BUŁGARSKIE WIECZORY FILMOWE W STAROMIEJSKIM DOMU KULTURY W WARSZAWIE

We wrześniu 2019 roku wspólnie ze Staromiejskim Domem Kultury w Warszawie Bułgarski Instytut Kultury zorganizował pokazy trzech filmów.

„Kroki w ogniu” w reżyserii Andreja Hadżiwasilewa uczynił polskich przyjaciół naszej rodzimej kultury świadkami jednego z najbardziej bułgarskich obyczajów – nestinarstwa, pochodzącego z małej wioski Byłgari w górach Strandża. Film o obrzędzie scalającym to, co święte i pogańskie, który zachował się przez wieki.

17 września z okazji święta naszej stolicy, pokazany został film dokumentalny Stepana Poljakowa „Sofia – historia Europy”. Film miał premierę w 2012 roku i od tamtej pory wyświetlany był na całym świecie. Obejrzany został przez miliony widzów w Bułgarii i ponad milion osób w internecie. Jest to do tej pory najbardziej oglądany film o Sofii.

W ostatni wtorek września odbył się pokaz świetnej komedii reżysera Iwajlo Christowa „Wczasowicze”. Widzowie opuścili salę kinową w dobrych nastrojach, po tym jak obejrzeli barwną opowieść o grupie turystów odpoczywających nad bułgarskim morzem. Wplątują się w komiczne sytuacje, a na pierwszy rzut oka niełączące ich historie, okazują się dotykać tych samych życiowych tematów, jak „miłość i wolność”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *