WIECZÓR Z IWANEM NICZEWEM – REŻYSEREM WIELU FILMÓW FABULARNYCH

Dokładnie sto lat temu, w 1915 roku, wraz z ukazaniem w Sofii pierwszego, czarno-białego, niemego filmu – Bułgar jest szarmancki – w realizacji Wasila Gendowa, narodziła się bułgarska kinematografia. Z okazji tego okrągłego jubileuszu bułgarskiego kina 27 stycznia br. w Bułgarskim Instytucie Kultury odbył się wieczór z Iwanem Niczewem – bułgarskim reżyserem 18 filmów fabularnych (min. Po końcu świata), który od lat młodości związany był z Polską (to właśnie tu – w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi. – ukończył studia reżyserskie). W ramach spotkania z reżyserem w Galerii Instytutu wyświetlone zostało najnowsze dzieło filmowe Niczewa – Bułgarska rapsodia.

Film ten opowiada o losach bułgarskich i bałkańskich Żydów podczas II Wojny Światowej. Dwójka przyjaciół, Moni i Żożo podczas lata 1943r. zakochują się w 17-letniej Żydówce Shelly. Przyjaźń między młodzieńcami zostaje wystawiona przez to na ciężką próbę. W tle historii trójki bohaterów o dojrzewaniu i pierwszej  miłości, rozgrywa się dramat tysięcy Żydów pochodzących z terytoriów Macedonii oraz Zachodniej Tracji, którzy dotknięci zostają rozkazem deportacji. Ten sam rozkaz dotyczyć będzie także Żydów mieszkających w Bułgarii. Bułgarska rapsodia jest jednak przede wszystkim opowieścią o bułgarsko-żydowskiej przyjaźni ponad kulturowymi podziałami, o młodości i próbie poszukiwania szczęścia w jednych z najtrudniejszych i najbardziej dramatycznych czasów historii.

Pokaz niezwykle wzruszającego filmu Niczewa uwieńczyły niekończące się oklaski publiczności na stojąco. Widzowie byli pod ogromnym wrażeniem zarówno przedstawionej historii, jak i całościowej realizacji, idei filmu – tego jak na podstawie losów trójki młodych bohaterów reżyser pokazał tak naprawdę los całego społeczeństwa bułgarsko-żydowskiego w tak ciężkich czasach II Wojny Światowej. Tematyka filmu chwyciła widzów ogromnie za serca również ze względu na to, że pokaz odbył się w 70. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Film Niczewa ukazał zatem dramatyczną historię, która złączyła losy objętymi wojną Bułgarii i Polski.

Z okazji trwającego świętowania stulecia bułgarskiego kina serdecznie zapraszamy Państwa na dalsze pokazy filmowe i spotkania z wybitnymi bułgarskimi reżyserami. Najbliższy seans (filmu dokumentalnego Długa droga do domu w reżyserii Boriany Punczew) odbędzie się już 28 stycznia o godzinie 18.00 również w Bułgarskim Instytucie Kultury. Serdecznie zapraszamy!

Tekst: Pamela Kaczmarek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *