DZIEŃ SOFII W GALERII BUŁGARSKIEGO INSTYTUTU KULTURY

17 września 2015 r. Bułgarski Instytut Kultury w Warszawie zorganizował uroczystość z okazji dnia stolicy Sofii i chrześcijańskiego święta Świętych Męczennic Sofii i jej trzech córek – Wiary, Nadziei i Miłości.
W swoim przemówieniu do licznych bułgarskich i polskich gości, Dyrektor Bułgarskiego Instytutu Kultury Kalina Stancheva podkreśliła, że w tradycji prawosławnej istnieje szczególny hołd ku pamięci Wiary, Nadziei i Miłości i ich matki Sofii. Te wczesnochrześcijańskie męczennice wiary są symbolem cnót, stanowiących podstawy życia. Od 1992 r. święto obchodzone jest również jako dzień Sofii – bułgarskiej stolicy.
Sofia jest stolicą państwa bułgarskiego tylko od 136 lat, lecz dużo wcześniej była ośrodkiem cywilizacji o tysiącletniej wspaniałej historii. Publiczność była pod wrażeniem spektakularnej prezentacji historii Sofii i jej zabytków architektonicznych przedstawionych przez brytyjskiego dziennikarza Terry Randalla w filmie dokumentalnym „Sofia – historia Europy” w reżyserii Stepana Polyakova.
DSC02826 — kopiaDruga część uroczystego wieczoru rozpoczęła się otwarciem wystawy „Autorzy i plakaty” udostępnionej przez Państwowy Instytut Kultury Ministerstwa Spraw Zagranicznych Bułgarii.
Wystawa wpisuje się w obchody jubileuszu „100 lat bułgarskiego kina”. Bułgarski Instytut Kultury rozpoczął obchody jeszcze na początku 2015 r. premierami bułgarskich przełomowych filmów w Warszawie i Łodzi, pod patronatem Ministerstwa Kultury Bułgarii. Prezentowana kolekcja plakatów filmowych jest okazją, żeby przypomnieć sobie klasykę filmową, stworzoną przez Valo Radeva, Rangela Valchanova, Metodi Andonova, Georgi Dulgerova i innych mistrzów reżyserii. Przedstawia ona ulubionych przez wszystkich aktorów, takich jak: Apostola Karamiteva, Todora Koleva, Georgi Kaloyancheva, Velko Kaneva, Neveny Kokanovej. W zespołach autorów widniejących na plakatach możemy przeczytać imiona kilku dynastii filmowych, na przykład – Angel, Raymond, Plamen i Emila Wagenstein. Przedstawione są również polsko-bułgarskie rodziny, zajmujące się kinem, na przykład: Borislav Punchev i Boryana Puncheva, albo operatorzy: Jacek Todorov i Wojciech Todorov.
Życzenia z okazji święta złożył również chargé d’affaires, Ivan Kitov – II sekretarz w Ambasadzie Bułgarii w Warszawie. Według niego, wystawa „Autorzy i plakaty” przypomina o zazwyczaj „anonimowych” twórców plakatu filmowego i skupia się przede wszystkim na umiejętnościach artystycznych, niezależne od mody i trendów politycznych i społecznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *