POWITANIE LATA – WERNISAŻ WYSTAWY I KONCERT ZESPOŁU SARAKINA

4 — kopiaZ okazji powitania lata, nadchodzących ciepłych dni pełnych słońca, w najdłuższy dzień w roku, bo w pierwszy dzień astronomicznego lata – 21 czerwca 2016 roku – w Bułgarskim Instytucie Kultury odbyła się najdłuższa impreza w tym sezonie. Na scenie wystąpiła polsko-bułgarsko-czeska grupa muzyczna Sarakina, a po koncercie miał miejsce wernisaż grafik, malarstwa i rzeźby uczniów Narodowej Szkoły Sztuk Plastycznych im. Ilii Petrowa w Sofii. Gościem specjalnym wieczoru był znawca bułgarskiej sztuki prof. Rafał Strent.

Prace uczniów z tej prestiżowej szkoły sztuk pięknych w Sofii gościły już w Galerii Bułgarskiego Instytutu Kultury dokładnie rok temu. Wtedy jednakże zabrakło eksponatów z dziedziny rzeźby. Na tegorocznej, jubileuszowej wystawie – w 65. rocznicę powstania szkoły –  zaprezentowane zostały zarówno dzieła graficzne, malarskie, jak i rzeźbiarskie, które są autorstwem 36 nauczycieli i 24 uczniów.

Wydarzenie rozpoczęła przemowa prof. Rafała Strenta na temat tego jakim nośnikiem wartości i siły jest kultura materialna. Znawca historii sztuki przypomniał, że samo słowo „kultura” wywodzi się od łacińskiego ultus agri oznaczającego „uprawę roli”. Aby jednak na uprawianej ziemi wyrósł piękny kwiat trzeba włożyć w to bardzo wiele pracy – dokładnie tak samo jest ze sztuką i wybitnymi talentami. Należy zatem w kształcenie młodych artystów i ich rozwój poświęcać jak najwięcej. Najtrwalsze bowiem, co pozostaje po ludzkości na ziemi jest właśnie sztuka. Tak jak dzisiaj wciąż nie wychodzimy z zachwytu nad sztuką starożytną, podobnie będzie w przyszłości z dziełami współczesnymi. Profesor dodał również, że prace młodych bułgarskich artystów są naprawdę godne uwagi, a także wyróżniają się świetną techniką i pomysłowością.

Następnie wybrzmiała bałkańska muzyka w wykonaniu białostockiego zespołu Sarakina – Jacka Grekowa na akordeonie, dudach i kwali; Janka Mlejneka na klarnecie i tamburze; Mateusza Bielskiego na kontrabasie; Krzysztofa Ostasza na instrumentach perkusyjnych i Anny Klebus jako wokalistki. Muzyczne kompozycje zespołu zawierają aranżacje z wpływami bułgarskiej muzyki ludowej, klasycznej, a także elementami improwizacji jazzowej, które przenoszą klimaty etniczne do muzyki artystycznej.

Wieczór uwieńczyły tańce horo przy muzyce Sarakiny, a także wspólny śpiew gości bułgarskiej piosenki zapowiadającej nadejście lata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *