BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY PRZYGOTOWUJE ŚWIĄTECZNY PROGRAM NA WRZESIEŃ 2014 ROKU

16 września odbędzie się koncert szesnastoletniego pianisty Emanuila Ivanova z miasta Pazardzhik. On został wyróżniony podczas pracy klasy mistrzowskiej Maestra Ludmila Anglelova. Jest to początek cyklu koncertów młodych bułgarskich talentów pt. „Jeszcze o nich będzie głośno”.

22 września odbędzie się otwarcie wystawy „Sztuka bułgarska”. Galeria „Maslarski” będzie gościem Bułgarskiego Instytutu Kultury i przedstawi 50 płócien znanych bułgarskich malarzy.

28 września tegoroczny 18. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku (27 września – 5 października 2014) będzie gościł znakomitą, zrealizowaną z rozmachem inscenizację „Hamleta” w realizacji Teatru Narodowego w Sofii, reżyser teatralny i filmowy Javor Gardev. Więcej informacji: http://www.shakespearefestival.pl/

23 września w ramach projektu EUNIC „Europejski dzień języków” w Bibliotece Publicznej na warszawskiej Ochocie, Bułgarski Instytut Kultury przedstawi lekcję pokazową praktycznej nauki języka pt. „Bułgarski to łatwy język, prawda?”.

WRZESIEŃ JEST NAJBARDZIEJ ŚWIĄTECZNYM MIESIĄCEM W BUŁGARSKIM KALENDARZU

6 września obchodzimy Zjednoczenie Bułgarii – jedno z najbardziej zuchwałych i godnych wydarzeń w rozwoju państwa bułgarskiego. Zjednoczenie Księstwa Bułgarskiego i Wschodniej Rumelii w 1885 roku,  rozdzielonych na mocy Traktatu Berlińskiego (1878), jest oceniane jako pierwszy kategoryczny krok na drodze do niezależnego i równoprawnego uczestnictwa Bułgarów w historii Europy.

Wydarzenie, którego początek stanowi Zjednoczenie Bułgarii, jest uwieńczone ostatecznym powodzeniem również we wrześniu – 22 września 1908 roku Bułgaria ogłasza swoją niepodległość i tym samym wraca na mapie świata z godnością jednego z najstarszych państw w Europie.

Między tymi dwoma świętami narodowymi, 17 września obchodzony jest Dzień Świętych Męczennic Zofii i jej córek Wiery, Nadziei i Miłości (Luby), które w chrześcijańskiej tradycji są symbolem cnot stanowiących podstawy naszego życia.

W kalendarzu świeckim 17 września jest dniem Sofii – stolicy Bułgarii.

 Szczegóły wkrótce na naszej stronie w Kalendarium wydarzeń oraz na stronie facebook.Bardzo serdecznie zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *