ŚWIĘTO WINA W BUŁGARSKIM INSTYTUCIE KULTURY. WYSTAWA REGIONALNEGO MUZEUM ETNOGRAFICZNEGO W PŁOWDIWIE

Bułgarskie ziemie od starożytności słyną ze wspaniałego wina. Pełni ono ważną rolę w kulturze ludowej, w ceremoniach cerkiewnych, jak i w codziennym życiu. Dlatego też „nabój bogów” w Bułgarii ma aż dwóch patronów, jak również dwa święta w ciągu jednego miesiąca – Bułgarzy składają kult winu 1 lutego, w Dzień Św. Tryfona, jak również 14 lutego w Trifon Zarezan, w Dzień Hodowców Winorośli. Z tej okazji w Bułgarskim Instytucie Kultury w Warszawie zagościła wystawa z Regionalnego Muzeum Etnograficznego w Płowdiwie, która jest mu poświęcona.

Galerię zdobi dwanaście bogato ilustrowanych plansz przedstawiających legendy o pochodzeniu i kulcie najważniejszego trackiego boga – Dionizosa. Ukazują proces przeistoczenia się pogańskiego bóstwa w chrześcijańskiego świętego Tryfona, który według apokryfu jest bratem Maryi Panny, a także rozkrywają tajemnice Tracji – ojczyzny winorośli i cudownego trunku. Wystawę otworzył sam dyrektor Muzeum, docent dr Angeł Jankow, oraz kuratorka Grozdelina Georgiewa. W Warszawie gościli oni 4 lata temu podczas niezapomnianej wystawy strojów i zabytkowej biżuterii z różnych regionów etnograficznych Bułgarii. Podczas tegorocznego wernisażu opowiedzieli o kulturze wina, zapoczątkowanej przez starożytny lud Traków, która żywo kultywowana jest przez Bułgarów do dziś. Tradycje związane z winem są niezwykle ważne dla hodowców winorośli, którzy w Trifon Zarezan udają się do winnic, by dopełnić rytuału podcinania winorośli. Goście z Muzeum w Płowdiwie zaprezentowali licznej publiczności BIK-u, na czym dokładnie polega ten stary obrzęd. Ubrani w tradycyjne stroje ludowe podcięli trzy gałązki specjalnie przygotowanej na tę okazję winorośli, podlali ją winem z manierki i wodą święconą, a także wygłosili rytualny dialog. A wszystko po to, by zapanował urodzaj – winorośl zrodziła bujne plony i przepyszne wino.

Po pokazie goście mogli obejrzeć film dokumentalny przygotowany przez Regionalne Muzeum Etnograficzne w Płowdiwie o znaczeniu Dionizosa i św. Tryfona w Bułgarii oraz o obrzędach związanych z winem. Wszyscy otrzymali także ludową wróżbę na przyszły rok.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *