PREZENTACJA MULTIMEDIALNA „BUŁGARIA – WSPANIAŁE MIEJSCE DLA TURYSTYKI KULTUROWEJ I PIELGRZYMKOWEJ”

DSC_0283W dniu 24 stycznia 2017 r. Bułgarski Instytut Kultury zorganizował wieczór poświęcony turystyce kulturowej i pielgrzymkowej w Bułgarii. Została otwarta wystawa pt.  „Starożytne ośrodki religii i kultu na ziemiach bułgarskich” autorstwa Swetłozara Stojanowa. Fotograf, który zarówno jest teologiem, ma za sobą szereg wystaw indywidualnych w Bułgarii i za granicą. Wydał kilka albumów fotograficznych, które przedstawiają trackie sanktuaria, cerkwie skalne i klasztory, zamki, architekturę bułgarskiego odrodzenia i freski.  Ekspozycja w Warszawie pokazuje unikalne zabytki architektury sakralnej i sztuki starożytności – Nekropolia warneńska i zabytki z Mezek, Perperikon, Tatul, Silistry i Hisar.

Więcej informacji na temat artefaktów kulturowych i historycznych zaprezentowanych na wystawie poszerzył film dokumentalny „Dolina królów trackich” wyreżyserowany przez Georgi Krumowa.

IMG_0013Od pięciu lat Regina Madej-Janiszek i Kamila Presławska – przedstawicielki Towarzystwa naukowego Polskiej Akademii Nauk wędrują etapami pieszo do Jerozolimy. Celem ich bułgarskiego etapu było Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej Patronki Jedności Chrześcijan w Małko Tyrnowie położone w górach Strandża na granicy z Turcją.  Szły tam przez kilkanaście październikowych dni, podczas których przemierzyły bułgarskimi autostradami, drogami i bezdrożami trasę od Ruse nad Dunajem przez Razgrad, Wielki Presław, wschodni skraj Starej Płaniny ze wspaniałymi skałami, wybrzeże morza Czarnego ze starożytnymi miastami Burgas, Sozopol i Primorsko do Małko Tyrnowa. Mijały pomniki bogatej historii Bułgarii, relikty antycznej, trackiej architektury zdobionej rzeźbą i mozaikami, średniowieczne klasztory wykute w skale z pięknymi malowidłami, stare, bogato zdobione cerkwie i skromne, głęboko osadzone w ziemi świątynie chrześcijańskie.

Wystawa fotograficzna, film dokumentalny i prezentacja pielgrzymki Reginy Madej-Janiszek i Kamili Presławskej wywołały entuzjastyczne recenzje. Goście byli zaskoczeni bogatym dziedzictwem cywilizacji i kultur na ziemich bułgarskich.

P2210573

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *