SZLAK EUROPEJSKI ŚWIĘTYCH CYRYLA I METODEGO Z PREMIERĄ W WARSZAWIE

24 maja w dniu Świętych Cyryla i Metodego, bułgarskiego alfabetu, oświaty, kultury i piśmiennictwa słowiańskiego, Bułgarski Instytut Kultury w Warszawie zorganizował wspólnie z Ambasadą Republiki Bułgarii spotkanie z uroczystym otwarciem wystawy z Bułgarskiej Akademii Nauk. Ekspozycja “Szlak Świętych Cyryla i Metodego i ich uczniów” gości po raz pierwszy w Polsce, bezpośrednio związana z tradycją tych Świętych poprzez rolę arcybiskupa Metodego w chrystianizacji i licznych świadectw kultu zadedykowanych Cyrylowi i Metodemu na tych ziemiach nawet od XV wieku. Według wyjaśnień profesor Slavii Barlievej, autorki tekstów zamieszczonych na wystawie, celem ekspozycji było pokazanie zasłużonego miejsca Misji Świętych Braci.

Z okazji tych obchodów objętych patronatem J.E. Margarity Ganevej – Ambasador Republiki Bułgarii w Polsce, specjalnym gościem był Ambasador Republiki Północnej Macedonii  J.E. Vasil Panovski. Przybyli również przedstawiciele Polskiej Akademii Nauk, Instytutu Slawistyki Zachodniej i Południowej   Uniwersytetu Warszawskiego, konsul honorowy Bułgarii w Białymstoku Witold  Karczewski i przedstawiciele samorządów zainteresowanych partnerstwem z Bułgarią. Swoją obecnością zaszczycił nas również Prawosławny Metropolita Warszawski i Całej Polski Sawa, Protoprezbiter Anatol Szydłowski, doktor Andrzej Lewczak – Dyrektor Centrum Kultury Prawosławnej w Warszawie im. ,,Świętych Cyryla i Metodego”.

W oficjalnym przywitaniu w galerii Bułgarskiego Instytutu Kultury, J.E. Margarita Ganeva podkreśliła, że Dzień 24-ego mają nosimy w sercach, ponieważ wiemy, że słowiańska głagolica stworzona przez Świętych Braci na podstawie języka mówionego przez bułgarskich Słowian, z okolic Sołunia, stała się podstawą kultury piśmienniczej, budując nowy język literacki.

Ambasador Republiki Macedonii Północnej pozdrowił wszystkich przybyłych i podziękował Pani Ambasador Margaricie Ganevej za zaproszenie do wspólnego świętowania. Dodał jeszcze, że dziedzictwo Świętych Cyryla i Metodego, założycieli pierwszego słowiańskiego piśmiennictwa jest powodem dla wszystkich słowiańskich narodów do wspólnego świętowania.

Prawosławny Metropolita Warszawski i Całej Polski pozdrowił zebranych i w swoim przemówieniu wysunął na pierwszy plan hipotezę bułgarskiego pochodzenia Świętych Braci Cyryla i Metodego. Nawiązując do słów ambasador Margarity Ganevy, wyraźnie powiedział, że „właśnie Bułgaria, św. Cyryl i Święty Metody uświęcają kulturę europejską”.

Profesor Slavia Burlieva, zastępca dyrektora Centrum Cyrylometodiańskiego Bułgarskiej Akademii Nauk, przekazała swoją nową monografię Bułgarskiemu Instytutowi Kultury. Podzieliła się, że „dla nas, Bułgarów, dzieło Świętych Cyryla i Metodego ma treść wahającą się od dumnie patriotycznej po sentymentalną”, ale jest to właściwie najważniejsze zjawisko, które połączyło społeczność słowiańską z europejską cywilizacją chrześcijańską.

Po uroczystej części goście zwiedzili już cieszącą się zainteresowaniem warszawiaków wystawę plenerową „Szlak Świętych Cyryla i Metodego i ich uczniów”, znajdującą się przed budynkiem Ambasady Bułgarii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *