„BUŁGARIA OCZAMI POLAKÓW” – IMPONUJĄCA WYSTAWA ZDJĘĆ

Po raz pierwszy na ogrodzeniu Ambasady Republiki Bułgarii, przed Bułgarskim Instytutem Kultury oraz w jego galerii została zorganizowana wystawa zdjęć „Bułgaria oczami Polaków”. 11 maja zostali nagrodzeni uczestnicy V edycji konkursu „Moja bułgarska podróż”. Spotkanie odbyło się w symbolicznym dniu – tego dnia Bułgarska Prawosławna Cerkiew oddaje cześć pamięci Świętemu Cyrylowi i Świętemu Metodemu, którzy jako pierwsi nauczali europejskie narody życia we wspólnocie i wzajemnym zrozumieniu. Podczas uroczystości została przedstawiona nowa Pani Ambasador Republiki Bułgarii Jej Ekscelencja Margarita Ganewa.

W przyszłym roku kalendarzowym Bułgarski Instytut Kultury będzie obchodził 70-tą rocznicę założenia. Do jego ugruntowanej pozycji i tradycji na przestrzeni ostatnich lat dołączają nowe, stałe projekty. To na przykład organizowany od pięć lat przy współpracy z Biurem Radcy Handlowego Ambasady Bułgarii coroczny konkurs fotograficzny dla Polaków odwiedzających Bułgarię. Piąta edycja konkursu Bułgarskiego Instytutu Kultury ,”Moja bułgarska podróż” zyskała rekordowe zainteresowanie, mimo przeszkód w podróżowaniu w minionym roku. Od kwietnia 2021 roku do konkursu dołączył nowy partner w postaci nowo otwartego Narodowego Przedstawicielstwa Turystycznego Bułgarii w Polsce, którego dyrektor Nikołaj Kostow przeznaczył fundusze na nagrody dla laureatów.

Specjalnym gościem był Adam Bajcar – geograf i podróżnik mający znaczący wkład w promocję kultury i turystyki Bułgarii. Od 1954 roku organizuje wyjazdy dla Polaków do Bułgarii. W jego książkach i osobistym archiwum przechowywane są teksty i zdjęcia przedstawiające początki bułgarskiego przemysłu turystycznego.

Jej Ekscelencja Margarita Ganewa wyraziła podziw dla zdolności do postrzegania na różne sposoby szczegółów i najsłynniejszych miejsc przyrodniczych, architektonicznych w Bułgarii oraz dla doceniania walorów miejsc mniej popularnych, wsi i małych miasteczek. „Przestarzały stereotyp, że Bułgaria dla turystów to przede wszystkim „plaże i wino” został całkowicie przełamany” – tak dyrektor Bułgarskiego Instytutu Kultury Kalina Stanczewa podsumowała wrażenie z 5 edycji konkursu. Najczęściej uczestnicy fotografują ślady starożytnych cywilizacji na ziemiach bułgarskich oraz historię i kulturę Bułgarii z czasów średniowiecza, XIX wieku (Odrodzenie Bułgarskie) i czasów współczesnych.

Wystawa „Bułgaria oczami Polaków” składająca się z dwóch części, przed Ambasadą Republiki Bułgarii i w galerii Bułgarskiego Instytutu Kultury będzie dostępna dla wszystkich chętnych do 20 maja, a także w Noc Muzeów. Następnie zagości w Łomży i w innych polskich miastach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *