DZIEŃ KULTURY BUŁGARII W DOMU KULTURY „ZACISZE” W WARSZAWIE

8 kwietnia 2016 roku Bułgarski Instytut Kultury i Dom Kultury „Zacisze” w Warszawie zorganizowali Dzień Bułgarii. Wydarzenie otworzył Bogusław Falicki – animator kultury i współpracownik Domu Kultury. Gości powitał także krótką przemową Iwan Kitow – I sekretarz Ambasady Republiki Bułgarii w Polsce.

Kolejnym punktem programu była projekcja filmu dokumentalnego pod tytułem „Sofia – historia Europy” w reżyserii Stepana Polyakowa. Film przedstawia stolicę Bułgarii, jej historię oraz czasy współczesne w oryginalny sposób – z perspektywy Brytyjczyka Terry’ego Randalla – dziennikarza stacji telewizyjnej BBC. Zna miasto tak dobrze, że czuje się jego częścią. Randall zaprasza swoją przyjaciółkę z Danii, by pokazać jej Sofię i wspólnie poddają się magicznej przygodzie przez historię miasta, które potrafi zaprzeć dech w piersiach nawet jego rodowitym mieszkańcom.

Po pokazie filmowym Kalina Stanczewa – dyrektor Bułgarskiego Instytutu Kultury w Warszawie – otworzyła wystawę fotograficzną „Bułgarskie świątynie wiary, serce piśmiennictwa i sztuki” autorstwa S. Stojanowa. Podkreśliła, że wśród 40-tysięcy ważnych zabytków kultury na terytorium Bułgarii cerkwie i monastyry odgrywają szczególną rolę w bułgarskiej duchowości i kulturze – w najtrudniejszych momentach historycznych pomimo obcego panowania zachowały one wiarę prawosławną, język i piśmiennictwo.

Goście mieli możliwość spotkania się z poetą Łyczezarem Seliaszkim, który zaprezentował swój najnowszy tomik poezji „Wiersze wybrane”. Dwudziesty w kolejności zbiór wierszy Łyczezara Seliaszkiego wydany został w języku polskim w tłumaczeniu Wery Dejanowej i Teresy Moszczyńskiej-Łazarowej. Zbiór zawiera w sobie zarówno utwory najnowsze, jak i te pisane przed wielu laty, które sam autor uważa za jedne z najważniejszych w jego dorobku.

Podczas Dnia Kultury Bułgarii odbyła się także interesująca lekcja geografii „Bułgaria na globusie”, którą poprowadziła Danuta Ziembińska – wieloletnia nauczycielka i wielbicielka Bułgarii.

Na koniec spotkania krytyk sztuki doktor Kamelia Minczewa przedstawiła tytuły książek bułgarskich autorów przetłumaczonych w ostatnich latach na język polski. Zwróciła uwagę na trylogię „Pięcioksiąg Izaaka” Angela Wegensteina, a także na „Psy spadają” Aleka Popowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *