WYKŁAD DR KALINY ZAHOVEJ W GALERII BUŁGARSKIEGO INSTYTUTU KULTURY

W ramach cyklu Bułgarskiego Instytutu Kultury „Wykłady o kulturze, języku, tradycjach i historii Bułgarii” dnia 2 kwietnia 2014 roku w Galerii BIK odbył się wykład dr Kaliny Zahovej pt.: „Różnice kulturowe w polskim i bułgarskim życiu codziennym”.

Kalina Zahova jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie teorii literatury. Jest adiunktem w Bułgarskiej Akademii Nauk. Wykładała na uniwersytetach w Sofii, Płowdiwie i Poznaniu, pracowała nad projektami naukowymi w Wiedniu, Bratysławie i Berlinie. Lubi uczyć i jednocześnie się uczyć. Oto jej obecna działalność ściśle związana ze studentami bułgarystyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Dr Zahova fascynuje się podróżami w poszukiwaniu piękniej przyrody oraz odpowiedzi na pytania związane z kwestiami międzykulturowymi.

Podczas prezentacji dr Kalina Zahova przedstawiła swoje obserwacje na temat niektórych ciekawych różnic w życiu codziennym Polaków i Bułgarów. Nie skupiаła się na obszerne tematy jak historia, gospodarka rynkowa albo religia, raczej prześledziła w sposób bardzo ciekawy dzień powszedni w Polsce i w Bułgarii. Zaczęła od kwestii czasu pracy, omówiła sposób jedzenia i picia, zwróciła uwagę na niektóre zwroty grzecznościowe. Mówczyni jakby przeprowadziła swego rodzaju dyskusję z publicznością. Jej prezentacja stanowiła dla publiczności możliwość wymiany poglądów na temat współczesnej kultury codzienności Polaka i obywatela naszego kraju – Bułgarii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *