WYKŁAD KRUMA KRUMOVA W GALERII BUŁGARSKIEGO INSTYTUTU KULTURY

W ramach cyklu Bułgarskiego Instytutu Kultury  „Wykłady o kulturze, języku, tradycjach i historii Bułgarii” dnia 19 marca 2014 roku w Galerii BIK odbył się wykład Kruma Krumova pt.: „Pięć symboli Bułgarii”.

Prezentacja objęła pięć oficjalnych, zatwierdzonych przez Rząd Bułgarski symboli Republiki Bułgarii. Jej celem to obalić stereotyp, że w Bułgarii warto zwiedzić tylko Złote Piaski i Słoneczny Brzeg. Historia związana z symbolami sięga czasów założenia Państwa Bułgarskiego. Obejmuje początki słowiańskiego piśmiennictwa w czasach świetności bułgarskich carów. Dosięga mistycyzmu bułgarskich świątyń prawosławnych. Łączy się z aktualnymi i popularnymi na całym świecie walorami naturalnymi Bułgarii.

Gdy mowa o obaleniu stereotypów i przesunięcia granic w poszukiwaniu wolności  Krum Krumov jest szczególnie zawzięty. Z tego powodu jego świadome życie jest pod znakiem pasji do długich podróży, sportów długodystansowych, literatury i poznawania nowych ludzi.

W 2007 roku ukończył filologię słowiańską na Uniwersytecie im. Paisja Chilendrskiego w Płowdiwie. Od tego momentu stara się przybliżyć Polakom tajemnice swojej rodzinnej Bułgarii. W tym celu Krum Ktumov ukończył studia podyplomowe w zakresie turystyki na Uniwersytecie Łódzkim. 

W 2013 roku założył polsko-bułgarską fundację Open Europe, która z powodzeniem działa na rzecz wymiany kulturowej między Bułgarią a Polską. 

Od września 2013 roku jako korespondent Bułgarskiego Radia Narodowego informuje bułgarskiego słuchacza o wydarzeniach kulturowych w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *