WERNISAŻ WYSTAW BUŁGARSKIEGO INSTYTUTU KULTURY WE WROCŁAWSKICH „PRZESTRZENIACH DLA PIĘKNA” – EUROPEJSKIEJ STOLICY KULTURY 2016

20160630_182150 — kopiaDwie bułgarskie wystawy przyciągnęły we Wrocławiu liczną publiczność i wywołały wiele entuzjastycznych głosów w jednej z priorytetowych „Przestrzeni dla piękna” w Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

W galeriach Ogniska Kultury Plastycznej im. Eugeniusza Gepperta otwarte zostały jednocześnie dwie ekspozycje ukazujące sztukę współczesną i kulturowo-historyczne dziedzictwo.

Ideą przyświecającą jubileuszowej wystawie z okazji 120-lecie istnienia Narodowej Akademii Sztuk Pięknych w Sofii była ciągłość między trzema pokoleniami grafików. Razem z uznanymi mistrzami w tej dziedzinie jak prof. Christo Stajkow, wieloletnimi i młodymi wykładowcami, w ekspozycji, której kuratorem jest docent Dimo Kolibarow, przeważał jednakże udział studentów. Wystawa ta odbyła się ramach festiwalu „Polsko, poznaj przyszłość sztuki bułgarskiej” – przedsięwzięcia Bułgarskiego Instytutu Kultury pod patronem Ministerstwa Kultury Republiki Bułgarii.

Wystawa fotograficzna „Historia i kultura na ziemiach bułgarskich” ukazuje małą część z bogatego archiwum zdjęć (na całość składa się ok. 4 tysiące fotografii), które powstało podczas zeszłorocznej ekspedycji badawczej zespołu z Uniwersytetu Łódzkiego, przy współpracy z Ministerstwem Kultury Republiki Bułgarii. Umiejętnie wybrane przez koordynatora przedsięwzięcia prof. Georgi Minczewa 65 fotografii tworzą reprezentatywną ekspozycję – od późnego chalkolitu (V tysiąclecie przez Chrystusem), przez okres tracki, hellenistyczny i rzymski, chrześcijańską ikonografię i architekturę, pomniki kultury z okresu Bułgarskiego Odrodzenia Narodowego, do wplecenia śladów z epok przeszłych do życia współczesnego. Fotografie autorstwa młodej reżyserki Viktorii Marinov są częścią ilustracyjnego materiału do książki o historii i kultury Bułgarii, która wydana zostanie na język polski w październiku tego roku.

„Bułgarski Instytut Kultury w Warszawie jest odpowiedzialny za poszerzanie świadomości i zainteresowań polskiej publiczności bogatym kulturowym dziedzictwem jakie pozostawiły na bułgarskich ziemiach starożytne cywilizacje, historyczno-kulturowymi epokami bułgarskiego narodu, a także awangardową sztuką współczesną. Dla nas jest zaszczytem, że możemy uczestniczyć w programie Europejskiej Stolicy Kultury – Wrocławiu – paralelnie prezentując historyczną przeszłość, jak i młode pokolenie bułgarskiej kultury” – powiedziała witając gości dyrektorka Bułgarskiego Instytutu Kultury Kalina Stanczewa.

Wernisaż obu wystaw zaszczycili swoją obecnością konsul honorowy Republiki Bułgarii we Wrocławiu Jan Chorosktowski, wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu i wiele polskich twórców. Partnerem Bułgarskiego Instytutu Kultury w tym wydarzeniu było Wrocławskie Towarzystwo Przyjaciół Bułgarii, które przemieniło ten wieczór w prawdziwe święto ze śpiewem i tańcem.

Obie ekspozycje będą dostępne dla mieszkańców i wizytujących Wrocław do końca września.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *