Program na styczeń 2011

  • 18 stycznia 2011 (wtorek), godz. 18.00, Bułgarski Instytut Kultury, Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

BUŁGARSKIE KINO W SALI NIECODZIENNYCH SPOTKAŃ

Wcześnie rozpoczynające się chłodne, zimowe wieczory nie sprzyjają spacerom, lecz skłaniają raczej do pozostania w domu. Postaraliśmy się o stworzenie atmosfery domowego ciepła i niecodziennej intrygującej atmosferze w naszym nowym, przytulnym salonie kinowym. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy do naszego Instytutu na pokaz serii filmów bułgarskich pt. ,,Bułgarskie kino w sali niecodziennych spotkań”
 
Pokaz pierwszego filmu – CIEPŁO (1978)
(bułgarska wersja językowa)

Reż. – Władimir Janczew
Występują: Naum Szopow, Stefan Danaiłow, Todor Kolew, Tatjana Łołowa, Konstantin Kocew, Grigor Waczkow i in.
 
Liczba miejsc bardzo ograniczona!

 

  • 25 styczeń 2011 (wtorek) godz. 18.00, Galeria SERDIKA ul. Świętokrzyska 32 Warszawa

Otwarcie wystawy „W przyrodzie jest tylko słońce”
(akwarele)


Georgi Żelezarov urodził się w malowniczej górskiej wiosce Marczewo. W 1914 roku rozpoczął naukę na wydziale grafiki w Malarsko-przemysłowej szkole w Sofii (dzisiejsza Akademia Sztuk Pięknych). Uczył się pod okiem Ivana Mirkwiczki i Józefa Pitera. W 1916 przerwał naukę i już do końca I wojny światowej walczył na froncie. Po wojnie powrócił do szkoły i ukończył naukę. W 1920 roku został jednym z założycieli Stowarzyszenia Niezależnych Malarzy. W latach 1926-1928 zwiedzał Afrykę. W tej podróży malował pejzaże i scenki z życia społeczności świata arabskiego. Po powrocie do Bułgarii brał udział w wielu wystawach wraz z innymi artystami. W 1941 roku zorganizował indywidualną wystawę swoich prac. Cieszyła się ona wielkim powodzeniem. Ciekawostką jest, że jeden z obrazów zakupiła księżna Eudokia, która sama była utalentowaną malarką i mecenaską sztuki. Mimo sukcesu Georgi Żelezarov zwrócił się ku wyuczonej specjalizacji grafika i do emerytury pracował jako kierownik działu litografii w Drukarni Narodowej. Ta precyzyjna praca była związana przede wszystkim z wyrabianiem oryginalnych banknotów, znaczków pocztowych, banderol czy też pism urzędowych wydawanych przez prezydium Zgromadzenia Narodowego.

Twórczość Żelezarova zachwyca oszczędnością formy, prostotą i doskonałym doborem kolorów. Jego malarska estetyka znajduje wyraz w akwarelach, obrazach olejnych czy też pastelach. Bogata duchowość wiodła artystę ku niepowtarzalnej bułgarskiej przyrodzie, targom czy też pejzażom miejskim. Bardzo charakterystyczna dla Żelezarova była atmosfera górskich wsi. Skupiał się na konkretnych motywach codziennego życia, szukał tajemniczej atmosfery, która po dzień dzisiejszy przyciąga widza do jego obrazów.

Georgi Angełow Żelezarov zmarł 21.02. 1982 roku w Sofii.

Na otwarciu wystawy będzie wnuczka malarza dr Radosz Żelezarowa

 

  • 28 – 30.styczeń. 2011r. Weekend Kultury Bałkańskiej „Bałkański kocioł” w Szczecinie pod patronatem Bułgarskiego Instytutu Kultury, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Rozwoju Kultury Dworcowa ze Szczecina, Stowarzyszenie Antropologów Kultury „Etnosfera” z Poznania, Stowarzyszenie Teatr Kana, oraz Honorowego Konsula Generalnego Albanii

28 stycznia 2011 r. (piątek)
godz. 16:00, Piwnica Kany – Kociol balkanski czyli wspólne gotowanie
godz.19:00, Piwnica Kany – Wernisaz street artu z Balkanów
godz. 20:00, Piwnica Kany – Impreza inauguracyjna czyli zabawa przy muzyce balkanskiej

29 stycznia 2011 r. (sobota)
godz. 12:00, Teatr Kana – Warsztaty piesni balkanskich
godz. 17:00, Teatr Kana – Retrospektywa kina balkanskiego [fabuła]
godz. 21:00, Teatr Kana – Impresje bałkańskie

30 stycznia 2011 r. (niedziela)
godz. 12:00, Teatr Kana – Warsztaty piesni balkanskich
godz. 17:00, Teatr Kana – Retrospektywa kina balkanskiego [dokument]
godz. 21:00, Teatr Kana – Koncert powarsztatowy


Więcej informacji na http://www.dworcowa.org.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *