PROGRAM ON-LINE BUŁGARSKIEGO INSTYTUTU KULTURY NA KWIECIEŃ 2021

7 kwietnia (środa) Zapraszamy na trzecią, ostatnią część, rozmowy poświęconej Starożytnemu Novae z prof. Pawliną Władkową z Wydziału Archeologii Regionalnego Muzeum Historycznego w Wielkim Tyrnowie. (na platformie facebook)

Novae założone zostało w pierwszej połowie I w. n.e., za czasów panowania cesarza rzymskiego Nerona. To tutaj właśnie stworzony został obóz I Legionu Italskiego, którego zadaniem było obrona granic Imperium Rzymskiego przed najazdem barbarzyńców.

Od 1960 roku naukowcy z Sofii, Wielkiego Tyrnowa, Warszawy i Poznania bez ustanku badają ten rozległy teren obozu rzymskich legionistów i wczesnobizantyjskiego miasta.

12 kwietnia (poniedziałek) Wirtualny spacer po Galerii im. Christo Cokewa w mieście Gabrowo (na platformie facebook)

Galeria im. Christo Cokewa została założona w 1962 roku i początkowo funkcjonowała jako dział artystyczny Muzeum Historycznego w mieście Gabrowo, a od 1974 roku stała się samodzielną instytucją.

Historia Galerii związana jest z bułgarsko-polskimi wydarzeniami artystycznymi. Od 1975 r. była współorganizatorem międzynarodowego pleneru malarskiego „Bożenci”, w którym od samego początku brali udział polscy autorzy.

3 lutego 2016r. Galeria Sztuki im. Christo Cokewa zaprezentowała w siedzibie Bułgarskiego Instytutu Kultury w Warszawie podróżującą wystawę malarstwa pt. „Sztuka z CENTRUM”. Autorami prac było 30 malarzy z Gabrowa, z różnych grup wiekowych, o wyjątkowym charakterze i manierze twórczej, których celem było przedstawienie własnego narodu, kultury i tradycji.

20 kwietnia (wtorek) Wirtualny spacer po mieście Kopriwsztica – krótki film poświęcony historii i kulturze tego bułgarskiego miasta. (na platformie facebook)

Kopriwsztica jest miastem historycznym położonym w środkowo-zachodniej Bułgarii, około 100 km na wschód od stolicy Sofii. Tu zachowała się typowa zabudowa XIX-wiecznej Bułgarii, co czyni Kopriwszticę miastem-skansenem i jedną z największych atrakcji turystycznych regionu. W mieście odbywa się Festiwal Bułgarskiej Twórczości Ludowej wpisany na światową listę dziedzictwa kultury niematerialnej UNESCO.

25 kwietnia (niedziela) Krótkie wideo muzyczne, poświęcone twórczości bułgarskiego zespołu „Swietogłas” (na platformie facebook)

„Swietogłas” jest bułgarską męską formacją wokalną zajmującą się dawną muzyką polifoniczną.

Teledyskiem muzycznym Bułgarski Instytut Kultury życzy wszystkiego najlepszego Rodakom w Polsce z okazji Wielkanocy 2021. Mamy nadzieję, że harmonii tej muzyki spodoba się również naszym Polskim Przyjaciołom.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *