KARNAWAŁ W BUŁGARSKIM INSTYTUCIE KULTURY

Okres od początku stycznia do wielkiego postu w wielu zakątkach świata jest czasem zapustów – zimowych balów, maskarad i pochodów. Jednakże w Bułgarii są one silnie zakorzenione w ludowej obrzędowości. W Bułgarskim Instytucie Kultury karnawał uczczony został 28 lutego opowieściami o dwóch symbolach Bułgarii – kukierach,  związanych z rytuałem nowego początku, oraz róży i wyrabianym w Bułgarii unikatowym olejku różanym. Interesujące prezentacje wygłosili przedstawiciele Polskiej Akademii Nauk, studenci Instytutu Slawistyki Zachodniej i Południowej Uniwersytetu Warszawskiego, a także goście z Regionalnego Muzeum Etnograficznego w Płowdiwie. Swoją obecnością zaszczycił również Amabasador Emił Jałnyzow wraz z małżonką prof. Sylwią Nikołaewą.

20170228_182139 — kopiaW czasie karnawału na ulicach bułgarskich miast odbywają się pochody kukierów – mężczyzn w kostiumach przypominających zwierzęcą sierść. Twarze zakrywają przerażającymi maskami. Najbardziej charakterystycznym elementem ich strojów są pasy z wielkimi ciężkimi dzwonkami. Swoim rytualnym zachowaniem przepędzają złe duchy i zapewniają dobrobyt. O kukierach oraz podobieństwach i różnicach w tradycjach innych narodów chrześcijańskich opowiedział Robert Rubaj student III roku Instytutu Slawistyki Zachodniej i Południowej Uniwersytetu Warszawskiego. Ich tradycję na ziemiach bułgarskich przybliżył także docent dr Angeł Jankow, dyrektor Regionalnego Muzeum Etnograficznego w Płowdiwie. Zaznaczył, że unikatowość bułgarskiego obrzędu wiąże się z tym, że pochody kukierów odbywają się w okresie zimowym i wiosennym. Na zachodzie Bułgarii wywodzą się od Traków i rytuałów dionizyjskich, a na wschodzie od Słowian. Przedstawił także fragment filmu dokumentalnego, który pozwolił usłyszeć publiczności siłę dzwonków tancerzy. Kalina Stanczewa, dyrektorka Bułgarskiego Instytutu Kultury w Warszawie, przypomniała, że kukierzy wpisani są na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Po odstraszeniu złych mocy nastał czas na różaną część obchodów. Początkowo prezentacje o historii kwiatu róży, jego znaczeniu w dziejach ludzkości i symbolice, wygłosili przedstawiciele Polskiej Akademii Nauk. Dr Hanna Krajewska opowiedziała o znaczeniu róży w kulturze, od czasów starożytnych po dzień dzisiejszy. Maciej Jasiński zdradził liczne ciekawostki związane z tym wyjątkowym kwiatem, którego historia sięga V tysiąclecia p.n.e. Wojciech Piotrowski przybliżył zaś znaczenie symboliki róży od sztuki przez mistykę po alchemię. Wieczór uwieńczyła Sławiana Holc (właścicielka firmy Rose shop), która przedstawiła historię róży bułgarskiej, tradycję pozyskiwania olejku i jego lecznicze właściwości. Ceniony na całym świecie olejek jest produkowany w procesie destylacji płatków ze szlachetnego gatunku Rosa Damascena Mill, który jedynie w mikroklimacie Doliny Róż (okolice miejscowości Kazanłyk) jest w stanie wydać tak dużo i tak wysokiej jakości olejku różanego. Na prośbę publiczności opowiedziała również o aromaterapii z zastosowaniem olejku różanego i różanych hydrolatów.

Na uroczystości byli obecni ponad 200 osób z kręgów artystycznych oraz naukowych.

20170228_183419 — kopia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *