WERNISAŻ WYSTAWY „PRZESTRZENIE HARMONII”

dsc04596-kopiaPo raz pierwszy w Bułgarskim Instytucie Kultury w Warszawie, 18 października br., zaprezentowali się uczniowie z Narodowej Szkoły Sztuki im. Dobri Christowa w Warnie. Na wernisażu wystąpili młodzi artyści, którzy przedstawili prace malarskie, grafikę, rzeźbę, rysunek i grafikę komputerową, a także muzycy – członkowie kwartetu „Dobri Christow”. Mottem zjawiskowej wystawy były „Przestrzenie harmonii”. Na otwarciu gościli nauczyciele i dyrektor szkoły Christo Dipczikow. Wydarzenie odbyło się w ramach rocznego festiwalu „Polsko, poznaj przyszłość sztuki bułgarskiej” pod patronatem Ministerstwa Kultury Bułgarii. Obecnością zaszczycili Ambasador Republiki Bułgarii Emił Jałnyzow, II sekretarz Iwan Kitow oraz attaché wojskowy Krasymir Stojanow.

Wystawę otworzyła przemowa dyrektorki Bułgarskiego Instytutu Kultury, Kaliny Stanczewej, która wyraziła swoją radość, że wernisaż udało się zorganizować dokładnie 18 października, w Dzień Artystów. Ponadto, według kalendarza chrześcijańskiego, jest to również Dzień św. Łukasza, pierwszego malarza ikon i autora wizerunków Matki Bożej i Dziecięcia Bożego. Legenda wiąże postać tego świętego z najbardziej znaną w Polsce ikoną „Czarną Madonną” z Częstochowy, która według niektórych badaczy jest dziełem właśnie św. Łukasza Ewangelisty. Kopia ikony znajduje się w jednej z katedr na warszawskim śródmieściu, niedaleko miejsca, gdzie spoczywa urna z sercem Fryderyka Szopena. Symbolicznie związało się to z faktem, że w ramach festiwalu „Polsko, poznaj przyszłość sztuki bułgarskiej” Bułgarski Instytut Kultury gościł już wiele szkół artystycznych, lecz po raz pierwszy uczniowie zaprezentowali się zarówno w sztuce malarskiej, jak i muzycznej.

W dalszej części wystąpił dyrektor Narodowej Szkoły Sztuki, Christo Dipczikow, który podziękował za zrealizowanie przedsięwzięcia i umożliwienie początkującym artystom postawienia pierwszych kroków na twórczej ścieżce ich kariery. Dzięki ekspozycji ukazano 60 dzieł uczniów od V do XII klasy – nokturny, portrety, kompozycje figuralne, rzeźbę, prace graficzne oraz pejzaże, dla których inspiracją były morze, bułgarska przyroda i architektura okresu bułgarskiego odrodzenia narodowego. Dyrektor dodał, że w Polsce był ostatnio w 1978 r., lecz ma nadzieję, że od teraz będzie wracał o wiele częściej.

dsc04632-kopiaNa uwieńczenie wernisażu wystąpił kwartet „Dobri Christow” – Rustam Gubkin (skrzypce), Joanna Bożidarowa (skrzypce), Wanesa Christowa (altówka) i Kałojan Rusew (wiolonczela). Młodzi muzycy wykonali utwory bułgarskich twórców, a także klasyków zachodnioeuropejskich, wprawiając publiczność w taki zachwyt, że zagrali także na bis. Jako ostatni wybrzmiał niezwykły „Manuet Bałkański” autorstwa nauczycielki z Narodowej Szkoły im. Dobri Christowa, Rumjany Petrowej.

Tekst: Pamela Kaczmarek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *