RETROSPEKCJA NASZEJ DZIAŁALNOŚCI W UPŁYWAJĄCYM 2015 ROKU!

Mili polscy przyjaciele,
Drodzy rodacy,

Dziękujemy Wam za wsparcie i zaufanie w 2015 roku – w roku tak znaczącym dla Bułgarskiego Instytutu Kultury, w którym nasz zespół postarał się o kalendarz bogaty w wydarzenia kulturalne!

Podczas jubileuszowych obchodów „100 lat bułgarskiego kina”, przed liczną i entuzjastyczną publicznością w Warszawie i Łodzi, zaprezentowaliśmy najnowsze fabularne i dokumentalne filmy w reżyserii Iwana Niczewa i Boriany Punczewej. Ważnym wydarzeniem w kulturalnym życiu Warszawy stała się również polska premiera „Dusz straconych” – wielkiego dzieła bułgarskiego reżysera Wyla Radewa, z niezapomnianą rolą polskiego aktora Jana Englerta. Reakcja widzów w pełnej sali kina „Kultura” przekonała nas o ponadczasowej wartości filmu, nawet cztery dziesięciolecia po jego stworzeniu.
W naszej galerii liczni goście obejrzeli między innymi wystawy współczesnej ikony bułgarskiej, grafiki z okresu odrodzenia, nowoczesnych grafik, mozaik ze szkła… Przedstawiliśmy także międzynarodowych mistrzów sztuki współczesnej – Milka Bozhkowa, Stoimena Stoilowa, Dima Kolibrowa, jak również młodych artystów – uczniów z Sofii i studentów z Warny.
Na wieczorach literackich zapoznawaliśmy oczytaną publiczność z najbardziej awangardowymi, współczesnymi pisarzami bułgarskiej literatury – Teodorą Dimową, Georgim Gospodinowem i Kalinem Terzijskim.
W cyklu ekspozycji dokumentalnych, w Warszawie, Poznaniu i Lublinie, staraliśmy się poszerzyć wiedzę bułgarskiej społeczności i polskiego środowiska kulturalnego o antycznym i średniowiecznym bogactwie bułgarskich ziem – o złotych darach ze Sborianowa, o kanonizowanych duchownych za zasługi dla bułgarskiej historii i kultury, i o bułgarskich świątyniach – ośrodkach piśmiennictwa i ikonografii. Na naszych sesjach naukowych polscy i bułgarscy uczeni zwracali uwagę na interesujące fakty o antycznym mieście Novae koło miasta Swisztow, o misji świętych apostołów Cyryla i Metodego, o historii i kulturze w czasach Pierwszego Carstwa Bułgarskiego i o alfabetach słowiańskich.
Również na linii koncertowej w 2015 roku dokładaliśmy wszelkich starań, aby spełnić różnorodne preferencje, upodobania i oczekiwania naszych gości. Ucieszył nas zachwyt jaki wzbudziła bułgarska klasyka chóralna Dobri Hristowa w realizacja polskich muzyków, jak i wykonanie uznanych na całym świecie dzieł Szopena, Michałowskiego, Moszkowskiego przez bułgarskich pianistów. Byliście wspaniałą publicznością dla młodych talentów z Bułgarii, którzy pomyślnie zadebiutowali w Polsce recitalami na pianinie i gitarze klasycznej w naszym cyklu koncertów „Jeszcze o nich będzie głośno”. Wirtuozyjny koncert śpiewaczki operowej Iny Kanczewej i maestra Lyudmila Angelowa na Zamku Królewskim w Warszawie był nie tylko postawieniem kropki nad „i”, lecz także zjawiskowym zakończeniem roku.

Drodzy przyjaciele bułgarskiej kultury, dziękujemy –
za Waszą uwagę i zainteresowanie na naszych wydarzeniach,
za ciepłe powitania i wzruszające pożegnania bułgarskich twórców!
W oczekiwaniu na nowe spotkania w nadchodzącym roku – życzę Wam od serca wspaniałych świąt!

W imieniu zespołu Bułgarskiego Instytutu Kultury w Warszawie

Za str - 1Za str - 2Za str. - 3Za str. - 4Za str. - 5Za str. - 6Za str. - 7Za str. - 8

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *