Na złotych piaskach Bułgarii…

W dniu 3 listopada 2010 roku w fotoplastikonie warszawskim odbył się pokaz zdjęć przedstawiających pejzaże bułgarskie pod tytułem "Na złotych piaskach Bułgarii…". Fotoplastikon w Alejach Jerozolimskich 51 powstał w 1905 roku i z krótkimi przerwami działa po dziś dzień. Umożliwia gościom oglądanie fotografii w trójwymiarze. W latach 50-tych i 60-tych w lokalu można było poczuć namiastkę świata zachodu. Można było w nim posłuchać jazzu i obejrzeć fotografie stolic europejskich. Od początku jest to miejsce magiczne, jakby oderwane od współczesności. Wchodząc w bramę kamienicy z ruchliwej ulicy przenosimy się do innego świata. Zapominamy o warszawskim pośpiechu, rozkoszując się fantastycznym klimatem minionych dekad.

Po przewitaniu gości przez kierowniczkę fotoplastykonu Dorotę Niemczyk, dyrektor Bułgarskiego Instytutu Kultury Michaela Todorova wprowadziła zgromadzonych gości w atmosferę fotografii. Opowiedziała o historii przedstawionych obiektów. Dzięki temu można było jeszcze bardziej zagłębić się w klimat Bułgarii lat 60-tych minionego wieku widzianych oczami anonimowego fotografa. Mimo stereotypowego tytułu wystawy zdjęć czarnomorskich plaż było stosunkowo mało. Poza zabytkowym Neseberem, królowały widoki przedstawiające ruiny antycznych miast, przytulne domy w Rodopach jak i socrealistyczne budowle z okresu lat 50-tych. Można było również podziwiać niesamowite pejzaże małych rodopskich wsi.

Licznie zgromadzeni goście po projekcji zdjęć mieli przyjemność wysłuchać koncertu w wykonaniu pani Weroniki Grozdew – Kołacińskiej i pana Jacka Gregowa, który na co dzień współtworzy zespół Sarakina. Akustyka fotoplastikonu wywarła na zgromadzonych wielkie wrażenie. Dodatkową atrakcją były pyszne wypieki, zrobione przez zaprzyjaźnioną z fotoplastykonem restauracją, które cieszyły nie tylko podniebienie, ale i oko oraz tradycyjna lampka bułgarskiego wina.

Relację z wernisażu można było oglądać 4 listopada w "Kwadransie kultury" TVP info.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *