BAJKI MIĘDZYKULTUROWE W GRUDNIU 2015

DSC08677Od pięciu już lat Bułgarski Instytut Kultury bierze udział w programie edukacji kulturalnej – „Bajki Międzykulturowe”. W ramach tego cyklu 1 grudnia 2015 roku dzieci z Ogniska Wychowawczego Stara Prochownia poznały kolejną bułgarską bajkę. Tym razem była to opowieść o tytułowym „Odważnym Kogucie” w tłumaczeniu Pameli Kaczmarek.
Spotkanie z dziećmi odbyło się w Staromiejskim Domie Kultury w Warszawie – u współorganizatorów międzykulturowej akcji. Na samym początku dr Petar Lyanguzov – przedstawiciel Bułgarskiego Instytutu Kultury – pokazał dzieciom zdjęcia i opowiedział o pięknej bułgarskiej przyrodzie (morzu i górach), o historii, ważnych narodowych bohaterach, a także o alfabecie, bułgarskich przysmakach i symbolach. Podczas prezentacji mali goście mieli również okazję, by nauczyć się kilku bułgarskich zwrotów. Każde z nich umie się już przywitać i nawet przedstawić w języku bułgarskim!
Następnie tłumaczka bajki przeczytała o losach dziadka Pietraszka, osła Marko i odważnego koguta w żółtych butach. Dzieci słuchały opowieści z ogromnym przejęciem i uwagą – każde z nich miało bowiem wykonać potem ilustrację do wysłuchanej bajki. Na koniec spotkania powstały więc rozmaite i bardzo pomysłowe dziecięce rysunki.
Efektem finalnym całej akcji będzie m.in. książeczka, w której znajdą się wszystkie bajki z programu, w językach oryginalnych i polskim tłumaczeniu, ilustrowana właśnie pracami dzieci wykonanymi podczas warsztatów.

Tekst: Pamela Kaczmarek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *