PROGRAM Bułgarskiego Instytutu Kultury na listopad 2014

2 listopada 2014 (niedziela), godz. 19.00

STUDIO KONCERTOWE POLSKIEGO RADIA

ul. Modzelewskiego 59, Warszawa

(bilety)

KONCERT

etno-jazzowy

THEODOSII SPASSOV TRIO

Theodosii Spassov – kaval, vocal

Peyo Peev – gadulka

Hristiyan Tsvyatkov– gitara

Theodosii Spassov, europejska gwiazda  muzyki etno i etnojazz, muzyk, kompozytor i instrumentalista, który osiągnął niebywały poziom wirtuozerii gry na kavalu – archaicznym instrumencie dętym, podobnym do fletu.

Pochodzący z Bułgarii  Theodosii Spassov, jest twórcą własnego stylu muzycznego, łączącego tradycyjną muzykę bałkańską   z elementami jazzowej improwizacji.

Za płytę nagraną ze słynnym chórem „Mistery of Bulgarian Voices” dostał w 1994 roku Grammy Award – najważniejszą nagrodę w branży muzycznej. Od tego czasu koncertuje na całym świecie. Współpracuje z muzykami światowego formatu; min. ze wspomnianym chórem  Mistery of Bulgarian Voices, a także Wyntonem Marsalisem,  Trilokiem Gurtu, Rabih Abou-Khalilem, Ennio Morricone, grupą Oregon.

W Bułgarii Theodossi Spassov uważany jest niemal za „bohatera narodowego”, który rozsławił muzykę bułgarską na świecie.

W programie koncertu Theodosii Spassov Trio, znajdą się  utwory inspirowane przede wszystkim tradycyjnymi tematami muzyki bułgarskiej, bałkańskiej ale również tureckiej    i cygańskiej. Zespół nadał im współczesną formę wzbogacając brzmienie o elementy improwizacji jazzowej.

Organizatorzy: Bułgarski Instytut Kultury i Polskie radio

Szczegóły i bilety : http://sklep.polskieradio.pl/Products/13747-20141102-theodosii-spassov-trio-bilety-w-kasie-.aspx

5 listopada 2014 (środa), godz. 18.30

BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY

Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

SPOTKANIE Z

DR. ANDRZEJEM BIERNACKIM –

ARCHEOLOGIEM Z INSTYTUTU HISTORII

UNIWERSYTETU ADAMA MICKIEWICZA W POZNANIU

Polscy uczeni pracują w Novae od kilkudziesięciu lat. Badanie tej miejscowości, w której zbierali się rzymscy legioniści i która zmieniła się w osadę o dużym znaczeniu, jest jednym z najbardziej znaczących osiągnięć bułgarsko-polskiej archeologii.

Zaprosiliśmy dra Andrzeja Biernackiego z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który zapozna nas z konserwowanym i przygotowanym do odwiedzin turystów stanowiskiem archeologicznym Novae niedaleko miasta Swisztow.

Dr. Andrzej Biernacki jest znanym polskim archeologiem. Poświęcił swoje życzę pracą w Novae. Jest autorem setek artykułów i kilku  książek naukowych    

W TYM MIESIĄCU BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY UZUPEŁNI SWÓJ PROGRAM NA BIEŻĄCO. UPRZEJMIE PROSZĘ ODWIEDZAĆ NASZĄ STRONĘ ORAZ NASZ FACEBOOK PROFIL. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *