DNI KULTURY BUŁGARSKIEJ W KRAKOWIE

W dniu 12 maja 2014 r., w czasie obchodów 650-lecia powstania Uniwersytetu Jagiellońskiego, na jego Wydziale Filologicznym odbyło się uroczyste rozpoczęcie Dni Kultury Bułgarskiej. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Instytut Filologii Słowiańskiej z okazji dnia św. Cyryla i Metodego 11 maja i stanowiły część obchodów rocznicy na prestiżowym Uniwersytecie Jagiellońskim. W rozpoczęciu uczestniczył Ambasador Republiki Bułgarii w Polsce Wasilij Takew, dziekan Wydziału Filologicznego dr Elżbieta Górska, dyrektor Instytutu Filologii Słowiańskiej dr Magdalena Dyras, dyrektor BIK w Warszawie Kalina Stancheva, naukowcy z Uniwersytetu w Wielkim Tyrnowie, polscy bułgaryści i studenci.

W swoim przemówieniu dr Górska podkreśliła, że dzięki świętym nauczycielom, średniowieczne bułgarskie piśmiennictwo i literatura stały się znaczącą częścią europejskiego dziedzictwa kulturowego, a cyrylica była ogniwem łączącym słowiański wschód i zachód.

Wasilij Takew podziękował za to, że dni kultury bułgarskiej zostały wpisane w obchody rocznicy Uniwersytetu Jagiellońskiego – jednego z najstarszych w Europie. Ambasador podzielił się swoimi wrażeniami ze spotkań z władzami uczelni i wyraził nadzieję, że slawistyka i bułgarystyka będą łączyć tradycję z nowymi tendencjami i będą się rozwijać w kierunku interdyscyplinarności, ponieważ mieszczą się w zakresie nauk społecznych i antropologii kulturowej. Dzięki temu absolwenci bułgaryści będą mogli wykonywać różne profesje, niekoniecznie związane z klasyczną filologią.

Po przemówieniach powitalnych przyszedł czas na trzy wykłady związane z tematem nauki cyrylo-metodiańskiej, a przedstawiła je dr Elżbieta Solak, dr Dimitar Mihailov i dr Jan Stradomski.

Później, w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie Wasilij Takew otworzył wystawę „Złote karty bułgarskiego średniowiecza” autorstwa prof. Axinii Dzhurovej i fotografa Ivo Hadjimisheva. Wystawa została przygotowana przez Ministerstwo Kultury Republiki Bułgarii i umożliwiona dzięki BIK w Warszawie. Miłą niespodzianką dla gości biblioteki był minispektakl grupy folklorystycznej „Iglika”, składającej się z absolwentów filologii bułgarskiej i ich przyjaciół. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *