WYSTAWA JUBILEUSZOWA Z OKAZJI 100. ROCZNICY PRZEPROWADZENIA „ANKIETY BUŁGARSKIEJ W SPRAWIE POLSKIEJ”

dsc04725W Bułgarskim Instytucie Kultury w Warszawie otwarta została wystawa dokumentalna „Znani Bułgarzy dla kwestii polskiej”. Przed 100 laty 32 bułgarskich polityków i intelektualistów zaangażowało się w działania społeczne na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości. Przeprowadzona i wydana „Ankieta bułgarska w sprawie polskiej” uznawana jest za wyjątkowy gest sympatii między dwoma słowiańskimi narodami, które doświadczyły cierpienia. Wystawa, przedstawiająca sylwetki uczestników ankiety i jej autora – Tadeusza Grabowskiego, przygotowana została wspólnie z Bułgarską Akademią Nauk. Dyrektorka Bułgarskiego Instytutu Kultury w Warszawie, Kalina Stanczewa, wyraziła specjalne podziękowania dla dyrektora Akademii, Walery’ego Kacunowa, i dla koordynatorki przedsięwzięcia dr Dżeni Iwanowej.

Na wstępie referatu prof. Celina Juda z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie zarysowała postać samego prof. Tadeusza Grabowskiego – historyka literatury, dziennikarza, dyplomaty i działacza społecznego.

dsc04752

Na zdjęciu: Prof. dr hab. Celina Juda i Hanna Karpińska (tłumacz)

W 1915 r. zorganizował biuro prasowe w Sofii informujące społeczeństwo o polityce Wielkich Mocarstw i prowadzące debatę o przyszłości Polski. Do Bułgarii przyjechał on jako młody dziennikarz, a pod koniec 1918 roku został mianowany na I Ambasadora Rzeczpospolitej Polskiej w Sofii. Przez bułgarskie społeczeństwo uznawany jest za wyjątkową postać o istotnym wkładzie w rozwój polsko-bułgarskiej polityki, stosunków dyplomatycznych, a także wzajemnych kontaktów polskich i bułgarskich intelektualistów oraz akademików.

Pierwsze wydanie książki „Ankieta bułgarska w sprawie polskiej” ukazało się w 1917 roku jako wyraz ogólnobułgarskiego wsparcia. Odpowiedzi na pytania dotyczących niepodległości i samodzielnego rozwoju polskiej państwowości i kultury udzielili Bojan Penew, Iwan Wazow, Mara Bełczewa, Wasił Radosławow, Petyr Peszew, Dobri Petkow, Iwan Geszow, Iwan Sziszmanow, Benio Conew i wielu innych polityków, wykładowców uniwersyteckich oraz pisarzy. Tadeusz Grabowski zadbał o to, by ankieta została przetłumaczona na język polski i wydana w jak najkrótszym czasie. Miał świadomość, że w czasie pożogi wojennej gest solidarności Bułgarów w postaci mocnych słów poparcia dla idei suwerennej Polski, przyjęty zostanie z wdzięcznością i sympatią.

Wystawa przedstawia skany historycznych dokumentów dotyczących „Ankiety bułgarskiej w sprawie polskiej”, działalności Towarzystwa Bułgarsko-Polskiego, a także korespondencję m. in. Tadeusza Grabowskiego z Iwanem Sziszmanowem i Bojanem Penewem. Wykorzystano je w pierwszym wydaniu książki z 1917 r., a także w polsko-bułgarskim wydaniu, które w 2011 roku zainicjowała wybitna polonistka Magda Karabełowa.

W otwarciu wystawy wzięli udział uczestnicy międzynarodowej konferencji „Bułgarystyka / nowe interpretacje” zorganizowanej przez Ambasadę Republiki Bułgarii w Polsce i Instytut Slawistyki Zachodniej i Południowej Uniwersytetu Warszawskiego. Gośćmi byli przedstawiciele siedmiu polskich uniwersytetów, w których wykładany jest język bułgarski, a także bułgaryści i slawiści z Aten, Wiednia oraz Lublany.

dsc04792

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *