ŚWIĘTO MARTENICY W BUŁGARSKIM INSTYTUCIE KULTURY

DSC03620 — kopia„Честита Баба Марта!” czyli „wszystkiego najlepszego z okazji nadchodącej wiosny”! Jest to zwyczaj obchodzenia w Bułgarii 1 marca jako dnia, od którego rozpoczyna się wyczekiwanie wiosny. W Bułgarskim Instytucie Kultury uczczony został on 27 lutego 2016 roku warsztatami wspólnego wyplatania martenic i konkursem na największą czerwono-białą plecionkę, a liczni goście zaskoczeni zostali teatralną niespodzianką przygotowaną przez najmłodszych uczestników wiosennego święta.
Nim rozdane zostały czerwone i białe nitki wraz z wielobarwnymi koralikami – potrzebne do wyplatania tradycyjnych martenic – młodzi wychowankowie Bułgarskiej Szkoły im. Dory Gabe odegrali spektakl na podstawie starej, ludowej bajki o „Dziadkowym bochenku chleba”. W przygotowaniu przedstawienia pomogli dyrektor bułgarskiej szkoły – Waleri Waczew i nauczycielka Symeonka Welewa.
Po przedstawieniu i świątecznym poczęstunku rozpoczęło się wielkie i energiczne wyplatania martenic. Marteniczki są to czerwono-białe włóczkowe gałganki, które przybierają najrozmaitsze kształty od bransoletek, przez pomponiki, wstążeczki i plecionki, po kukiełki. Pierwszego marca Bułgarzy obdarowują nimi swoich bliskich i życzą sobie wzajemnie zdrowia i pomyślności słowami „Czestita Baba Marta! Da si żiva i zdrava!”. Nosi się je do momentu ujrzenia pierwszych oznaków wiosny – bociana bądź jaskółki – wtedy trzeba zdjąć czerwoną-białą plecionkę i udekorować nią pierwsze napotkane kwitnące drzewko. Kolor czerwony symbolizuje zdrowie, a biały – długie życie.
DSC03747 — kopiaGaleria Bułgarskiego Instytutu Kultury na czas wiosennych obchodów przemieniła się w prawdziwą pracownię, w której powstało wiele różnorodnych, ciekawych i pięknych martenic. W dodatku uczestnicy warsztatów rywalizowali ze sobą w wykonaniu największego gałganka, przez co wciąż można było dostrzec jak zaplatane są rekordowo długie plecionki. Na sam koniec wszyscy finaliści zapozowali ze swoimi kolorowymi pracami do wspólnej fotografii upamiętniającej święto Martenicy.

 Tekst: Pamela Kaczmarek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *