Program na lipiec 2010

  • 2-9 lipca 2010 roku, Wrocław, Brave Festival Wrocław

W ramach Festiwalu 8 i 9 lipca w Teatrze Polskim we Wrocławiu wystąpi bułgarski zespół Bistritsa – bałkańskie polifonie lecznicze

"Brave Festival – festiwal ludzi odważnych, ludzi, którzy mówią skąd pochodzą, jakie są ich wartości, jaka jest ich tradycja, duchowość. To festiwal nie o dziełach sztuki, ale o sztuce, dzięki której można ocalić i ochronić tysiące zapomnianych, porzuconych, osamotnionych kultur i ludzi. Musieliśmy stworzyć festiwal przeciwko wypędzaniu ludzi z ich własnej kultury, z ich własnej wrażliwości; festiwal o świecie, który umiera, odchodzi i zginie, jeśli nie zrobimy czegoś, aby ten proces choć trochę powstrzymać. Festiwal ludzi, którzy nie godzą się na wzorce lansowane przez kulturę masową, ludzi, którzy szukają najgłębszych z możliwych źródeł inspiracji – inspiracji wewnętrznej. Ludzi wrażliwych i tolerancyjnych, którzy nie obawiają się pogłębiania swojej wrażliwości." – Dyrektor artystyczny Grzegorz Bral.

http://bravefestival.pl/index.php/pl/brave/idea/2

Wioska Bistritsa położona jest około 15 kilometrów od stolicy Bułgarii, Sofii, słynie z bogactwa rytuałów, które zachowały się przez wieki, i które wciąż są żywe. Ich muzyczny wyraz kojarzy się ze specyficznym typem polifonicznego śpiewu, który eksperci określają mianem diafonii, uważanej za jedną z najstarszych form muzycznej ekspresji na świecie.

W ostatnich latach Bistritsa kojarzona jest również z grupą Bistritsa Grannies, cieszącą się popularnością zarówno w kraju, jak i za granicą. Zespół tworzą kobiety w starszym wieku, kultywujące tradycje swojej wioski. Są one ostatnimi osobami podtrzymującymi i praktykującymi dawne obrzędy. Rytuały te, wyuczone i udoskonalone zostały w połowie XX wieku w tradycyjnym środowisku kulturowym, które od tamtej pory uległo przemianie.

Repertuar Grannies obejmuje wiele pieśni nadal wykonywanych zgodnie z pierwotnym założeniem podczas specjalnych okazji. Były i wciąż są śpiewane podczas żniw, ślubów, w Dniu św. Łazarza, podczas tańców horo (bułgarskie tańce) lub podczas szycia. Niektóre z nich to rytualne pieśni odśpiewywane podczas różnych świąt. Choć wiele z tych tradycyjnych czynności nie jest już praktykowanych, mieszkańcy Bistritsa nadal wykonują związane z nimi pieśni i pielęgnują tę tradycję.

Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Bułgarskiego Instytutu Kultury w Warszawie.

http://bravefestival.pl/index.php/pl/program/wydarzenia/the_bistritsa_grannies

Koncerty odbędą się:
– 08.07.2010, 18:30 – Teatr Polski Scena Kameralna, ul. Świdnicka 28, Wrocław
– 09.07.2010, 18:00 – Teatr Polski Scena Kameralna, ul. Świdnicka 28, Wrocław


  • 13 lipca 2010 r. (wtorek), godz. 18.00, Bułgarski Instytut Kultury, Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

Projekcja Bułgarskiej animacji z lat 60., 70. i 80.

Podczas projekcji wyświetlone zostaną animacje autorstwa Todor Dinov, Donio Donev, Radka Bachvarova, Slav Bakalom, Anri Kulev i wielu innych.

Animacja została udostępniona dzięki uprzejmości Narodowego Centrum Filmowego w Bułgarii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *