ŚWIĄTECZNY WIECZÓR POŚWIĘCONY ŚW. KLEMENSOWI Z OCHRYDY

Na koniec objawionego przez UNESCO z okazji 1100. rocznicy od zaśnięcia Klemensa z Ochrydy roku tego świętego, 6 grudnia br., w Bułgarskim Instytucie Kultury w Warszawie odbyły się jednocześnie trzy wydarzenia: wernisaż wystawy dokumentalnej o życiu i dziele św. Klemensa, pokaz filmu dokumentalnego pt. „Wędrówka śladami cudów” i rozmowa z jego autorem, wybitnym bułgarskim dziennikarzem, Bojkiem Wasilewem. Na świątecznym wieczorze obecny był Ambasador Republiki Bułgarii Emił Jałnyzow, a także poprzedni Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Sofii Leszek Hensel oraz przedstawiciele środowisk uniwersyteckich i medialnych.

dsc04798

Jubileuszowa wystawa fotopaneli przygotowana została przez Centrum Badań Słowiano–Bizantyńskich im. prof. Iwana Dujczewa i udostępniona Ambasadzie Republiki Bułgarii przez Państwowy Instytut Kultury Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Natomiast film dokumentalny „Wędrówka śladami cudów” (2016 r.) jest produkcją Bułgarskiej Telewizji Narodowej (BNT). Jego autorami są dziennikarz Bojko Wasilew i operator Chrisimir Danew, którzy prześledzili historię św. Klemensa – teologa, uczonego-filologa i pierwszego biskupa języka bułgarskiego. Jego życiowe dokonania pokazują, że był człowiekiem o niezłomnym duchu, entuzjazmie i woli do wypełnienia powierzonej mu przez świętych braci Cyryla i Metodego misji. Ta filmowa opowieść jest nie tylko podróżą w czasie, lecz także wędrówką geograficzną po ziemiach związanych z cudami, których dokonał – Ochrydzie, Kastorii, Sofii, Albanii i Słowacji.

dsc04825Rozmowa z Bojkiem Wasilewem, która odbyła się po projekcji filmu, trwała ok. 2 godziny, a publiczność miała szansę zadać autorowi wiele pytań. Dziennikarz – znany jako prowadzący programu publicystycznego „Panorama” Bułgarskiej Telewizji Narodowej – wyjawił, że zafascynowany jest historią Bułgarii z IX wieku. Drzemiącą w tych latach zagadką i mistyką, które sprawiły, że wyruszył śladami świętego. Pragnął odkryć duchową moc tkwiącą w tej niezwykłej postaci, dzięki której prawosławni, katolicy, unici, a nawet muzułmanie zachowali pamięć o nim i miłość, trwającą już od jedenastu stuleci i rozciągającą się od Europy Środkowej po Bałkany.

dsc04800

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *