Z MIASTA ŁOWECZ, PRZEZ WARSZAWĘ DO SUPRAŚLA

Obchody w Polsce z okazji Święta Niepodległości, zorganizowane przez Ambasadę Bułgarii i Bułgarskiego Instytutu Kultury, upłynęły przy bułgarskiej muzyce cerkiewnej i pod znakiem dzieła Cyryla i Metodego. Katedralny Chór Prawosławny „Dostojno est”, działający przy świątyni „Św. Cyryla i Metodego” w Łoweczu z  ogromnym sukcesem podczas dwóch koncertów zaprezentował śpiewy tradycyjnych i chóralnych a cappella z klasyki bułgarskiej muzyki cerkiewnej, aranżacji pieśni ludowych  oraz dzieł współczesnych kompozytorów.

W Warszawie uroczystość 22 września w Pałacu na wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie zgromadziła przedstawicieli Administracji Prezydenta RP, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, instytucji kultury i władz lokalnych w Polsce, a także korpusu dyplomatycznego. W uroczystości wzięli udział Nuncjusz Apostolski oraz delegacja Polskiego Kościoła Prawosławnego. W swoim przymówieniu Jej Ekscelencja Margarita Ganewa – Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Bułgarii w Polsce, nakreśliła historyczne i współczesne znaczenie daty 22 września w bułgarskim kalendarzu świątecznym.

Wystawa „Szlak europejski Świętych Cyryla i Metodego oraz ich uczniów” z Centrum Naukowego Cyryla i Metodego przy Bułgarskiej Akademii Nauk, została wyeksponowana na ogrodzeniu metalowym monasteru supraskiego w północno-wschodniej Polsce. Klasztor jest związany z tradycją Szkoły Piśmienniczej z średniowiecznej Bułgarskiej stolicy Presław.  Wcześniej ekspozycja cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców i gości Warszawy.

Liczna publiczność oklaskiwała każdy z występów chóru katedralnego „Dostojno est” z miasta Łowecz na koncercie w auli Akademii Supraskiej  – jednego z głównych prawosławnych ośrodków edukacyjnych w Europie Środkowej. A w samym monasterze, przed Supraską Ikoną Matki Bożej, chór odśpiewał chwalebną pieśń na jej cześć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *