„LATO Z HISTORIĄ” WE WROCŁAWSKIM CENTRUM KONGRESOWYM

We Wrocławiu, czyli w Europejskiej Stolicy Kultury 2016 roku trwa „Lato z historią”. To projekt Instytutu Pamięci Narodowej, zorganizowany we współpracy z instytutami kultury Bułgarii, Węgier, Rumunii, Republiki Czeskiej i Słowacji. Od 16 lipca do 14 sierpnia mieszkańcy i goście Wrocławia mają możliwość uczestniczenia w wielu imprezach przypominających historię totalitarnych reżimów w dawnym bloku wschodnim. Celem wydarzeń artystycznych jest przedstawienie za pomocą obrazu, słowa, dźwięku, filmu wideo i multimediów różnic między propagandą socjalistyczną a realnym życiem.

DSC_0339 — kopiaOd 16 lipca we Wrocławiu jest dostępna wystawa „La Belle Époque. Dekada lat siedemdziesiątych XX wieku w europejskich państwach bloku wschodniego”. Lata 70. XX wieku w Bułgarii, Czechosłowacji, Niemieckiej Republice Demokratycznej, Polsce, Rumunii, na Węgrzech to czas triumfu tzw. „realnego” socjalizmu. Władza komunistyczna już ustabilizowała swoją pozycję i kupowała społeczne poparcie za cenę poprawy warunków życia. Niepokornych kontrolowała tajna policja polityczna. W dorosłość wchodziły pierwsze pokolenia od narodzin wychowane w komunistycznej dyktaturze. Ludzie ci w większości nie znali życia w innym świecie. Opozycja – nawet jeżeli istniała – miała marginalne znaczenie. I choć w kolejnej dekadzie komunizm upadł, bezkrytycznie powielana legenda lat siedemdziesiątych jako beztroskiego okresu szczęśliwości trwa… Wszystko to jest tematem wspólnej wystawy poświęconej latom 70. XX wieku w dawnych republikach ludowych.

Z tego samego okresu pochodzi jeden z ulubionych filmów całych pokoleń bułgarskich widzów – słynna komedia „Ciepło” /1978/ w reż. Władimira Janczewa. W dniu 17 lipca film został wyświetlony w ramach projektu „Lato z historią” z napisami w języku polskim. Komedia z ironią ukazuje życie mieszkańców pewnego budynku mieszkalnego w Sofii na tle  niespełnionych obietnic zainstalowania centralnego ogrzewana i braku podstawowych towarów spożywczych.

DSC_0344 — kopiaTydzień później – w dniu 23 lipca odbył się wernisaż wystawy plakatów z Muzeum Sztuki Socjalistycznej przy Galerii Narodowej w Sofii. Ekspozycja przedstawia wzory bułgarskiego plakatu propagandowego z lat 70. XX wieku. Została otwarta przez dra Bartosza Kuświka  – Naczelnika Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu.

Gospodarzem cyklu imprez kulturowych „Lato z historią” jest Wrocławskie Centrum Kongresowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *