WARSZAWA: PIKNIK EUROPEJSKI Z OKAZJI PREZYDENCJI BUŁGARII ROZPOCZĄŁ SIĘ OD PREZENTACJI TRACKICH ARTEFAKTÓW

Ekspozycję „Insygnia władzy – trackie złoto ze zbiorów Narodowego Muzeum Historycznego w Sofii” można już obejrzeć w samym sercu Warszawy – w Muzeum Łazienki Królewskie. Złoty wieniec oraz pierścień-pieczęć – unikatowe znaleziska datowane na 24 wieki z grobowca koło miejscowości Złatinica i Małomirowo, są prezentowane w jednej z sal Pałacu na Wyspie w zespole pałacowo-ogrodowym Muzeum, gdzie będą dostępne dla odwiedzających do 31 maja.

W obecności szefów misji dyplomatycznej, kierowników państwowych i kulturalnych instytucji, prof. hab. Zbigniew Wawer – dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie, wyraził wdzięczność dla Narodowego Muzeum Historycznego w Sofii za entuzjastyczne przyjęcie zaproszenia unikatowej ekspozycji. Wydarzenie uznane zostało za niezwykle ważne, ponieważ trackie złoto nie było pokazywane w Polsce od 1976 r. Sukcesywne nawiązanie partnerstwa będzie miało swoje kontinuum w czerwcu w 2019 r. w Sofii, gdzie zaprezentowane zostaną obrazy z XVIII w. ze zbiorów Muzeum Łazienki Królewskie. Wystawa ta będzie odpowiedzią na zaproszenie, które przyjął dyrektor Narodowego Muzeum Historycznego, dr Boni Petrunow.

Dr Pawlina Iliewa – wicedyrektorka zespołu kuratorskiego Narodowego Muzeum Historycznego w Sofii, opisała po krótce historię odkrycia skarbu w 2005 r. koło Złatinicy oraz wartość archeologiczną i artystyczną cennych darów młodego trackiego króla z IV w. p.n.e., które zmieniły wizję światowej archeologii na temat starożytnej sztuki jubilerskiej.

„Dla Bułgarskiego Instytutu Kultury to zaszczyt i radość, że wspiera dwie prestiżowe instytucje muzealne w organizacji tej wystawy i nawiązaniu partnerstwa, co w dodatku ma miejsce w Europejskim Roku Dziedzictwa Kulturowego” – powiedziała podczas otwarcia dyrektorka Bułgarskiego Instytutu Kultury w Warszawie Kalina Stanczewa. Podkreślone zostało, że prezentacja unikatowych trackich artefaktów w Warszawie stała się możliwa przede wszystkim dzięki współpracy z Ministerstwem Kultury, które uznało to przedsięwzięcie za wyjątkowo ważne wydarzenia w programie kulturalnym prezydencji Bułgarii w Radzie Unii Europejskiej.

Już w pierwszych minutach po otwarciu przed Pałacem na Wyspie ustawiła się długa kolejka niemogących się doczekać gości – ekspozycja wzbudziła bowiem ogromne zainteresowanie warszawiaków i gości Warszawy. Piknik Europejski z okazji 14. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i prezydencji Bułgarii w Radzie Unii Europejskiej kontynuowany był następnie koncertem polskiej i bułgarskiej orkiestry dętej przed wielotysięczną publicznością w amfiteatrze oraz  na pozostałych otwartych scenach wokół Pałacu na Wyspie.

Zespół pałacowo-ogrodowy Łazienki Królewskie zbudowany został w XVIII w. jako letnia rezydencja ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego.

W 1817 r. jego dziedzice sprzedali Łazienki Królewskie carowi Aleksandrowi I, który przyjmował tu wysoko postawionych gości. W 1960 r. w Łazienkach Królewskich utworzono muzeum, które jest obecnie jednym z najliczniej odwiedzanych miejsc w stolicy Polski. Na powierzchni ok. 76 ha znajduje się 40 budynków, wśród których Pałac na Wyspie ma najwyższą wartość historyczną i artystyczną, jak również uznany jest za perłę architektury pałacowej w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *