WYKŁAD W BUŁGARSKIM INSTYTUCIE KULTURY

W dniu 25 lutego 2013 roku w Galerii Bułgarskiego Instytutu Kultury w ramach obchodów 140 rocznicy stracenia Wasyla Lewskiego – Apostoła bułgarskiej wolności miał miejsce wykład pt. „Wasyl Lewski oraz bułgarskie „odrodzenie narodowe” na tle epoki” Prof. dra hab. Dariusza Kołodziejczyka.

Prof. Kołodziejczyk jest Dyrektorem Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w historii dyplomacji, nowożytnej Polski i historii powszechnej XVI-XVIII w. oraz Turcji i stosunków polsko-tureckich. W swoim wykładzie Autor prześledził falę tzw. ruchów narodowowyzwoleńczych w XIX w., które w przeciągu kilku następnych dekad miały przyczynić się do rozpadu wielonarodowych imperiów oraz powstania państw narodowych. Wykładowca skupił swoją uwagę na podobieństwa, ale też różnice bułgarskich oraz polskich ruchów niepodległościowych. Postawił pytanie, czy rozpad imperiów Osmanów i Romanowów, przeciwko którym skierowane były te ruchy, był nieunikniony.

Po nakreśleniu paradygmatów wielowiekowej obecności Imperium Otomańskiego na Bałkanach Autor wykładu przeszedł do omawiania kwestii, związanych z losami chrześcijańskiej ludności i jej stosunków z władzą turecką i z muzułmańskimi poddanymi. Nie zawsze punkt widzenia Prof. Kołodziejczyka zgadzał się z poglądami publiczności. Jego twierdzenia, że w Imperium Turków nie buntowali się tylko najbiedniejsi i najbardziej uciskani, że naturalna wspólnota Słowian w omawianym okresie to kwesta dyskusyjna, że Imperium Osmańskie jako wielonarodowy organizm polityczny pod koniec XIX wieku nie był przeżytkem wzbudziły gorącą polemikę między wykładowcą a publicznością.

Prawdziwa burza dyskusyjna została sprowokowana przez ostatnie zagadnienia, które Autor poruszył, a mianowicie czy jedyną opcją dla bułgarskiego patrioty była walka zbrojna z Turkami oraz z Bułgarami, którzy nie podzielali jego poglądów i czy Wasyl Lewski to dobry patron na dzisiejsze czasy? Dysputa między polskim historykiem a słuchaczami jego wykładu by toczyła się bez końca gdyby Dyrektor Bułgarskiego Instytutu nie wspomniała, że zapraszając Prof. Kołodziejczyka oczekiwania były związane z przedstawieniem polskiego punktu widzenia badacza historii Imperium Osmańskiego, niekoniecznie związanego z uczuciami patriotycznymi Bułgarów. Wedle słów Michaeli Todorovej Wasyl Lewski jest i zostanie ikoną bułgarskiej wolności i w różnym stopniu osobistym przykładem dla każdego z nas, a wszystkie poglądy na temat jego działalności i osobowości mogą tylko wzbogacić naszą wiedzę na temat skomplikowanego losu Bułgarów i Bałkanów pod koniec XIX w. 

Przy pisaniu tego tekstu wykorzystane są materiały z prezentacji multimedialnej prof. Dariusza Kołodziejczyka.   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *