OTWARCIE WYSTAWY BUŁGARIA TO PIĘKNY KRAJ

15 stycznia 2015 roku w Bułgarskim Instytucie Kultury odbyło się otwarcie wystawy pt. „Bułgaria to piękny kraj", na której gościem specjalnym był Adam Bajcar – autor książek podróżniczych i turystycznych.

Wystawa ta prezentuje zwycięskie zdjęcia fotograficznego konkursu online, którego motywem przewodnim było przedstawienie piękna i oryginalności bułgarskiej przyrody, i tradycji. Na fotografiach ukazane zostały pomniki kultury, zwyczaje, miejscowości, jak i rejony, w których króluje zapierająca dech w piersiach natura. Zdjęcia te zabierają widza we wspaniałą podróż i przypominają o tym, że Bułgaria to nie tylko nadmorskie, turystyczne kurorty, a coś o wiele, wiele więcej.

To kraj pełen historii, niezwykłych obyczajów, który położony jest w samym sercu pięknego, górzystego półwyspu Bałkańskiego. Ekspozycja ta cieszyła się powodzeniem na lotniskach w Sofii, Warnie i Burgas oraz w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie. Udostępniona została także przez Centrum Biznesowe miasta Pleven.

Na tle wystawy w Galerii BIKu wystąpił  podróżnik i pisarz Adam Bajcar, który zaprezentował swoją ostatnią książkę „Życie w kręgu wielu kultur”.

Udokumentowane zostały w niej zarówno ślady z dzieciństwa i wczesnej młodości we Lwowie samego pisarza – tyglu etnicznym i wyznaniowym – jak i ponad pół wieku pasjonujących wędrówek Adama Bajcara przez krajobrazy i pogranicza różnych kultur, a w tym Bułgarii po latach 50 XX wieku. Bułgarii z czasów, w których jeszcze nie było słynnych bułgarskich miejscowości turystycznych jak Złote Piaski i Słoneczny Brzeg, a pierwsi polscy turyści już podziwiali bułgarskie zabytki przyrody i historii.

Tekst: Pamela Kaczmarek

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *