WYSTAWA PORTRETÓW POŚWIĘCONA WASYLOWI LEWSKIEMU W WARSZAWIE

DSC05545 — kopia25 portretów Lewskiego, jego towarzyszy oraz matki, Giny Kunczewej, składa się na wystawę zatytułowaną „Wasyl Lewski – Apostoł bułgarskiej wolności”, która otwarta została 6 czerwca w galerii Bułgarskiego Instytutu Kultury w Warszawie.

Dzieła – malarskie i graficzne, są własnością Miejskiej Galerii Sztuki w Płowdiwie. Ich autorami jest 23 artystów różnego pokolenia, z których wszyscy są przedstawicielami Płowdiwskiej Szkoły Malarskiej. Szczególnie cenne dla bułgarskiej sztuki historycznej są realistyczne portrety Wasyla Lewskiego, które narysowane zostały po jego śmierci przez rewolucyjnego towarzysza i bliskiego przyjaciela Georgi Danczowa – „Zografina”. Prace Złatju Bojadżiewa, Wyłczana Petrowa, Iwana Popowskiego, Joana Lewiewa i innych różnią się od siebie pod względem koncepcji estetycznych i technik malarskich, lecz łączy je przedstawienie Apostoła jako ikony narodowej.

Wystawa oryginalnych portretów Wasyla Leskiego jest jednym z najbardziej znaczących wydarzeń, które odbyło się w ramach festiwalu bułgarskiej kultury „Unikatowe dziedzictwo. Awangardowa teraźniejszość”, organizowanego przez Bułgarski Instytut Kultury w Warszawie pod patronatem Ministerstwa Kultury Bułgarii. Najbardziej reprezentatywne wydarzenia festiwalowe mają na celu zwiększenie zainteresowania mieszkańców Polski i zwrócenie uwagi na nasz kraj. Ponadto poprzedzają program kulturalny, który towarzyszyć będzie okresowi rezydencji Bułgarii w Radzie Unii Europejskiej.

Goszczenie Miejskiej Galerii Sztuki z Płowdiwu w Polsce wpisuje się również w cykl wydarzeń „Sztuka z Płowdiwu – przyszłej Europejskiej Stolicy Kultury 2019 r.”, który Bułgarski Instytut Kultury organizuje już od dwóch lat.

Wystawa kolekcji portretów w Warszawie dostępna będzie do 18 lipca, czyli do dnia 180. rocznicy urodzin Apostoła Wasyla Lewskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *