Program na kwiecień 2010

  • 7 kwietnia 2010 (środa), godz. 18.00, Bułgarski Instytut Kultury, Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

Finisaż wystawy „Ciche światło – anioły” Andreja Janewa

Podczas spotkania wyświetlona zostanie część prezentacji, w której prezentowane są zdjęcia malowideł ściennych, ikon oraz klasztorów na Górze Atos oraz z Bułgarii.
Wystawa „Ciche światło – anioły” została otworzona 9 marca 2010 r. w Galerii SERDIKA, gdzie znajduje się druga część dzieł artysty.

„Za pomocą Świętej Góry Andrej Janew nie odkrywa nowego tematu, a odkrywa i nazywa fragmenty swojej duchowości. (…)Ulubione cyprysy odkrywają swoje miejsca, dzwony są uchwycone w chwili uroczystego modlitewnego milczenia. Przed-głos. Oczekiwanie. Synestezja, która prowokuje wszystkie zmysły już przy wyborze tytułu wystawy; „Ciche światło”, obraz i dźwięk, modlitwa i milczenie, wpatrzenie i świadomość, siła i wiara w jednym.”

Prof. Mirosław Dacze

 

  • 13 kwietnia 2010 (czwartek), godz. 18.00, Bułgarski Instytut Kultury, Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

Projekcja filmu „Plan zemsty” („План за отмъщение”)


„Plan zemsty” – komedia z 2008 roku, w reżyserii Konstantina Burowa, scenariusz Konstantin Burov, Vencislav Vasilev.

Obsada: Penko Gospodinov, Georgi Kermenski, Plamen Sirakov, Maria Statulova, Georgi Kadurin, Diana Doseva.


Paco i Smoka mają plan. Chcą zemścić się na ludziach, którzy zrujnowali im życie. Znajdują ich adresy i wyruszają. Sprawy jednak się komplikują. Film nagrodzony w 2008 roku: Nagroda za debiut imienia Vulo Radev, Nagroda dla obiecującego debiutu Związku Filmowców Bułgarskich.

 

  • 15 kwietnia 2010 r. (czwartek), godz. 18.00, Lietuvos dailininkų sąjungos parodų salė (Galeria Związku Artystów Litewskich), Ul. Vokiečių 4/2 Vilnius, Lietuvos Republika

Wystawa grafiki autorstwa Marii Duchtewej oraz Iwana Ninowa

Iwan Ninow bierze udział w większości wystawach artystycznych w kraju od 1970 roku oraz w reprezentacyjnych wystawach grafiki bułgarskiej za granicą: USA, Francja, Norwegia, Niemcy, Argentyna. Uczestniczył w kilkunastu międzynarodowych biennale oraz triennale grafiki, m.in. w Krakowie (1972, 1978, 1991) i Łodzi (1996). Twórczość Ninowa była niejednokrotnie nagradzana, a jego prace znajdują się w publicznych i prywatnych kolekcjach w Bułgarii, Francji, Japonii, Niemczech, Polsce i na Węgrzech.

Maria Duchtewa ukończyła Państwową Akademię Sztuk Pięknych, specjalizacja „Grafika” w Sofii. Uczestniczy w ogólnych oraz samodzielnych wystawach w wielu krajach Europy i Świata, jak również we wszystkich

Międzynarodowych Biennale i Triennale grafiki w Warnie i Sofii w Bułgarii. Nagradzana na wielu wydarzeniach artystycznych w Bułgarii.

 

Wystawa organizowana jest przy współpracy Ambasady Republiki Bułgarii na Litwie oraz Związku Artystów Litewskich.

 

  • 20-22 kwietnia 2010 r. (wtorek-czwartek), Galeria SORAYA, ul. Zygmunta Starego 3a, 70-504 Szczecin i Kino PIONIER, Al. Wojska Polskiego 2, 70-470 Szczecin

DNI KULTURY BUŁGARSKIEJ w Szczecinie

W ramach programu promowania kultury bułgarskiej, w daniach 20-22 kwietnia 2010 roku w Szczecinie odbędą się „Dni kultury bułgarskiej”. W programie wydarzenia: przegląd bułgarskich filmów dokumentalnych w Kinie PIONIER, prezentacje bułgarskich książek przełożonych na język polski oraz otwarcie wystawy „Złote karty bułgarskiego średniowiecza” w Galerii SORAYA.

Wśród prezentowanych filmów znajdą się m.in. „Statki są pełne” (Корабите са пълни”), „Emigranci” („Имигранти”), „Europolis” („Европолис”), „Varshec” („Вършец”), „Korridor 8” („Коридор № 8”). Podczas imprezy zaprezentowane zostaną również bułgarskie animacje.

„Złote karty bułgarskiego średniowiecza” ukazują kulturę bułgarską w okresie VII-XIX wieku. Wystawa prezentuje zarówno najwcześniejsze zabytki pogańskiej Bułgarii oraz ludności chrześcijańskiej, jak również rękopisy, architekturę, sztukę ikonograficzną i freski, emblematyczne dla pierwszego słowiańskiego piśmiennictwa, które włączają Słowian do wielkiej rodziny cywilizacji bizantyjskiej, przyczyniając się zarówno do jej oryginalności oraz różnorodności w ciągu wieków.

Prezentacja bułgarskich książek „Powieść naturalna” Georgi Gospodinova, „Pięcioksiąg Izaaka” Angela Wagensteina oraz „Psy spadają” Alka Popova. Utwory są znanymi dziełami bułgarskich pisarzy, przetłumaczonymi na wiele języków, a w 2009 roku ukazały się w polskim przekładzie.

Wstęp wolny!

 

  • 25-28 kwietnia 2010 r. (niedziela-środa), Warszawa

Projekt Generation ‘89

W ramach projektu „Generation `89”, w dniach 25-28 kwietnia 2010 roku jednocześnie w czterech stolicach Europy (Bruksela, Bukareszt, Praga, Warszawa) odbędą się międzynarodowe spotkania laureatów konkursu „Generation `89”. W czasie ich trwania uczestnicy będą mogli wspólnie wziąć udział w warsztatach, spotkać się z ciekawymi i znanymi ludźmi, dyskutować oraz zwiedzać interesujące miejsca. Projekt zakończy się stworzeniem Deklaracji’89, w której uczestnicy wyrażą swoje nadzieje i propozycje dotyczące przyszłości Europy. Deklaracja ta zostanie przedstawiona reprezentantom Unii Europejskiej w Brukseli 7 czerwca 2010 roku.

Organizatorzy: EUNIC Warszawa: Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Ambasada Belgii, British Council, Bułgarski Instytut Kultury, Czeskie Centrum, Goethe-Institut w Warszawie, Rumuński Instytut Kultury w Warszawie

Partnerzy projektu: Centrum Edukacji Obywatelskiej, Dom Spotkań z Historią, EUNIC Brussels, EUNIC Prague, Rumuński Instytut Kultury w Bukareszcie

 


  • 28 kwietnia 2010 (czwartek), godz. 18.00, Galeria SERDIKA, Ul. Świętokrzyska 32, Warszawa

Otarcie wystawy „Interpretacja” („Тълкувание”) autorstwa Kolio Karamfilova

Kolio Karamfilov – ukończył Liceum Sztuk Pięknych, specjalność „Scenografia”. Współtwórca i członek grupy awangardowej „Ryb”, oraz grupy „Disko`95”. Pracuje w dziedzinie grafiki, malarstwa, rzeźby, instalacji i scenografii. Od 1983 r. miał 35 samodzielnych wystaw oraz brał udział w ponad 30 wystawach grupowych w Bułgarii a także za granicą .

„W obrazach Kolio Karamfilowa na pierwszy plan wysuwa się gra wizualizacji. Nie znam innego malarza, który tak prawdziwie i swobodnie żongluje formami wizualnymi. Najbardziej zwykłe rzeczy w jego sztuce magicznie się przemieniają. Jak w Krainie Czarów Alicji tu się zmniejszają, tu rosną, nieoczekiwanie znajdują się w obcym środowisku.”
 

Róża Marińska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *