PROGRAM Bułgarskiego Instytutu Kultury na maj 2014

 

12 maja 2014 (poniedziałek), godz. 14.00

WOJEWÓDZKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W KRAKOWIE

ul. Rajska 1, Kraków

OTWARCIE WYSTAWY

z okazji

ŚWIĘTA CYRYLA I METODEGO

I DNI KULTURY BUŁGARSKIEJ W KRAKOWIE

ZŁOTE KARTY BUŁGARSKIEGO ŚREDNIOWIECZA

autorstwa prof. Axinii Dzhurovej i fotografa Ivo Hadjimisheva.

Wystawa ukazuje kulturę bułgarską w okresie VII –XIX wieku, prezentuje zarówno najwcześniejsze zabytki pogańskiej Bułgarii i zastanej tu ludności chrześcijańskiej, jak również rękopisy, architekturę, sztukę ikonograficzną i freski, emblematyczne dla pierwszego słowiańskiego piśmiennictwa, które włączają Słowian do wielkiej rodziny cywilizacji bizantyjskiej, przyczyniając się zarówno do jej oryginalności oraz różnorodności w ciągu wieków.     

Koncepcja wystawy – prof. dr hab. Axinia Dzhurova, Dyrektor (1986-2010) Ośrodka Badań Słowiańsko-bizantyjskich Uniwersytetu św. Klemensa z Ochrydy w Sofii. Autor fotografii – Ivo Hadjimishev, reprezentant Bułgarskiego Związku Fotografików.

Organizacja: Instytut Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, Bułgarski Instytut Kultury

17/18 maja 2014 (sobota-niedziela), godz. 19.00 – 01.00

BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY

Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

NOC MUZEÓW W WARSZAWIE

Noc Muzeów w Warszawie. Zdarza się kilka nocy w roku, kiedy nie warto spać. Do jednej z nich niewątpliwie należy NOC MUZEÓW! Ci co tego doświadczyli – wiedzą, ci, co jeszcze nie – zobaczą, że jest to wyjątkowe przeżycie.

Podczas Nocy Muzeów 2014 Bułgarski Instytut Kultury przedstawi:

19:00-01.00 Wystawa Bułgarskie klimaty Autor Irena Gałuszka z Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa. Wystawa fotograficzna z podróży Autorki po Bułgarii.

20:00-20:40 Athos i prosfora, film Hristo Mishkova Film jest poświęcony przygotowaniu chleba do Świętej Liturgii oraz przygotowaniu pieczątek dla prosfory w klasztorach na Świętej Górze. Film jest udostępniony przez Iglicę Mishkovą z Narodowego Muzeum Etnograficznego Bułgarskiej Akademii Nauk. Wersja językowa – bułgarska.

21:00-22:00 Nagranie filmowe koncertu Północnego Zespołu Pieśni i Tańca im. Iwana Wylewa z okazji 50-lecia jednego z najbardziej popularnych zespołów, przedstawiających bułgarską sztukę ludową na terytorium kraju oraz za granicą.

22:30-23:00 Plan zemsty Film krótkometrażowy Komediodramat 2008 roku, w reżyserii Konstantina Burowa

Scenariusz: Konstantin Burov, Vencislav Vasilev.

Obsada: Penko Gospodinov, Georgi Kermenski, Plamen Sirakov, Maria Statulova, Georgi Kadurin, Diana Doseva.

Wersja językowa bułgarska z napisami angielskimi.

23:30-00:00  Sozopol Film reklamowy o bułgarskim mieście nad Morzem Czarnym – Sozopol

22-25 maja 2014 (czwartek-niedziela)

STADION NARODOWY W WARSZAWIE

Stoisko 130/D16

V WARSZAWSKIE TARGI KSIĄŻKI

Jubileuszowa 5 edycja Warszawskich Targów Książki odbędzie się w dniach 22-25 Maja 2014 roku na Stadionie Narodowym. Tegoroczne Targi przyciągają uwagę obecnością znanych i lubianych autorów, nowinkami technologicznymi z rynku wydawniczego oraz zróżnicowanym programem wydarzeń towarzyszących.

Na tegorocznych targach książki Bułgarski Instytut Kultury będzie miał własne stoisko (nr stoiska 130/D16). Zaprezentujemy przetłumaczone i wydane w ostatnich latach w Polsce książki takich autorów bułgarskich jak Angel Wagenstein, Georgi Gospodinow czy Alek Popow. Oprócz przekładów literatury pięknej na stoisku bułgarskim znaleźć będzie można również pozycje historyczne.

Więcej informacji na: http://www.targi-ksiazki.waw.pl/

UPRZEJMIE PROSZĘ ŚLEDZIĆ PROGRAM BUŁGARSKIEGO INSTYTUTU KULTURY NA STRONIE http://bikpolska.pl/, ORAZ NA NASZEJ STRONIE FACEBOOK, MOŻLIWE SĄ DODATKOWE EVENTY

BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY ZASTRZEGA SOBIE PRAWO DO DOKONYWANIA ZMIAN W PROGRAMIE!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *