UROCZYSTE OTWARCIE W POLSCE WYSTAWY „BAŁKANY – WSPÓLNE DZIEDZICTWO”

P2230615 — kopiaPrezentacja wyjątkowego przedsięwzięcia „Bałkany – wspólne dziedzictwo” rozpoczęła się od wernisażu w Państwowym Muzeum Archeologicznym, mieszczącym się w Arsenale Królewskim w Warszawie. W jednej z sal przedstawiono najważniejsze artefakty starożytności z jedenastu bałkańskich państw, a w drugiej unikatowe średniowieczne manuskrypty. Ekspozycja zaznajamia z bogactwem historycznym i kulturowym Półwyspu Bałkańskiego, które za pomocą specjalnie wypracowanej techniki uwiecznił sławny bułgarski fotograf Iwo Hadżimiszew.

Na uroczystym wernisażu 2 lutego 2017 roku swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele wielu instytucji kulturalnych, naukowych i dyplomatycznych. Jak przyznał dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego, dr Wojciech Brzeziński, od dawna na organizowanych w tym miejscu wydarzeniach nie zebrało się tylu znamienitych gości. Wyraził również specjalne podziękowania dla Bułgarskiego Instytutu Kultury w Warszawie za wzorową współpracę w przygotowaniach do ugoszczenia tak zjawiskowej wystawy. Ambasador Republiki Bułgarii Emił Jałnyzow pogratulował przedstawicielom autorskiego zespołu, podkreślającym przy tym ważność projektu w międzynarodowym dialogu. Za zaszczyt uznano fakt, że Polska jest jednym z pierwszych państw europejskich, gdzie zaprezentowano to wyjątkowe przedsięwzięcie o wspólnym dziedzictwie bogatej, aczkolwiek niełatwej historii Półwyspu Bałkańskiego.

Oficjalne otwarcie poprzedzone zostało wykładem prof. dr hab. Iwana Marazowa. Ten wybitny bułgarski znawca sztuki przedstawił wielu zebranym badaczom naukowym i specjalistom prezentację multimedialną pt. „Trakowie i wino. Mit, rytuał, sztuka”. Zarówno to co zostało opowiedziane, jak i ukazane na wystawie fotograficznej, wzbudziło entuzjastyczne komentarze.

P2230616 — kopiaFotograf Iwo Hadżimiszew podjął się wymagającego zadania, by ukazać najcenniejsze zabytki kulturowe Półwyspu Bałkańskiego. Artysta przyznaje jednak, że temat ten jest jak studnia bez dna. Duża część obiektów, które odkryto w ostatnich stuleciach, trafiła do rożnych kolekcji, inne znajdują się w muzeach i archiwach wielu krajów. Przedstawienie ich w pełnym kontekście kulturowym, umożliwiającym jak najlepsze zrozumienie bogactwa i złożoności dawnych cywilizacji jest zadaniem niemalże niemożliwym. Mimo to Iwo Hadżimiszew z pomocą zespołu ekspertów (w tym prof. dra hab. Iwana Marazowa oraz prof. dr hab. Aksynii Dżurowej) podjęli się wyzwania. Projekt wsparło Stałe Przedstawicielstwo Bułgarii w UNESCO, a także holenderska fundacja „Horyzont”. Efektem dziesięcioletniej pracy specjalistów jest powstała wystawa fotograficzna opatrzona bogatymi opisami.

Po raz pierwszy zaprezentowano ją w Paryżu w 2015 roku. Oceniona została przez UNESCO jako wyjątkowy przykład solidarności oraz współpracy między różnymi grupami etnicznymi, religijnymi, które łączą Europę z Bliskim Wschodem.

Wystawa dostępna będzie w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie do końca marca br. Druga zaś jej część – wspólne dziedzictwo historyczne i kulturowe średniowiecza – zaprezentowana zostanie w Bułgarskim Instytucie Kultury w Warszawie 9 lutego i będzie można ją obejrzeć do 31 marca 2017 r. W kwietniu i maju całość ekspozycji „Bałkany – wspólne dziedzictwo” gościć będzie w Krakowie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *