SKARBY ZE STARYCH SKRZYŃ

2 marca 2017 r., godz. 18:00

PAŃSTWOWE MUZEUM ETNOGRAFICZNE W WARSZAWIE

ul. Kredytowa 1

 

„SKARBY ZE STARYCH SKRZYŃ”

TRADYCYJNE OZDOBY I STROJE LUDOWE BUŁGARII

 

ta.5 3 — kopiaWystawa przedstawia tradycyjne ozdoby z terytorium Bułgarii, które związane są w większości z okresem Bułgarskiego Odrodzenia Narodowego (XVII–XIX w.). Wybrane zostały do niej najbardziej charakterystyczne ornamenty ze srebra i złota, które wykonano najróżniejszymi technikami – poprzez kucie, stapianie i filigranowanie. Każda z ozdób jest bogato dekorowana. Najcenniejsze i najbardziej wyrafinowane rękodzieła wyrabiano z czystego srebra, a następnie pozłacano.

Ekspozycja rozkrywa bułgarską kulturę życia codziennego, którą w strojach ludowych odzwierciedlają zdobienia. Zawarty w nich mikroświat jest bogaty w znaczenia i przesłania, które stanowią tajemnicę dla współczesnego człowieka. Eksponaty są własnością Regionalnego Muzeum Etnograficznego w Płowdiwie. Wydarzenie odbędzie się w ramach kampanii Bułgarskiego Instytutu Kultury – „Sztuka z Płowdiwu – Europejskiej Stolicy Kultury 2019 roku”.

Organizatorzy: Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Regionalne Muzeum Etnograficzne w Płowdiwie, Bułgarski Instytut Kultury w Warszawie.

Wystawa odbędzie się pod patronatem Ambasady Republiki Bułgarii w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *