WERNISAŻ WYSTAWY „GRAFIKA I PLAKIETY WYKŁADOWCÓW I STUDENTÓW”

DSC06291 — kopiaPodczas miesięcy festiwalowych „Polsko, poznaj przyszłość sztuki bułgarskiej” w Galerii Bułgarskiego Instytutu Kultury nie mogło zabraknąć jednej z najważniejszych bułgarskich instytucji artystycznych – Narodowej Akademii Sztuk Pięknych – która w tym roku obchodzi swoją 120. rocznicę. Z tych dwóch okazji 20 kwietnia 2016r. otworzyliśmy wystawę jubileuszową pt. „Grafika i plakiety wykładowców i studentów”, na której gościł sam kurator ekspozycji prof. Dimo Kolibarow, a także prof. Rafał Strent wieloletni wykładowca w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Swoją obecnością na wernisażu zaszczycili również Jego Ekscelencja Ambasador Republiki Bułgarii Emil Jałnyzow wraz z małżonką prof. Sylwią Nikolaewą.

Jak przybliżył prof. Dimo Kolibarow – Państwowa Szkoła Rysunku założona została w 1896r. przez znanych intelektualistów: Konstantyna Weliczkowa, Iwana Sziszmanowa, Antona Mitowa, Iwana Myrkwiczkę, Borisa Szaca i Iwana Angełowa. Początkowo ustanowiona została na mocy dekretu księcia Ferdynanda, lecz od wtedy do dziś dnia historia Akademii Sztuk Pięknych jest coraz to bardziej godna podziwu. Godna podziwu za to, co daje Bułgarii, sztuce i każdej osobie, która postanowi przekroczyć jej próg, by poznać tajniki pięknego rzemiosła. W 1911r. kadra nauczycielska przedstawiła Ministerstwu Oświaty projekt rozwoju, w którym zawarty został wniosek, by szkoła nazwana została Akademią Sztuk Pięknych. Dziesięć lat później, w 1921r., dzięki wstawiennictwu ministra oświaty Stojana Omarczewskiego, Państwowa Szkoła Rysunku zyskała miano Akademii, która współcześnie jest Narodową Akademią Sztuk Pięknych. W dalszym jednak ciągu uznawana jest za najbardziej autorytatywną bułgarską instytucję kształcącą zawodowo artystów w dziedzinie sztuk pięknych i rzemiosła artystycznego, projektowania, konserwowania i restaurowania, teorii i historii sztuki.

Dyrektorka Bułgarskiego Instytutu Kultury, Kalina Stanczewa, zaznaczyła, że z Narodową Akademią Sztuk Pięknych wiążą się losy kilku pokoleń wybitnych twórców bułgarskich, ale także los polskiego malarza – Augusta Rozentala – autora wielu fresków w bułgarskich cerkwiach, a w tym w Soborze św. Aleksandra Newskiego. Dobrowolnie przyłączył się do bułgarskiego pułku piechoty w czasie II Wojny Bałkańskiej, gdzie poległ niestety w walce. Oddając cześć tym twórcom, którzy polegli za ojczyznę w Sofii odsłonięto płytę pamiątkową, na którą widnieje imię i nazwisko Rozetala i którą na zaprezentowanej podczas wernisażu fotografii uwiecznił prof. Lech Jaczynowski.

Ekspozycja „Grafika i plakiety wykładowców i studentów” przedstawia dzieła studentów i wykładowców z Katedry „Grafika” i „Metal” Narodowej Akademii Sztuk Pięknych. Autorami prac, w które włożony został całokształt warsztatu graficznego, są: prof. Christo Stajkow, prof. Jochan Jotow, prof. Dimo Kolibarow, prof. Desysława Christowa, Wasył Kolew (adiunkt), Emanuela Kowacz (adiunkt) i Petyr Milew. Wśród studentów można wyróżnić prace Teodora Asenowa, Stefani Kostadinowej, Stefani Czernewej, Pawliny Obretenowej. Wśród studentów z Katedry „Metal” autorami małych plastyk są Angelina Stojkowa, Ewgenia Cankowa, Kałojan Georgiew, Katia Pockowa, Maja Nikołowa, Stanisława Anczowa, Stanisława Nikołowa i Stewlin Jowczew. Prace plastyczne wykonane zostały w ostatnich latach w warsztacie rzeźby metalowej przy Katedrze „Metal”, którego kierownikiem jest prof. Bogomił Nikolov. Warsztat ten cieszy się dużą popularnością na całym świecie – wykonane w nim dzieła wiele razy nagradzano, a niektóre z prac studentów są własnością Muzeum Brytyjskiego w Londynie i Muzeum Puszkina w Moskwie.

Tekst: Pamela Kaczmarek

DSC04129 — kopia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *