ŚWIĘTO STUDENTÓW BUŁGARYSTÓW UW

Z okazji 8 grudnia – dnia bułgarskiego studenta, wychowańcy Warszawskiej Slawistyki i Bułgarski Instytut Kultury zorganizowali wspólne święto i zaprosili obecnych, i byłych studentów. W Bułgarii 8 grudnia jest dniem św. Klemensa z Ochrydy – jednego z siedmiu Apostołów Bułgarii, który uważany jest za patrona bułgarskiego szkolnictwa wyższego.

Studenci podczas obchodów w Instytucie przedstawili pokaz zdjęć z wycieczki po pięknych bułgarskich górach (po paśmie górskim Riła) i nadmorskich miastach, takich jak Sozopol i Neseber. Po prezentacji zaś przeprowadzony został quiz dotyczący wiedzy o Bułgarii, w którym obecni wykazali się wiedzą na temat bułgarskiej historii, jej symboli, muzyki, a także kuchni. Trzem laureatom, którzy odpowiedzieli prawidłowo na największą ilość pytań, wręczono ręcznie wypisane dyplomy.

Następnie odbyły się również warsztaty śpiewu ludowego (muzyki Szopów i pieśni rodopskich), które prowadziła etnomuzykolog Weronika Grozdew. Na sam koniec wspólnego świętowania, gości zaproszono na degustacje wina i bułgarskich potraw, w tym min. szopskiej sałaty, sneżanki, taratoru i miodowych ciasteczek – medenki.

Dziękujemy uczestnikom i organizatorom za tak dobrą zabawę, a wszystkim studentom składamy najserdeczniejsze życzenia!

Tekst: Pamela Kaczmarek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *