DZIEŃ AKADEMICKI

28 kwietnia 2015 roku w Bułgarskim Instytucie Kultury w ramach cyklu uroczystości poświęconych 1200. rocznicy urodzin św. Metodego odbył się Dzień akademicki. Wydarzeniu patronowało Ministerstwo Kultury Republiki Bułgarii, a współorganizatorami  był Instytut Slawistyki Zachodniej i Południowej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytut Słowacki. Obchody rocznicy rozpoczęło otwarcie wystawy pt. „Złote dary trackiego grobowca w Swesztari”, później zaś odbyły się obrady pt. „Dzieło św. Cyryla i Metodego na ziemiach polskich”, podczas których goście specjalni uroczystości przedstawili swoje referaty.

            Podczas badań grobowca w Swesztari pod przewodnictwem prof. dr hab Diany Gergowej z Narodowego Instytutu Archeologii odkryte zostały setki wspaniałych złotych przedmiotów o łącznej wadze około 1600 gramów (biżuteria, ozdoby do końskiej zbroi i pozostałości brokatu – tkaniny ze złotą nitką), które znajdowały się wewnątrz dębowej skrzyni. Była ona darem dla bogów pozostawionym w kurhanie przed ostatecznym jego zamknięciem. Złota tiara ze skarbu jest jedyną taką na świecie. Przedstawiona jest na niej, w formie płaskorzeźby, procesja lwów i panter, której przewodniczą wysunięte do przodu postacie z lwim ciałem, a głową kobiety. Do skarbu należą także spiralne bransolety zakończone lwimi głowami, złoty pierścień przedstawiający w formie płaskorzeźby wizerunek Erosa, korale o kształcie węzła Herkulesa, jak i ponad 500 miniaturowych paciorków o różnych formach. Obok metalowej końskiej uzdy znajdowała się również skórzana zbroja ze 177 dołączonymi do niej złotymi dekoracjami, a przez połyskujące wokoło tych przedmiotów nitki i ornamenty, przypuszcza się, że wszystko to pokryte było drogocenną tkaniną (brokatem). Nowe odkrycia, a także archeologiczne i historyczne dane pozwalają stwierdzić, że grobowiec ten może mieć związek z władcą Getów – Kotelasem – który zmarł w  końcu IV w. p.n.e. bądź na początku III w . p.n.e.

            Podczas obrad poświęconych tematyce dzieł św. Cyryla i Metodego na ziemiach polskich wystąpił prof. zw. dr hab. Jan Wacław Tyszkiewicz – kierownik Katedry Historii Średniowiecznej Wydziału Historycznego Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku – z referatem dotykającym problematyki misji św. Metodego na terytorium Małopolski. Autorem następnego przemówienia pt. Misja św. św. Cyryla i Metodego i jej oddziaływanie na współczesne tereny Polski był mgr Tomasz Tarasiuk (Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie), później zaś wystąpił prof. dr hab. UW Krzysztof Wrocławski z referatem o legendarnych echach misji Apostołów Słowian na ziemiach polskich. Następnie prof. dr hab. Georgi Minczew poruszył temat polskich Cyrillomethodiana – kontekstu nie tylko językowego, a dr. Marek Stawski tradycji cyrylometodiańskiej w średniowiecznej Polsce (od słowackiego Svatopluka do Jagiellońskich ambicji). Referat o idei cyrylometodejskiej w najnowszej kulturze przedstawiła Kierownik Zakładu Slawistyki Kulturoznawczej Instytutu Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu – dr hab. prof. UAM Marzanna Kuczyńska. Na sam koniec w imieniu prof. dr. hab.  Feliksa Czyżewskiego o roli i znaczeniu  konferencji cyrylometodiańskich  w Białej Podlaskiej dla popularyzacji wiedzy slawistycznej na Podlasiu opowiedział prof. dr. hab. Petar Sotirov (Kierownik Zakładu Językoznawstwa Słowiańskiego Instytutu Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie). Po odczytaniu wszystkich referatów odbyła się dyskusja na temat poruszonych kwestii.

            Podczas spotkania miała również miejsce premiera dwujęzycznej (polsko-bułgarskiej) gazety studentów bułgarystyki Instytutu Slawistyki Zachodniej i Południowej Uniwersytetu Warszawskiego – pt. „Smokinia”.

            Wszystkim naszym prelegentom i gościom bardzo dziękujemy za przybycie i wspólne uczczenie 1200. rocznicy urodzin św. Metodego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *