UROCZYSTY WIECZÓR Z KULTURĄ BUŁGARSKĄ

21 września (środa), godzina 18.00

OGNISKO KULTURY PLASTYCZNEJ IM. EUGENIUSZA GEPPERTA

Ul. Ruska 46c/7, Wrocław

UROCZYSTY WIECZÓR Z KULTURĄ BUŁGARSKĄ

W PRZEDDZIEŃ 22 WRZEŚNIA – DNIA NIEPODLEGŁOŚCI BUŁGARII

 W programie:

 plakatBUŁGARIAwrzesień_str– UROCZYSTY FINISAŻ WYSTAW „120 LAT NARODOWEJ AKADEMII SZTUK PIĘKNYCH W SOFII” I „HISTORIA I KULTURA NA ZIEMIACH BUŁGARSKICH”;

 – WERNISAŻ KOLEKCJI IKON I ALLA FRANCI UCZNIÓW Z PŁOWDIWU – EUROPEJSKIEJ STOLICY KULTURY 2019;

 – RECITAL SKRZYPCOWY ALEKSANDRA IWANOWA (SKRZYPCE).

Wystawę „120 lat Narodowej Akademii Sztuk Pięknych w Sofii” współtworzą dzieła wykonane wszystkimi znanymi technikami graficznymi i stanowią one wybór najlepszych prac wykładowców i uczniów specjalizujących się w ostatnich latach w „Grafice”. Ekspozycji przyświeca idea ciągłości między trzema pokoleniami w bułgarskiej sztuce z przeważającym udziałem studentów.

Historia i kultura bułgarskich ziem” jest wystawą fotograficzną przygotowaną przez zespół Katedry Slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, której kierownikiem był prof. Georgi Minczew. Zjawiskowe kulturowe i architektoniczne zabytki oraz artefakty, stanowiące dziedzictwo prehistorii, starożytności, średniowiecza i odrodzenia narodowego, prezentowane są na 65 zdjęciach autorstwa Wiktorii Marinowej – absolwentki reżyserii i operatorstwa Państwowej Akademii Sztuk Teatralnych i Filmowych. Ekspozycja przedstawia część fotograficznego archiwum, które powstało zeszłego lata podczas wyprawy zespołu naukowego przy współpracy z Ministerstwem Kultury Bułgarii i wsparciem JE Jana Chorostowskiego – Konsula Honorowego Bułgarii we Wrocławiu.

Od 1 lipca do teraz obie wystawy cieszyły się dużym zainteresowaniem w galeriach Ogniska Kultury Plastycznej im. Eugeniusza Gepperta – instytucji kultury Miasta Wrocławia o 70-letniej tradycji, priorytetowej „Przestrzeni dla piękna” Europejskiej Stolicy Kultury 2016 roku.

Po sukcesie obu ekspozycji, od 21 września Ognisko Kultury Plastycznej udostępni przestrzeń pod nową bułgarską wystawę – ikony i freski uczniów Państwowej Szkoły Sztuk Plastycznych im. Canka Lawrenowa w Płowdiwie. Wydarzenie to odbędzie się w ramach promocji Płowdiwu jako Europejskiej Stolicy Kultury 2019 roku.

Uroczystości przyświecać będzie gra młodego skrzypka Aleksandra Iwanowa – studenta z klasy prof. Yossifa Radionova w Państwowej Akademii Muzycznej im. Prof. Pancha Vladigerova w Sofii.

Wszystkie wystąpienia artystyczne podczas uroczystego wieczoru odbędą się w duchu rocznego festiwalu „Polsko, poznaj przyszłość sztuki bułgarskiej” – przedsięwzięcia Bułgarskiego Instytutu Kultury pod patronatem Ministerstwa Kultury Republiki Bułgarii.

Współorganizator: Wrocławskie Towarzystwo Przyjaciół Bułgarii, Ognisko Kultury Plastycznej im. Eugeniusza Gepperta

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *