WERNISAŻ WYSTAWY POLSKICH ARTYSTÓW „SZTUKA ŁĄCZY”

DSC03195 — kopia24 listopada br. po raz pierwszy w galerii Bułgarskiego Instytutu Kultury przedstawiono prace autorstwa aż 39 artystów! To wyjątkowe wydarzenie odbyło się w ramach wernisażu wystawy polskich artystów „Sztuka łączy” zorganizowanego przy współpracy Bułgarskiego Instytutu Kultury, Ambasady Republiki Bułgarii oraz Galerii Orthwein z okazji 97. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Bułgarią.
Jak powiedziała dyrektor Bułgarskiego Instytutu Kultury – Kalina Stanczewa – sztuka tak jak potrafi łączyć pokolenia, tak złączyła tego wieczora również różne narodowości. Bo choć wszystkie zaprezentowane obrazy, instalacje oraz rzeźby są dziełem polskich artystów, to dla części z nich to właśnie Bułgaria stała się inspiracją. Zarówno bułgarskie góry Rodopy, architektura takich miast jak Warna, Neseber i Sofia, czy nawet bułgarska rakija – były punktem wyjścia dla zaprezentowanej na wystawie Polskiej Sztuki Współczesnej.
Podczas wernisażu zabrał również głos bułgarski chargé d’affaires Iwan Kitow, który podkreślił, że relacje Polski i Bułgarii nawiązały się już tak naprawdę w roku 1444, kiedy to młody polski król – Władysław III Warneńczyk – poświęcił swoje życie na ziemiach Bułgarii. Oba kraje łączą także podobne do siebie koleje historii, zarówno bowiem Bułgaria, jak i Polska znalazły się pod długoletnimi zaborami, obie walczyły o swoją niepodległość i musiały odrodzić się tak naprawdę na nowo. Od 97 lat Polskę i Bułgarię łączą również oficjalne relacje dyplomatyczne, które po dziś dzień oparte są na szczerych więzach przyjaźni, zrozumienia i współpracy, a między tymi dwoma państwami nigdy nie dochodziło do otwartych konfliktów. Iwan Kitow podzielił się z gośćmi także nadzieją, że stosunki te się nie zmienią, a Polska i Bułgaria nadal będą się wzajemnie wspierać w przyszłości.
Na sam koniec wystąpiła także kuratorka wystawy – Katerina Orthwein – bułgarska malarka, która od wielu już lat mieszka i tworzy w Polsce. Wyraziła ona ogromne podziękowania dla Bułgarskiego Instytutu Kultury, a także dla autorów prac, dzięki którym – jak sama wyznała – może być dumna przed swoją ojczyzną, że prezentuje tak znakomite dzieła w tak ważnym zarówno dla Bułgarii, jak i Polski dniu.
Uczestnikami wystawy „Sztuka łączy” są: Awdziejczyk Tomasz, Badowska-Twarowska Wanda, Caban Jolanta, Dorada-Krawczyk Alina, Dziopak Maria, Dziurawiec Janusz, Fronczak Andrzej, Gil Łukasz, Gorak Sylwia, Haska Hanna, Jabłońska Małgorzata, Jaromska Larysa, Kapłan Małgorzata, Kowieski Piotr, Łagodziec Ryszard, Leszczyńska Bożena, Lewandowski Janusz, Lohn-Zając Joanna, Ludwiczuk Daniel, Maciąga Barbara, Młynarczyk Dariusz, Najdek Maria, Niksiński Jan, Noworyta Wojciech, Orthwein Katerina, Orthwein Ludwik, Ostrowska Iwona, Pająk Krzysztof, Piórko Julia Marta, Prządka Krystyna, Serafin L. Tadeusz, Skarzyński Andrzej, Snitko-Pleszko Lidia, Sosnowski Krzysztof, Strent Rafał, Szalast Anna, Szubińska Barbara, Trochim Anna, Trzaska Krzysztof oraz Wróblewski Antoni.
Wystawę można obejrzeć w galerii Bułgarskiego Instytutu Kultury do 31 grudnia 2015 roku. Serdecznie zapraszamy!

Tekst: Pamela Kaczmarek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *