KONCERT BOŻONARODZENIOWY W ZAMKU KRÓLEWSKIM

DSC03408 — kopiaDnia 12 grudnia podczas sobotniego koncertu świątecznego, organizowanego przez Bułgarski Instytut Kultury pod patronatem Narodowego Instytutu Chopina zabrzmiały mazurki Chopina, wokalne odmiany jego mazurków autorstwem Pauliny Viardot, mazurki Aleksandra Michałowskiego jak i rosyjskie romanse autorstwa słynnej francuskiej kompozytorki. Koncert w Zamku Królewskim w Warszawie był swego rodzaju prezentacją płyty „Pauline Viardot – L’ésprit de la diva” nagranej przez Inę Kanchevą i Lyudmila Angelova. Wzruszona do głębi  publiczność nagrodziła wykonawców owacją na stojąco i głośnymi brawami.

Ina Kancheva urodziła się w Sofii. Ukończyła Państwową Akademię Muzyczną im. Pancza Władygerowa, specjalizowała się w Europejskim Centrum Operowym w Manchesterze, w Anglii. Jej gwiazda wzeszła w 2000 roku, kiedy Montserrat Caballé podczas koncertu w Sofii zaproponowała 23-letniej Inie Kanchevej, wspólny występ na scenie. Ina poradziła sobie znakomicie. Repertuar śpiewaczki obejmuje wielu z najbardziej znanych ról operowych, między innymi Violetta, Julia i inne. Od dziewięciu lat jest solistką Opery Państwowej w Stuttgarcie. Zdobywała nagrody z konkursów w Bułgarii, Andory, Hiszpanii.

Maestro Lyudmil Angelov urodził się w Warnie, w rodzinie znanego dyrygenta i śpiewaczki operowej. Jest uczniem fenomenalnego pedagoga Konstantina Stankovicia. Został laureatem nagrody Konkursu Chopinowskiego. Ten fakt zdeterminował dalszą drogę muzyka w obrębie sztuki. Jest laureatem prestiżowych nagród – wśród nich konkurs Piano Masters w Monte Carlo /1994/. Cieszy się popularnością w Europie, Ameryce Północnej i Południowej, Azji. Za płytę z wykonanymi rondami i wariacjami utworów Chopinowskich utrzymał nagrodę Grande Prix Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie. Z wielkim powodzeniem w roku 2010 przedstawił całość zebranych dzieł Chopina w cyklu dwunastu recitali w Sofii i Sevilli z okazji 200. rocznicy urodzin wybitnego polskiego kompozytora i pianisty. Wniósł olbrzymi wkład w promocję kultury polskiej, poprzez mistrzowskie wykonania utworów kompozytorów polskich takich jak Aleksandra Michałowskiego czy Maurycjusza Moszkowskiego, czym w pełni zasłużył sobie na prestiżowy medal Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Zasłużony Kulturze Gloria Artis w roku 2011. Zeszłego roku był gościem honorowym Bułgarskiego Instytutu Kultury i Ambasady Bułgarii i wystąpił z wielkim powodzeniem na scenach sal koncertowych w Warszawie i Łodzi.
W ostatnich dwudziestu latach Ludmil Angelow mieszka i tworzy w Toledo, w Hiszpanii. Jest założycielem i dyrektorem artystycznym międzynarodowego festiwalu muzycznego w tym mieście.
Jesienią roku 2011 spełniając kolejne swoje marzenie założył coroczny festiwal „Piano Extravaganza”. Festiwal ten skupia się na odbudowie muzycznego dziedzictwa i zapoznaniu słuchaczy z mało znanymi arcydziełami, które zostały w cieniu bardziej cenionych utworów wielkich kompozytorów. Krótko mówiąc, Maestro Angelo jest poszukiwaczem ukrytych pereł muzycznych.
Dotychczasowe pięć edycji festiwalu „Piano Extravaganza” odbyły się pod znakiem tej pasji. Podczas jednej z nich miał miejsce niezwykły koncert teatralny „L’ésprit de la diva” poświęcony Paulinie Viardot – znanej śpiewaczce operowej i kompozytorce z 19 wieku, niestety, niemal zapomnianej w dzisiejszych czasach. Do pracy nad przedsięwzięciem były wykorzystane fragmenty listów osobistych, dzienników oraz artykułów prasowych z tamtego czasu. W sztuce muzyczno-teatralnej i w późniejszym filmie, powstałym na podstawie projektu Ina Kancheva jest Pauline Viardot, a Lyudmil Angelov zagrał role Chopina i Liszta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *