheva, Teodora Liho i Svetlina Balezdrova.

BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY ZASTRZEGA SOBIE PRAWO DO DOKONYWANIA ZMIAN W PROGRAMIE.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *