BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY W WARSZAWIE I MAUZOLEUM WŁADYSŁAWA III WARNEŃCZYKA WYPEŁNIŁY WOLĘ POLSKIEGO DARCZYŃCY

7203684c7bba1dd2c5ac29d078137dc7warnenczyk2Pomnik konny z brązu polsko-węgierskiego króla Władysława Warneńczyka jest już jednym z eksponatów Parku-Muzeum Władysława Warneńczyka poświęconego Bitwie Warneńskiej z 1444 r., stowarzyszonego z Narodowym Muzeum Historii Wojska. Pomnik odsłonięto 10 listopada na ceremonii z udziałem wojskowej asysty honorowej, na której odbyła się także uroczysta msza z okazji 572. rocznicy pamiętnej bitwy wojsk koalicji chrześcijańskiej przeciwko Imperium Osmańskiemu pod Warną.

Autorem pomnika jest, nazywany „rzeźbiarzem historii”, profesor Marian Konieczny z Krakowa. Dziesiątki jego dzieł, które rozproszone są po całej Polsce i świecie, przedstawiają ważne postacie i wydarzenia historyczne. Większość z nich to duże kompozycje rzeźbiarskie. Według wstępnego projektu pomnik Warneńczyka miał wynosić 11 metrów. Jednak gipsowy model pomnika Władysława III spędził w pracowni  wybitnego rzeźbiarza ponad 30 lat. Projekt nie został zrealizowany, a profesor Konieczny wykonał odlew z brązu, który przekazał Bułgarskiemu Instytutowi Kultury w Warszawie z prośbą, aby stanął w miejscu, w którym poległ młody król. I tak, 572 lata po marszu w obronie chrześcijańskiej Europy, Władysław III Jagiełło ponownie pokonał drogę z Krakowa do Warny.

Transport zapewniły Polsko-Bułgarska Izba Handlowa, Marynarka Wojenna Bułgarii oraz Akademia Marynarki Wojennej im. Nikoły Wapcarowa w Warnie.

 b62ecf84ea28c635a3f9a2e3e34c15fdwarnenczyk4

Zdjęcia: Płamen Gutinow

Źródło zdjęć:  http://www.chernomore.bg/izbrano/2016-11-10/chestvame-572-godini-ot-bitkata-pri-varna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *